Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Базова та фіксована – на рік уперед

Регулятор схвалив запровадження річної ціни на газ із 1 травня
7 квітня, 2021 - 21:33
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Вже до 25 квітня українці дізнаються ціну газу на рік уперед. Саме до цієї дати всі газопостачальні компанії мають оприлюднити свої річні, фіксовані пропозиції, що діятимуть як базові.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила дію річних цін на газ із 1 травня 2021 року.

Відповідне рішення комісія ухвалила на своєму засіданні 7 квітня.

«Рішення надважливе. Це запровадження річного продукту для побутових споживачів України. З 1 травня буде введена річна ціна за замовчуванням, її отримають усі споживачі. Це позбавить ринок турбулентності», — прокоментував рішення голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

Річний продукт діятиме з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року. У період дії річного контракту ціну можна буде змінювати лише у бік зменшення.

Оголосити річну ціну на газ постачальники мають до 25 квітня 2021 року.

Як зазначає інформаційно-консультаційний центр ГазПравда, в порівнянні з попередньою версією рішення комісії сталося декілька позитивних змін. Зокрема, згідно з остаточним рішенням, постачальники не зможуть збільшувати річну фіксовану ціну, а от зменшувати — цілком.

Тобто, якщо за результатами літніх закупівель газу на оптовому ринку компанії вирішать, що можуть зробити пропозицію кращою, то обмежень запровадити її не буде.

Якщо споживач вирішить змінити тарифний план, йому не потрібно буде заново подавати заяву-приєднання, це можна зробити через електронний кабінет чи іншим способом. А спілкування між компанією та клієнтом у процесі зміни тарифних планів тепер можливе не лише письмово, а тим каналом зв’язку, який обере сам споживач, наприклад — електронною поштою чи месенджером.

«Протягом місяця, що ми обговорювали це питання, ми пересвідчилися, що рішення дуже правильне. Ми обговорили і врахували всі зауваження», — зазначив Валерій Тарасюк.

Крім того, споживач зможе перейти з річного продукту на інший, але потім повернутися назад, якщо постачальник дозволить такий перехід. Раніше повернення на річну ціну після зміни тарифного плану було узагалі заборонене. Клієнту пропонувалося змінювати постачальника, аби знову отримати річну фіксовану ціну.

Як зауважила членкиня НКРЕКП Оксана Кривенко, дане рішення не заважатиме споживачам змінювати постачальника або обрати не річний продукт, а будь-який інший.

«Якщо споживач, прорахувавши своє споживання, буде вважати за потрібне змінити річний продукт, у нього будуть усі права і можливості», — розповіла вона.

Тож ціну газу на рік уперед дізнаємося вже до 25 квітня. Саме до цієї дати всі газопостачальні компанії мають оприлюднити свої річні, фіксовані пропозиції, що діятимуть як базові.

Їх фахівці називають своєрідною «страховкою» на ринку. Адже ціна газу лишатиметься сталою щомісяця — протягом усього року. Відповідно, усі можливі цінові коливання взимку чи влітку споживачів більше не зачеплять. При цьому люди не купуватимуть увесь річний обсяг наперед, а, як і раніше, платитимуть за вже спожите паливо щомісяця.

«Люди фактично отримуватимуть газ зі страховкою від того, що ціна буде коливатися. Теоретично може бути ситуація, коли влітку ціна на ринку може на якийсь місяць бути меншою. Взимку може бути трохи більшою. Але в вас тариф є стабільний, і оскільки основне споживання є взимку, коли, як правило, ціна зростає, ця страховка, мені здається, має великий економічний сенс. Я персонально ще з минулого року користуюся саме річним тарифом», — розповідає голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.

Такий підхід дозволить зберегти конкуренцію на ринку газу і при цьому ніяк не суперечить ринковим реформам, на відміну від «обмеження ціни», яке вже розкритикували в МВФ. Там вразливих споживачів радять захищати через механізм адресних субсидій, а не «ручним» регулюванням цін.

«Є й буде значна частина українського населення, яка не може покрити витрат на газ, тепло, гарячу воду та електроенергію. Найефективніший спосіб підтримати ці домогосподарства — ідентифікувати їх і надати їм фінансову підтримку через бюджет, щоб вони могли оплатити власні комунальні рахунки», — зазначив у інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Чимало компаній уже завершили розробку своїх річних пропозицій, але стосовно їх вартості поки тримають інтригу. Проте зауважують: сформувати свої річні продукти їм би було вигідніше влітку — перед стартом наступного опалювального сезону. Тоді, ймовірно, і оптові ціни на ринку були б нижчими. Відповідно, й споживачам могли б запропонувати конкурентніші умови.

«Ціна знаходиться на піку. Це завершення опалювального сезону. Ніхто не може сказати, яка ціна буде наступного опалювального сезону. Але такі речі, як довгі контракти для населення, логічніше було б робити такі пропозиції в серпні. Щоб можна було охопити найнижчий поріг ціни й зробити справді ефективну пропозицію», — вважає генеральний директор газопостачальної компанії ETG.UA Володимир Шведкий.

Такої ж думки й співзасновник онлайн-сервісу з купівлі газу й електроенергії MEGAWATT Костянтин Башкаленко.

«У травні річний тариф — це ранувато. Краще за все його продавати влітку чи перед початком опалювального сезону. Але явно не перед початком літа, коли в цілому ніхто не думає про те, що я хочу купити газ аж на наступний опалювальний сезон», — зауважив він.

Тим часом фахівці попереджають: цього сезону таких низьких цін, як торік, очікувати не варто.

«Починає зростати реальне виробництво і одночасно починають зростати енергоносії в ціні. Це стосується нафти. Наступний — газ. Себто там буде 2 тренди: з одного боку — звичайне сезонне падіння, з іншого боку буде такий загальний підйом. І вони десь зустрінуться. Я думаю, це «десь» воно приблизно на сьогоднішньому рівні цін — між 7 і 8,5 тис грн за тисячу кубометрів», — прогнозує генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Нагадаємо, що після завершення дії граничної ціни 6,99 грн за кубометр лише найбільші постачальники вирішили тримати ціни нижче позначки 6,99 в рамках маркетингових стратегій залучення клієнтів. А 7 компаній, за даними ГазПравди, вже в квітні продають газ за ціною вище 8 гривень за кубометр.

Олексій Савицький, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: