Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Антикризовий пакет» від Зеленського

Яку підтримку бізнесу пропонує Президент і за чий рахунок?
02 грудня, 19:53

Не минуло й пів року складної епідеміологічної ситуації, як держава зрозуміла, що її підтримка бізнесу не буде зайвою.

Президент України відразу після одужання й виписки з лікарні подав до ВР законопроєкт про соціальну допомогу бізнесу на період протиепідемічних заходів, пов’язаних із коронавірусом (до речі, йому відразу присвоїли статус «невідкладний»).

На сьогодні із заходів, введених державою під час карантину, — мораторій на проведення державного нагляду в сфері господарської діяльності й податкових перевірок, а також зупинення деяких строків з отримання адміністративних послуг.

Можливо, для когось це прозвучить переконливо, але точно не для українського бізнесу. Останньому довелося зіткнутися з такими карантинними активностями держорганів, як-от обшуки, блокування податкових операцій, невиконання судових рішень, та іншими неофіційними «антикризовими» заходами з наповнення бюджету...

Та, схоже, що невтішні для партії влади результати місцевих виборів підштовхнули лідера Слуги Народу  задуматися над тим, що протести під його кабінетом можуть набути більш драматичного характеру.

Що ж, власне, пропонує Президент?

Акцент у президентських ініціативах робиться на підтримці ФОП та працівників бізнесів, які призупинили роботу через карантин. Що це за законопроєкти?

Перший — це зміни до Податкового кодексу, які передбачають певні послаблення переважно для малого бізнесу. Ідеться про списання податкових боргів, звільнення від сплати єдиного соціального внеску та єдиного податку ФОП першої групи.

Другий — про соціальну підтримку. Тут ідеться про фінансову допомогу для українців, що втратили частину доходів, та бізнесів, які змушені скорочувати видатки на працівників.

Третій — зміни до бюджету-2020, якими пропонується профінансувати запропоновані в перших двох проєктах видатки коштами «антиковідного фонду».

Законопроєкт №4429 про соціальну підтримку застрахованих осіб і суб’єктів господарювання на період карантину. Він передбачає одноразову матеріальну допомогу від держави, ті самі 8 тисяч гривень, які анонсував Зеленський. Отримати гроші зможуть фізичні особи-підприємці (які на момент набуття чинності закону вимушено скоротили співробітників), а також наймані працівники після втрати частини зарплати.

Також передбачена одноразова компенсація витрат суб’єкта господарювання на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. На допомогу можуть розраховувати підприємці, якщо станом на 31 жовтня їхній основний вид діяльності потрапив під карантинні заходи.

У законопроєкті прописана допомога бізнесу, який винаймає державне або комунальне майно, і термін оренди закінчується під час дії карантину. Якщо діяльність суб’єкта господарювання була заборонена або обмежена через протиепідемічні заходи, то термін оренди продовжать на період карантину та на місяць після його закінчення.

Крім того, президент запропонував для закладів громадського харчування не припиняти ліцензію на роздрібну торгівлю алкоголем, термін якої сплив під час карантину.

Законопроєкт №4430 про внесення змін до Податкового кодексу. У цьому документі Зеленський рекомендує списати борг платникам податків без заяви з їхнього боку, якщо сума не перевищує 3 тисяч 60 гривень.

Платникам податків-фізособам, податковий борг яких не більш як 6,8 тисячі гривень, запропонують відтермінувати його сплату до кінця 2021 року.

Для платників єдиного податку першої групи передбачено звільнення від сплати з 1 грудня цього року до 31 травня 2021-го. На такий же період звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску ФОП і групи платників єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування.

Профінансувати соціальні ініціативи Зеленського пропонується коштами фонду протидії коронавірусу. Про це йдеться у третьому законопроєкті, внесеному президентом до парламенту. Законопроєкт №4431 про внесення змін до держбюджету-2020.

Документ розширює перелік програм, на які можна використовувати гроші з «коронавірусного» фонду, новими карантинними ініціативами глави держави.

Як відомо, «коронавірусний» фонд був створений у квітні 2020 року під час секвестру бюджету. Його загальний розмір становив 65,9 млрд грн.

Хто ж належить до найбільш постраждалих категорій, які потрапили в перелік пільгових видів діяльності?

Сам законопроєкт замовчує, кому саме буде надано допомогу, але з недавньої заяви міністра цифровий трансформації Михайла Федорова на його офіційній сторінці у фейсбуці, державну компенсацію зможуть отримати компанії й ФОПи в разі, якщо їхній основний вид діяльності (перший КВЕД компанії, вказаний у Єдиному державному реєстрі) належить до цього переліку:

► 47 — роздрібна торгівля (крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами);

► 55 — тимчасове розміщення;

► 56 — діяльність із забезпечення стравами та напоями;

► 59.14 — демонстрація кінофільмів;

► 90 — діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг;

► 93 — діяльність у сфері спорту, організації відпочинку.

Важливо, що отримувати допомогу зможуть ті підприємства, які мають не тільки відповідний вид діяльності, а й за умови, що конкретно для них діють карантинні обмеження, що не дозволяють вільно здійснювати бізнес-діяльність.

Оцінювати істотність такої допомоги для конкретного бізнесу не будемо, адже сам факт такої ініціативи вже може підтримати морально молодого бізнесмена, але загалом є надія на те, що зобов’язання держави надавати бізнесу фінансову допомогу, додасть якоїсь розсудливості при впровадженні чергових карантинних обмежень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати