З метою жить не те, що без мети. Мета знімає з плеч вагу велику і крила нам легкі дає. Сліпі з метою йдуть, як зрячі
Олександр Олесь, український прозаїк, драматург, поет.

«2 мільярди гривень здатні розблокувати 30 мільярдів»

Руслан ГАШЕВ — про мультиплікативний ефект для фінансової системи України програми «Доступні кредити 5-7-9%»
13 лютого, 2020 - 17:40
ФОТО НАДАНО РУСЛАНОМ ГАШЕВИМ

1 лютого 2020 року в Україні стартувала програма «Доступні кредити 5-7-9%».

Програма є однією з частин великої ініціативи Президента України Володимира Зеленського «Повертайся та залишайся», завдяки якій, як пообіцяв гарант, українці не лише не будуть покидати Україну в пошуках заробітків, а й повертатимуться додому з-за кордону.

У межах даної програми українці можуть отримати до 1,5 млн грн доступного кредиту під 5, 7 або 9% для створення або розширення власного бізнесу.

За попередніми оцінками уряду, близько 50 тисяч позичальників зможуть взяти участь в цій програмі вже у 2020 році, що сприятиме зростанню рівня зайнятості в Україні, розвитку інноваційних та ефективних підприємств, оновленню ключових фондів приватного бізнесу, а відтак розширюватиме податкову базу та збільшуватиме доходи до державного бюджету.

Директор Офісу адміністрування проєктів міжнародні фінансові співпраці Мінфіну, під керівництвом якого функціонує Фонд розвитку підприємництва, Руслан ГАШЕВ у інтерв’ю «Дню» підбив підсумки перших десяти днів роботи Програми «Доступні кредити 5-7-9%» і розповів, який мультиплікативний ефект Мінфін чекає від програми в майбутньому. 

Скільки українців же отримали  допомогу за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» та на яку суму?

— Станом на 13 лютого ми володіємо інформацією про 17 виданих кредитів на загальну суму 12 039 909,70 грн. Наразі ми щоденно отримуємо оперативну і достовірну інформацію, що дасть можливість нам стежити за динамікою програми загалом, та в розрізі банків зокрема.

Скільки банків вже сьогодні є учасниками програми та від скількох ще надійшли заявки про бажання долучитися?

— Учасниками програми вже є чотири банки. Це «Укргазбанк», «Ощадбанк», «ПриватБанк» та «Укрексімбанк». Наразі ми маємо звернення ще від 12 банків, які виявили бажання приєднатися до реалізації програми. Серед них є банки зі стовідсотковим іноземним капіталом. Після вивчення їх пакетів документів, ми робимо звіт про їх прийнятність та передаємо на затвердження Раді Фонду розвитку підприємництва.

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У повідомленні Міністерства фінансів йшлося, що «...За попередніми оцінками, близько 50 000 позичальників зможуть взяти участь в цій програмі вже у 2020 році». Чим обумовлені такі розрахунки?

— Такі розрахунки обумовлені тим, що кошти бюджетної програми у сумі 2 мільярди гривень на 2020 рік здатні розблокувати близько 30 мільярдів гривень коштів банківської системи, які можуть бути спрямовані на кредитування інвестиційних проєктів мікро- та малих підприємців. Такого обсягу коштів вистачить на кредитування 50 000 позичальників при середньому розмірі кредиту 600 тис. грн.

Середній розмір кредиту визначений спільно з представниками банківських установ.

— Як буде діяти міністерство, якщо попит на кредити в межах цієї програми буде вищим, і виділених на програму коштів забракне для часткової компенсації ставок?

— Варто зазначити, що коштів програми має вистачити на весь 2020 рік. Слід враховувати, що операційні процеси банків можуть стати тим самим вузьким місцем, яке не дозволить опрацювати більше як 50 000 кредитів до кінця року. Також частина підприємців (особливо початківців) будуть спрямовані на безоплатне навчання, щоб підвищити якість своїх бізнес-планів.

— Які є обмеження щодо банків, що можуть брати участь у програмі?

— Усі критерії для банків є прозорими та викладені у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 р. №28 «Про затвердження Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам мікропідприємництва та малого підприємництва». Ключове: банк повинен мати досвід та ефективні процедури для роботи з мікро— та малим сегментом. Якщо банк не матиме такого досвіду, ми не зможемо визнати його уповноваженим банком. Державна підтримка має йти підприємцям, а не банкам для освоєння нових видів діяльності та сегментів.

— Сьогодні такі кредити видаються максимум на 5 років. А чи буде така програма працювати і в наступні роки, тобто ті підприємці, які не зможуть скористатися нею в 2020 році, чи зможуть це зробити в наступні роки? Від чого залежатиме рішення стосовно продовження програми?

— Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам мікропідприємництва та малого підприємництва передбачає, що стати учасником програми можна упродовж 5 років. Це означає, що навіть у кінці п’ятого року дії програми позичальник може отримати кредит за програмою і буде отримувати державну підтримку протягом всього терміну дії кредиту.

Рішення щодо продовження програми буде залежати від багатьох чинників, ключовими з яких є попит з боку підприємців на подібні програми, рівень відсоткових ставок у банківській системі на момент прийняття такого рішення, наявність ресурсів банківської системи, які можуть бути спрямовані на фінансування такої програми тощо. В основу такого рішення лягатиме комплексний аналіз результатів програми.

За яких результатів, умов, показників ця програма вважатиметься успішною, ефективною?

— За умов сталої тенденції щодо створення нових офіційних робочих місць, оновлення основних фондів підприємців, а також за наявності окремих показників, які свідчатимуть про зростання ефективності бізнесу підприємців.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: