Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Як закладаються риси державницького мислення?

23 травня у Вінниці відбудеться представлення книги «AVE. До 100-ліття Павла Скоропадського» за участю головного редактора «Дня» Лариси Івшиної
22 травня, 2019 - 18:43

Уже третій рік поспіль вінницька громада встановлює власний «гуманітарний рекорд», купуючи книги «Дня» для бібліотек міста. Цього року фонди вінницьких книгозбірень поповнилися двома історичними книгами «Повернення в Царгород» та «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського», яку особисто представить у межах публічної дискусії головний редактор газети «День» Лариса Івшина. Розпочнеться розмова 23 травня  о 12.00 в молодіжному центрі «Квадрат». У «розумному діалозі», який зініціював Центр історії Вінниці з нагоди Дня Героїв, візьмуть участь представники історичної спільноти і студентства.

«СЬОГОДНІ, ЯК НІКОЛИ, ІСНУЄ ЗАПИТ...»

Вінницький міський голова Сергій Моргунов називає книги Бібліотеки газети «День» «ліками від байдужості». За три роки співпраці вони вже встигли розпалити у вінничан «апетит» до книг «Дня» й загалом проектів газети. І якщо торік місто пропонувало міським бібліотекам поповнити книжкові фонди історичними виданнями «Дня», то цього року вже самі бібліотекарі виступили з ініціативою придбати конкретні видання Бібліотеки газети, які хотіли б прочитати вінничани.

«Обидві книги дають широченний простір для роздумів, чому Україна — не Росія, а Росія — не Русь, розповідають про вплив християнства на розвиток Київської Русі та важливу добу Гетьманату Скоропадського, — зауважує міський голова Вінниці Сергій Моргунов. — Я переконаний, що сьогодні, як ніколи, існує запит від вінничан, українців у цілому, на якісну об’єктивну історичну літературу. Тому що через пізнання минулого ми насправді виховуємо власну свідомість, розуміємо, звідки прийшли й куди хочемо вирушати далі. Як історик, вважаю, що вивчення історії свого краю не може завершуватись шкільним курсом. Цим не просто корисно, а необхідно цікавитися усім. Тож дуже важливо, що вже кілька років у місті працює муніципальний «Центр історії Вінниці», який чимало зробив для популяризації історичних знань. Сьогодні суспільству потрібна інтелектуальна дискусія. І саме завдяки Центру буде можливість долучитися до публічного діалогу про важливу сторінку в історії України — Гетьманат Павла Скоропадського».

ІТИМЕТЬСЯ НЕ ЛИШЕ ПРО НЕВІДРЕФЛЕКСОВАНУ ДОСІ ДОБУ...

Як повідомила заступник директора Центру історії Вінниці Олеся КОВАЛЬ, презентація книги відбуватиметься в форматі публічної дискусії, яка буде присвячена Дню Героїв — святу, що традиційно відзначають 23 травня та честь українських воїнів, борців за волю України. Модеруватиме дискусію директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. У розмові йтиметься не лише про невідрефлексовану досі добу Павла Скоропадського, а й те, на яку якість політики українське суспільство робило, робить та робитиме «замовлення» й чому.

«Головне питання, яке ми будемо ставити, — чому частина суспільства називає гетьмана Скоропадського «Сонцем Української революції», її надією та єдиним шансом на перемогу, а інша беззаперечно звинувачує його в поразці Визвольних змагань 1918 року, відсутності підтримки з боку армії та природній необхідності повстання Директорії. Чому так сталося?         — ставить запитання Олеся Коваль. — Які дії гетьмана спровокували конфлікт, а які заходи Павла Скоропадського залишаться вписаними золотими літерами в історію України? Це буде, сподіваємося, жвава дискусія. Вона стане цікавою не лише історичній спільноті міста, представники якої вже на «низькому старті» в очікуванні зустрічі, а й для молоді, яка мусить цікавитися історією, щоб не робити помилок у майбутньому».

«ОРІЄНТИРИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ Й УВАЖНОГО ЧИТАННЯ СВОЄЇ ІСТОРІЇ»

Студенти Донецького національного університету імені Василя Стуса, почесним професором якого минулого року стала Лариса Івшина, вже готують запитання до головного редактора газети «День». Викладачі тим часом прагнуть поділитися своїми враженнями від книги, про яку йтиметься. Завкафедри журналістики Стусівського університету Олена ТАРАНЕНКО, яка вже прочитала «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського», називає її «книгою-пазлом», коли окремі думки, знання, цитати склалися в цілісну картину, а в центрі композиції постала практично досі невідома в цій ролі велична постать гетьмана Павла Скоропадського.

«Я навіть не про вражаючі факти досягнень семи місяців Гетьманату Скоропадського, не про типові в таких випадках міркування «як би склалося, якби ...», я кажу більше про те, про що не думала до цієї книги як визначальні чинники наших поразок і наших перемог, — відзначає Олена Тараненко. — Зокрема, про сутність справжньої елітарності, аристократизму духу того, хто наважиться вести за собою невдячних, знаючи наперед і не вимагаючи вдячності. Про те, як закладаються, з чого проростають ці риси справжнього державницького мислення          — не про себе, не про свою роль у історії, не про посади і нагороди, а про долю країни й народу. Про тих, для кого «Королі. Князі. Гетьмани» — це насамперед відповідальності, хто не прикривається трюїзмами на кшталт «немає пророка в своїй батьківщині» чи «історія повторюється», а знає, що «втрата державності — це пекло»... Павло Скоропадський, Федір Лизогуб, В’ячеслав Липинський, Ігор Кістяківський, Петро Болбочан — скільки прикладів дає ця книга, яка вкотре дає орієнтири, відкриває шляхи ретельного дослідження й вдячного вивчення для всіх, кому не байдуже, кому «не по приколу».

Ці орієнтири для вивчення й уважного читання своєї історії («читання з олівцем», як любить наголошувати Лариса Олексіївна Івшина) тим паче незаперечні, що наші вороги дуже добре знають нашу історію й наших героїв, часто набагато краще за нас, чим і користаються, щоб підсунути нам свої версії та ствердження чужих і ворожих нам смислів. І про це чесно говорить «AVE» — про неприємну правду нашої готовності «проковтувати» підсолоджену радянщиною брехню іноді більш охоче, ніж гіркі пігулки роботи над власними помилками, над власними хибними упередженнями і власним невіглаством».

Читачі газети «День», серед яких немало вінничан, які прочитали книгу «AVE», називають головним її плюсом потужне щеплення від комплексу меншовартості. Книга наповнена історичними доказами, які є підтвердженням того, як вирувало культурне життя на теренах України за часів Скоропадського, скільки оригінальних, не наслідуваних чи «списаних» з імперських списків державних, економічних, історико-культурних, наукових, просвітницьких і освітніх ініціатив було задумано і втілено за таких короткий проміжок часу...

Отримати «ін’єкцію від меншовартості» — придбати книгу «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського» вінничани та гості міста зможуть після публічної дискусії, яка орієнтовно триватиме до 14.00. Відвідувачі отримають ексклюзивну можливість купити видання і звернутися за автографом до головного редактора газети «День» Лариси Івшиної. Також нагадуємо, що обрати книгу з Бібліотеки «Дня» чи здійснити передплату на газети можна в будь-який час у магазині на сайті нашого видання.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ