...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

Довженко-Центр просив про державне фінансування, а отримав обшуки СБУ

28 травня, 2020 - 16:48
ФОТО НАДАНО ІВАНОМ КОЗЛЕНКО

«У нас обшуки поліції та СБУ. Вилучають документи», - 28 травня по обіді написав на своїй сторінці у Фейсбуці Іван Козленко, директор Національного центру Олександра Довженка. Речниця Служби безпеки у коментарі «Радіо Свобода» заявила, що наразі не має інформації про обшуки.

Тож на якій підставі вони проводились? І чи стосується це останніх заяв Центру про неплатоспроможність і фактично закриття закладу? Іван Козленко просить не пов’язувати ці речі між собою, запевняє, що обшуки викликані ревізією Державної аудиторської служби. Але ситуація виглядає так, що культурний осередок може припинити своє існування. Звісно, якщо вчасно не втрутиться влада. Та судячи із опублікованих керівником установи документів, на підтримку відповідальних за культуру державних установ розраховувати не варто.

Із початку року заклад не отримав фінансування, передбаченого бюджетною програмою 1806030 «Державна підтримка кінематографії». Досі Мінфін не затвердив проєкт паспорту програми фінансування, котре підготувало Міністерство культури та інформаційної політики. «Однією з причин незатвердження паспорту є саботаж керівництвом Державного агентства України з питань кіно своїх обов'язків у частині організації бюджетного процесу та подання в Мінфін занижених показників фінансування Центру всупереч затвердженому МКіП річному плану підприємства», - пояснюють в Довженко-Центрі.

Зараз фінансові ресурси культурного осередку вичерпані. Три останні місяці працівники працювали на 2/3 ставки. Заборгованість державного бюджету перед Центром із заробітної плати сягає понад два мільйони гривень,  зі свого боку Центр має також понад один мільйон гривень невиконаних кредитних зобов’язань за підписаними договорами. Адміністрація зверталася за підтримкою до Мінкультури та профільного парламентського комітету, однак результатів це не дало.

«Як член Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) Центр змушений повідомити правління федерації про загрозу цілісності унікального фільмофонду, охорону та дотримання кліматичних умов зберігання котрого далі забезпечувати змоги немає. Претензії кредиторів, підтверджені через суд, задовольнятимуться в порядку арешту майна центру», - додають у Довженко-Центрі.

Зрештою, Іван Козленко заявив, що йде з посади, оскільки не бачить іншого виходу. Громадськість шокована розвитком подій. Культуролог Зоя Звиняцківська порівняла роботу закладу зі шляхом самурая в українському держуправлінні. А доктор філософський наук, член Європейської групи зі сталого природокористування Тетяна Гардашук відзначила у Фейсбуці, що «за п’ять років попередньої «злочинної» влади перетворили старий фабричний корпус на сучасний осередок мистецтва, відкрили музей українського кіна, реалізували низку захопливих проєктів. І за рік «нової» квартальної влади все пішло під ніж. Дуже боляче і прикро, хоча й очікувано».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: