Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший.
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

Багатообіцяючий візит

Великобританія розглядає Україну як важливий чинник безпеки в регіоні
7 жовтня, 2020 - 19:13
ФОТО REUTERS

Київ – Брюссель – Лондон: Re-START

Головні слова 22-го саміту: «Україна — це майбутній член ЄС»

Очільники Європейського Союзу і України нарешті познайомилися. Ввечері, 6 жовтня, у Брюсселі відбувся 22-й саміт Україна-ЄС.  Як і прогнозувалось для України він пройшов досить вдало. Українська делегація привезла до Києва шість угод на 390 млн євро, що стосуються модернізації «Укрпошти», змін клімату, розвитку громадянського суспільства та підтримки українських регіонів. Також у Брюсселі запевнили, що нашому безвізу нічого не загрожує і він буде відновлений після пандемії. Але найголовніше — ЄС готовий допомогти Києву отримати вакцину від COVID-19 і обговорювати співпрацю щодо її майбутнього виробництва в Україні.  У спільній підсумковій заяві знайшлося місце «визнанню європейських прагнень і європейського вибору України», як це і записано в Угоді про асоціацію. Проте про перспективу членства України у спільних деклараціях, заявах чи комюніке ЄС навіть не хоче й чути. 

Однак напередодні саміту  в  інтерв’ю виданню Politico Володимир Зеленський заявив: «Ми ментально більше європейці, ніж, вибачте, деякі країни ЄС». А вже під час самого саміту Зеленський сказав лідерам блоку, що Україна таки буде членом ЄС.

«Коли президент Володимир Зеленський виступав із вступним словом, то сказав одну дуже просту фразу президенту Європейської Ради і високому представнику з питань зовнішньої політики ЄС: «Україна — це майбутній член ЄС». І сьогодні президент був дуже чітким і предметним щодо наших очікувань, на що ми готові йти, щоб ця фраза вже звучала не у майбутньому часі, а в теперішньому», -підкреслив очільник Міністерства закордонних  справ Дмитро Кулеба.

Міністр також розповів, на які результати розраховує Україна у двосторонній співпраці з Великою Британією після візиту президента Володимира Зеленського в Лондон.

«Ми підпишемо угоду про політичне співробітництво, вільної торгівлі та стратегічне партнерство між нашими країнами. Документ дуже великий, комплексний, по суті це нова рамка наших взаємовідносин. По-друге, будемо дуже серйозно говорити про співпрацю у секторі безпеки», — зазначив глава МЗС.

Кулеба додав, що нова угода базується на положеннях Угоди про асоціацію з ЄС, а також зазначив, що будуть створені нові можливості для торгівлі.

«Раніше у нас були відносини з Британією, як однієї з ключових країн ЄС. Вийшовши з ЄС, Британія отримає більший простір для маневру, вона може бути жорсткіше в деяких питаннях. Нам це вигідно. Плануємо розвивати співробітництво і в секторі безпеки та оборони», — підкреслив міністр.

Володимир Зеленський разом з першою леді 7—8 жовтня відвідають з офіційним візитом Велику Британію. На ці два дні заплановані переговори президента з прем’єр-міністром Британії Борисом Джонсоном, а також інші зустрічі з високопоставленими особами. Деталі — в спеціальному матеріалі Василя Мірошниченка для «Дня» — «Багатообіцяючий візит».

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»


Василь МИРОШНИЧЕНКО, Директор та голова українського офісу Українсько-британського сіті клубу, Партнер компанії стратегічних комунікацій CFC Big Ideas

7 жовтня, розпочався дводенний візит президента України Володимира Зеленського до Великої Британії, який може відкрити нову сторінку у відносинах між двома країнами, зокрема вивести їх на рівень стратегічних.

У контексті підписання угоди про стратегічне партнерство між Великобританією та Україною, варто спершу проаналізувати зовнішньополітичний контекст нашої співпраці.

Великобританія розглядає Україну як важливий чинник безпеки в регіоні. Фактично з 2014 року Україна стримує агресивну експансіоністську політику Росії та не дозволяє розширювати нестабільність на країни Балтики. Донбас для Великобританії — важливий полігон, який дозволяє в польових умовах вивчити нові методи ведення бою, сучасну тактику РФ, функціонування тилової структуру російської армії,  а також практику застосування гібридних механізмів ведення війни у військовій, політичній та інформаційній сферах. Навчання українських командирів, операцій «Орбітал», розмінування, проекти гуманітарної допомоги забезпечують Великобританії значну присутність на Донбасі та розуміння процесів, які там відбуваються.

Крім того, для Великобританії важливо вибудовувати тісні відносини з Україною в рамках НАТО та інших міжнародних майданчиків для спільного реагування на загрози, а також втілення зовнішньополітичної концепції «Глобальної Британії».

ФОТО KENSINGTONROYAL/TWITTER

Для британських військових кейс України наочна матеріалізацій російської військової загрози, необхідності модернізації та переозброєння своїх збройних сил, а отже збільшення оборонного бюджету. На сьогодні міністерства оброни тісно і плідно співпрацюють, що і проявляється в спільному баченні необхідності переоснащення українських ВМС та лобіювання британськими військовими виділення на ці цілі ресурсів УКЕФ (Британського агентства кредитування експорту). Це також і можливість «підживити» замовленнями британські підприємства ВПК в кризові часи.

Політичне керівництво Великобританії, усвідомлюючи необхідність підтримки України у її протистоянні із РФ, також сподівається, що «відреформована», успішна і демократична Україна стане яскравим регіональним прикладом для поступових змін в авторитарних країнах «знизу».

Для прем’єр-міністра Бориса Джонсона важливо продемонструвати позитивну динаміку укладання пост-брекзитовських двосторонніх торговельних угод  особливо на фоні провалу переговорів з ЄС. Укладені угоди мають продемонструвати спроможність Великобританії вибудовувати самостійну торговельну політику та не ускладнювати роботи британського бізнесу через брекзит.  Фактично Борис Джонсон ініціативно запросив Президента України до Лондона та надавав політичну підтримку для найшвидшого укладання угоди.

Через агресію Російської Федерації та Революцію Гідності Україна значно піднялась нагору у зовнішньополітичних пріоритетах Великобританії, зокрема через вплив російсько-українського протистояння на регіональну безпеку та поточну геополітичну ситуацію.  Завдяки динаміці подій на Донбасі, процесу поступового реформування України, активній оборонній співпраці, а також успішній роботі британських послів Україна все ще залишається у умовному ТОП-10 пріоритетів Уайтхолу та Номеру 10. У прем’єра Бориса Джонсона також значна особиста симпатія до України та її боротьбі з РФ, а також — певна «хімія» в особистому спілкуванні з Президентом України.

Україна давно потребує фундаментального базового двостороннього договору з Великобританією, який би зафіксував її особливе значення для зовнішньої політики України, з урахуванням британських позицій у світі, які хоч і похитнув брекзіт та непевна трансатлантична співпраця зі США, залишаються помітними, зокрема у НАТО. До того ж країни мали  різне бачення положень Будапештського меморандуму, що змушувало Україну апелювати до «невиконання зобов’язань» у неформальному спілкування, а Великобританії — заперечувати, водночас, відчуваючи певні моральні рефлексії щодо обраної лінії виконання Будапешстького Меморандуму.

Навіть суто технічно країнам потрібна двостороння торговельна угода, яка б регулювала торгівлю та покращувала доступ виробників України до британського ринку. Цей ринок місткий та менш захищений та зарегульований, аніж європейський. А підписання саме угоди про вільну торгівлю дає Україні шанс вибороти на ньому помітне місце, зокрема у поставках агропродукції.

Водночас, високе місце України та угоди в пріоритетах цього Кабінету не гарантоване з кожним наступним місяцем поточного року, оскільки Борис Джонсон політично «грузне» під вагою невдалих переговорів з ЄС та скандалів у власному Офісі.

Примітно, що угоду від Великобританії підписує особисто Борис Джонсон, вперше на такому високому рівні фактично з часу їх укладання в контексті брекзиту, що свідчить про його особливу увагу до України.

Очікувані результати візиту:

* Підписання угоди Президентом України та Прем’єр-міністром Великобританії, яка:

•  дає Україні кращі умови торгівлі аніж передбачені умови за Угодою про асоціацію із ЄС;

•  фіксує статус «стратегічного партнерства» між країнами;

•  передбачає тісну політичну співпрацю у протидії глобальним викликам в т.ч. безпековим через механізми регулярного діалогу постійного рівня;

•  наголошує на необхідності відновлення територіальної цілісності України та визнає агресивний характер дії РФ щодо України;

•  розпочинає діалог з візових питань.

* Підписання Меморандуму про співпрацю між міністерствами оборони двох країн щодо тісної співпраці у розвитку ВМС України двох країн, в т.ч. надання кредитних коштів (1.2 млрд фунтів) для закупівлі військової техніки, озброєння, створення військової інфраструктури (військові бази для ВМС);

* Підписання Меморандуму про співпрацю між Міністерством фінансів України та Британською агенцією з експортного фінансування щодо виділення Україні експортних кредитів та гарантій на суму  2.5 млрд фунтів для реалізації спільних українсько-британських проектів у сфері оборони, охорони здоров’я, сільського господарства та енергетики.

Під час візиту відбудуться такі зустрічі:

•  Зустріч в Парламентів Великобританії зі Спікером Палати громад Л.Гойлом та головою групи міжпарламентських зв’язків М.Прічардом.

•  Зустріч Президента України та Першої Леді з Герцогом і Герцогинею Кембриджськими (принц Вільям та Кейт Мідлтон) щодо спільних проектів стосовно психологічної реабілітації ветеранів, боротьби з домашнім насильством та іншої благодійної діяльності.

•  Зустріч Президента України із Лордом-мером лондонського Сіті — запуск проекту комплексної фінансової інфраструктури Кyiv City.

•  Зустріч Президента, Міністра фінансів та голови НБУ з основними інвесторами в українські облігації (євробонди, ОВДП).

•  Відвідання бази ВМС Великобританії та найбільшого авіаносця «Принц Уельский», ознайомлення з макетами озброєнь, зустріч з британськими компаніями ВПК.

Візит Зеленського до Лондону є, мабуть, самим змістовним візитом за кордон, який він здійснив у якості глави держави. Він міг відбутися завдяки актуалізованим спільним інтересам обох сторін, посиленням роботи Офісу Президента на зовнішньополітичному напрямку та кадрового перезавантаження МЗСу. Цікавим фактом є те, що на Банковій зараз працює людина, яка починала організаційну роботу над візитом, працюючи на британську сторону, а закінчила його уже на Банковій у профільному департаменті.

Газета: 
Рубрика: