Які ж несвоєчасні рішення можновладців. Коли вони за що-небудь, нарешті, зважуються взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України

Багаті втрачають, бідні страждають...

Коронавірус змінює підходи українського бізнесу до соціальної відповідальності
25 березня, 2020 - 18:58
КИЇВ. ЦУМ. 24 БЕРЕЗНЯ 2020 Р. / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Понад 170 тисяч британців зголосилися допомогти Національній службі охорони здоров’я (НСОЗ) країни в боротьбі з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2. Вони доставлятимуть їжу й ліки, перевозитимуть пацієнтів і постачальників товарів першої необхідності, а також телефонуватимуть людям, які через ізоляцію почуваються самотніми. Загалом уряд Британії планує залучити 250 тисяч волонтерів. «Ми — на війні» — ці слова Президента Франції Емануеля Макрона чи не найкраще ілюструють поточну ситуацію в світі. Втрачають всі. Економіка «на військових рейках» прямо впливає на приватний бізнес: компанії перепрофілюють виробництво, змінюють підходи до клієнтів і просто намагаються допомагати державі та простим людям.

Французький концерн LVMH, який володіє відомими люксовими брендами LouisVuitton, ChristianDior та Givenchy, налагодив випуск дезінфікуючих засобів на своїх лініях із виготовлення елітних парфумів.

RollsRoyce, Ford, General Motors та Tesla переорієнтовуватиме свої потужності на виробництво апаратів штучної вентиляції легень.

В офісі міського голови Лондона Садіка Хана заявили, що ведуть переговори з групою InterContinental Hotels для резервації номерів для потреб найбільш вразливих груп населення.

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Італійський дизайнер Джорджо Армані пожертвував 1,25 млн євро 4 госпіталям та агенції з цивільного захисту Італії для покриття витрат, пов’язаних із боротьбою з епідемією. Близько сотні мільйонів доларів минулого місяця на боротьбу з Covid-19 пожертвував засновник компанії Microsoft Білл Ґейтс. Вчора на своєму офіційному сайті він заявив: супербагаті держави мають допомогати супербідним. Лише так людство має шанс порятуватися. Це — правда. Пандемію не можна вирішити в рамках національних кордонів. І якщо розвинені держави можуть дозволити собі карантинні заходи, то економіки, що розвиваються — ні. Хоч вони, насамперед, несуть подвійне навантаження в цей час, бо в більшості своїй мають «розвалені системи охорони здоров’я».

Президент України Володимир Зеленський два тижні тому теж звернувся до українських супербагатих за допомогою, зокрема закупити тести для виявлення вірусу, необхідне медичне обладнання, захисні і дезінфекційні засоби. Медіа пишуть, що буцім-то кожен олігарх, як у 2014-му отримав шефство за певною областю, а дехто навіть за двома. Відтак, за версією ЗМІ, регіони поділили так: за Рінатом Ахметовим — Івано-Франківщина, Львівщина, Донеччина та Луганщина; за Ігорем Коломойським — Запорізька область та Волинь; за Віктором Пінчуком — Дніпропетровщина; за Андрієм Веревським — Полтавщина та Кіровоградщина; за Юрієм Косюком — Вінницька та Черкаська області; Андрій Ставніцер — куратор Одещини, Олександр Ярославський — Харківщини.

Дехто з олігархів сприйняв прохання Зеленського дуже буквально і замість того, щоб допомогти владі вирішили її замінити, як, наприклад, бізнесмен Ярославський, який після приїзду в регіон створив паралельний кризовий штаб попри те, що такий вже був створений місцевою ОДА. Нардеп від Луцька Ігор Палиця 18 березня у Луцьку теж провів нараду за участі керівництва області та медиків. Після чого в Луцьку провели позачергову сесію Волиньради і перерозподілили кошти, 60 мільйонів гривень спрямували на заходи щодо боротьби з поширенням коронавірусу.

У Фонді Ріната Ахметова заявили 16 березня, що передали Міністерству охорони здоров’я шведські апарати штучної вентиляції легенів Servo-I Universal і ServoAir, ізоляційний мобільний бокс для транспортування інфекційних хворих, захисний біологічний і протихімічний костюм з фільтрувально-вентиляційною установкою, 400 одноразових захисних комбінезонів проти хімічних засобів, інфрачервоні термометри з лазерною указкою, 10 тис. захисних масок, окуляри. Також фонд займається закупівлею двох аналізаторів експрес-тестів на коронавірус і 20 тисяч експрес-тестів. Загалом Ахметов обіцяє витратити 300 мільйонів гривень на боротьбу з коронавірусом.

Благодійні фонди Віктора Пінчука та Олени Пінчук закупили 10 апаратів штучної вентиляції легенів на суму 460 тисяч доларів. У трубно-колісній компанії Інтерпайп Пінчука повідомили, що перерахували 55,6 млн грн на закупівлю тестів на коронавірус. Крім цього, компанія спрямує на боротьбу з коронавірусом у Дніпрі і Дніпропетровській області ще 35 млн грн, зекономлених за рахунок податкових канікул, введених через карантин на період з 1 березня до 30 квітня.

Холдинг МХП Юрія Косюка виділяє 14 млн грн на закупівлю обладнання та засобів індивідуального захисту для лікарень у Черкаській області та 15 млн грн на закупівлю 19 апаратів штучної вентиляції легенів і засобів індивідуального захисту для медустанов Вінницькій області.

Решта представників крупного бізнесу, до яких звернувся Володимир Зеленський теж відрапортувала про «посильну» на їх думку допомогу країні в кризовий час.

Цікаво, що з присутніх на зустрічі з Президентом «мовчав» поки лише Ігор Коломойський. Мер Дніпра Борис Філатов обурився, що через податкові пільги, введені для допомоги бізнесу, бюджети міст втратили сотні мільйонів гривень, але водночас великий бізнес не поспішає допомагати.

«Володимире Олександровичу, ви потурбувалися про те, щоб великий бізнес не постраждав. І це правильно. Великий бізнес обіцяв допомагати. Все правильно. Скажіть, де я можу отримати у Ігоря Валерійовича хоча б кілька талонів на дизельне паливо для міського транспорту? Інших мерів це питання теж цікавить», — написав він у Facebook, звертаючись до Зеленського та Коломойського.

«Компанії сьогодні активно включилися в боротьбу з коронавірусом. Бізнес точно для себе зрозумів, що фокус проєктів корпоративної соціальною відповідальності має зміщуватися — і сьогодні бізнес підключився до допомоги лікарням із закупівлями», — розповідає у коментарі «Дню» керівниця Центру «Розвитку корпоративної соціальної відповідальності» Марина САПРИКІНА.  Експерт підкреслила, що явище вже отримало назву  «невідкладна соціальна відповідальність».

Для оперативної допомоги та координації активісти в Україні вже навіть сформували групу у фейсбуці «COVID-19: бізнес для громад».

«Не можу когось виділити, всі розуміють — потрібно допомогти, — каже Саприкіна. — Астарта, МХП, Райффайзен-банк, Дарниця, ПУМБ закупляють апарати штучної вентиляції легенів, Інфопульс  формує спеціальний Фонд, SoftServe виділили 10 млн лікарням. Сингента допомагає талонами на бензин, Carlberg та Parimatch Foundation купляють захисні костюми, Corteva купляє інфракрасні термометри. Всі об’єднались, невеликі компанії допомагають своїми ресурсами — Isobar розробили чат-бота з довідником для лікарів і т.п. Навіть співробітники компаній збирають кошти і пересилають фондам на закупівлю ЗІЗ та важливих речей».

Вона переконана: ситуація змінить розуміння і важливість соціальної відповідальності.

Коронавірусу все одно — ти принц чи олігарх, заробітчанин чи власник транснаціональної корпорації, сільська набожна жінка чи столичний чайлдфрі хіпстер.  Перед ним рівні всі. Те, що переживає сьогодні світ — це цілковите обнулення, амністія статусів, капіталів, цінностей і вартостей. Світ не буде вже таким як раніше. Головне прожити його так, пам’ятаючи, що «ти — Людина».

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: