Од нині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини Єдиної України... Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.
З тексту Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки

2020 – рік «дешевого газу»

Надлишок ресурсу і тепла зима обвалили ціни на «блакитне паливо» у світі
12 лютого, 2020 - 19:21
ФОТО REUTERS

На світових ринках ціни на газ уже впали до мінімального рівня за останні 15 років — тисяча кубометрів коштує в межах 140 доларів. Але тенденція до зниження цін триває й далі. Чи не найбільше від цього страждає російський «Газпром». Він втрачає не лише в ціні. Росіян можуть ще й відчутно потіснити на європейському ринку, а також остаточно поховати «Північний потік-2».

З початку року російський «Газпром» транзитує через Україну значно менше законтрактованих обсягів газу. В січні росіяни не використали навіть половини замовлених потужностей української ГТС. Утім, за умовами нової угоди, на оплату транзиту це не впливає          — «Газпром» все одно платить всі 100%.

«Ми нічого не втратили. Новий контракт включає в себе це зобов’язання — ship or pay        — качай або плати. Це стандартна європейська практика. І дуже велике досягнення України. Цей контракт гарантує рівень доходів для нашої компанії й держави в цілому», — пояснює генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій МАКОГОН.

«Газпром» не дозавантажує український напрямок суто з економічних міркувань. Готуючись до можливої зупинки транзиту торік, росіяни накопичили в газових сховищах ЄС рекордні обсяги газу й нині намагаються реалізувати насамперед їх.

«Газпром готувався до газової війни і закачав максимальну кількість газу в європейські підземки. Вони були заповнені на 98—99%. Тому газу дійсно дуже багато», — додає Сергій Макогон.

Через це ціни на газ знижуються. Завдяки теплій зимі палива у сховищах більше ніж досить. Падінню ціни посприяв і коронавірус              — через епідемію Китай призупинив купівлю величезного обсягу газу. Тож його на ринку — надлишок.

«Ситуація для нас сприятлива. Таких низьких цін на газ, які зараз спостерігаються   — а буде ще більше падіння, — на європейському ринку не було з початку двохтисячних років», — констатує президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло ГОНЧАР.

Щоб не втратити в ціні ще більше, «Газпром» намагається не перенасичувати ринок. Та навряд чи йому вдасться зупинити цінопад. Адже, крім російського, на європейський ринок активно постачають американський і катарський скраплений газ.

Фахівці пояснюють: у світі триває революція скрапленого газу. Тривалий час лідером з його виробництва та експорту був Катар. Але торік країною №1 в цьому плані стала Австралія. А наступного року на перше місце можуть вийти США. Потім, можливо, Катар знову поверне свої позиції. «Скраплений газ створив ефект глобалізації та сполучення трьох раніше окремих великих ринків: північноамериканського, європейського та азійського. І цей «ефект доміно» серйозно впливає на ціну», — додає Гончар.

З’являються й альтернативні російському напрямку трубопроводи для транзиту газу до ЄС — із Азербайджану та інших країн.

«Те, що «Газпром» тривалий час ігнорував, зараз відбувається — падіння обсягів продажу російського газу. Тим більше, що багато хто в Європі, хоча це ще не створило критичної маси, розуміє, що російський газ — це не тільки власне експорт товару, а й експорт корупції», — зауважує Михайло Гончар.

Натомість доля «Північного потоку-2» виглядає дедалі примарнішою. За даними німецької преси, США можуть запровадити нові санкції, якщо Росія спробує самотужки добудувати одіозний проєкт.

«Економічні санкції США, накладені на будівництво «Північного потоку-2», можуть не лише пригальмувати будівництво цього газопроводу, а повністю його зупинити. І тоді це купа металобрухту на дні Балтійського моря вартістю в понад 10 млрд доларів», — вважає голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі Віталій ЩЕРБЕНКО.

За таких умов Росія поступово втрачає свою частку на європейському ринку газу. За прогнозами, цього року «Газпром» може експортувати на 15% менше палива, аніж торік. Разом з обвалом цін це неабияк вдарить по доходах Кремля.

«Газпрому» непереливки зараз. Імовірно, за підсумками року він може недорахуватися як мінімум треті прибутку. Звісно, це робить росіян вразливими», — говорить Михайло Гончар.

Проте Україна в будь-якому разі отримає домовлені кошти за транзит російського газу в ЄС. А заодно ще й виграє від зниження ринкової ціни на паливо. Навесні воно може знову подешевшати.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: