Наша Батьківщина благає допомоги красномовства, бо так багато її преславних подвигів поминається глибокою мовчанкою.
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ, перекладач, публіцист, науковець

Бізнес із позицією

«День» записав історії підприємців, які підтримали Євромайдан
4 грудня, 2013 - 11:58
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Попри провокації, учасники та прихильники Євромайдану й надалі демонструють витримку та взаєморозуміння. Вже з перших днів акції на майдані Незалежності кияни пропонували гарячий чай та бутерброди. Пізніше для тих, хто приїхав з регіонів, почали приносити теплий одяг. Згодом підтримати євромайданівців вирішили і столичні підприємці. Зараз вони намагаються забезепечити мітингувальників місцями для ночівлі, харчами, можливістю підзарядити мобільні телефони та навіть залишити на догляд дітей.

Нижче — історії тих, хто не викрикує політичних лозунгів зі сцени, а намагається підтримати євроінтеграцію України простими, але потрібними речами та діями. Це той бізнес, на який свого часу оперла свою економіку Польша. Той бізнес, яким ми захоплюємось, приїжджаючи до Італії, Німеччини... В Україні малі та середні підприємці — теж проєвропейські, а ще дієві.

СУСІДИ «Дня» ВІДКРИЛИ ДВЕРІ ДЛЯ БАТЬКІВ-МІТИНГУВАЛЬНИКІВ

Нещодавні події з побиттям мітингувальників змушують уважніше ставитись до власної безпеки. Чимало людей відмовляється приходити на мітинг, оскільки не можуть взяти із собою на такі «мирні» демонстрації малих дітей, а дома їх лишити ні з ким.

Таким батькам-мітингувальникам зможе стати в пригоді послуга одногозі столичних дитячих садків — FamilyArtClub, що міститься на проспекті Перемоги 121А (сусідній до редакція «Дня» будинок). Тут пропонують безкоштовно доглядати за малюками, поки батьки виборюють європейське майбутнє для них на Євромайдані. «Ми вважаємо, що на Майдан не потрібно брати дітей. Адже це небезпечне місце. І ми всі це вже побачили», — говорить керівник закладу Оксана Христенко.

Батьки можуть безкоштовно залишити дітей в FamilyArtClub з 9.00 до 21.00. Крім того, в закладі працюють психологи, які спілкуються з дітьми. «Діти дуже хвилюються. Адже вони чують, що там робиться на Майдані. Тому дуже важливо з ними розмовляти, щоб вони не хвилювалися», — зазначає пані Оксана.

Побоюються поки що і батьки. Адже в Інтернеті поширюють інформацію й про те, що до дитячого садку можуть приїхати і завдати шкоди дітям. Учора в FamilyArtClub було лише п’ятеро дітей віком від 4 до 7 років.

«Багато хто вважає, що я закликаю людей покинути дітей і йти на Майдан. Я ж навпаки вважаю, що ті, хто хочуть йти, повинні залишити дітей в безпечному місці», — додає пані Оксана.

ЛЮДИНА 2012 РОКУ ЗА ВЕРСІЄЮ «Дня» І НА ЄВРОМАЙДАНІ «СВОЇМ ПРИКЛАДОМ НАДИХАЄ МОЛОДЕ ПОКОЛІННЯ»

IT-підприємець, добре знайомий читачам «Дня», Єгор Анчішкін — відомий засновник сервісу з доставки продуктів із магазинів Zakaz.ua — минулого року отримав від «Дня» звання «Людина року» за надихаючий приклад для молодого покоління.  І ми вкотре переконуємось, що не помилилися у виборі. Єгор і в умовах складної ситуації для країни подає «пас» як молодому поколінню так і бізнесу.

Щоб допомогти нагодувати євромайданівців, Єгор запропонував скористатися власним сервісом Zakaz.ua. Люди можуть, сидячи в офісі чи вдома перед комп’ютером, сформувати замовлення на сайті: продукти харчування, вода, речі, одяг, — та вказати пункт доставки майдан Незалежності чи Михайлівська площа. Єдине, що потрібно точно вказати номер телефону людини, яка може прийняти замовлення від кур’єра.

Також Єгор закликав власників офісів біля Адміністрації Президента ідентифікувати провокаторів, передивляючись камери спостереження. «На каналі МВС видно кадри, зняті камерами Адміністрації Президента, де грейдер атакує стоячу на Банковій міліції. Якщо у них так багато гарних камер, то чому досі немає жодного результату? Реальну людину не піймали?» — озвучує абсолютно справедливе запитання Єгор.

Водночас він уважає, що за всі провокації відповідальність повинен нести Президент, його адміністрація та працівники МВС, чиї ранги перевищують звання майора. «Або ти не контролюєш взагалі нічого, або ти — ворог народу, бо організував цю провокацію. Неважливо, за великим рахунком, хто це зробив, — Льовочкін, Клюєв... Вони всі підпорядковуються Президенту, і він повинен за них відповідати», — говорить Єгор.

На думку ІТ-підприємця, потрібно не дозволяти звичайним працівникам правоохоронних органів виконувати накази керівництва. «Єдине, що нам залишається, закликати до здорового глузду звичайних рядових працівників міліції, внутрішніх військ. Я впевнений, що серед них багато хороших людей», — зазначає він.

ТИХ, ХТО ГОДУЮТЬ ТА ПОЯТЬ ЄВРОМАЙДАНІВЦІВ ГАРЯЧИМ ЧАЄМ, ЩОДНЯ БІЛЬШАЄ

Київський ресторатор Дмитро Борисов одним з перших показав бізнесу, як можна допомогти мітингувальникам. Він відкрив у своїх ресторанах (FOODTOURIST за адресою Велика Васильківська, 5, PIV BAR — 2-га лінія ТРК «Глобус» на майдані Незалежності та ресторан-салон КАНАПА на Андріївському узвозі, 19А), пункти обігріву, де учасники Євромайдану можуть безкоштовно випити чаю, кави або ж підкріпитися гарячим бульйоном.

«Я беру участь конкретними діями, а не участю в мітингах», — відповів «Дню» Дмитро на запитання про його рішення у такій формі підтримати європротести.

За словами Дмитра, за день до їхнього ресторану приходять у середньому 150 — 200 людей. Через збільшення кількості відвідувачів власнику довелося навіть організувати додаткові зміни, оскільки персонал дуже втомлювався.

У скільки обходиться підприємцю така дієва домопога мітингувальникам, Борисов розповідати не хоче. «Зараз не час оцінювати «фінанси» — підтримка людей, які мерзнуть на вулиці на підтримку євроінтеграції і проти насильства — це моя громадянська позиція. Так повинно бути», — уважає він.

Ресторатор також має власне бачення ситуації, що склалася і вихід із неї. Дмитро вважає, що позитивних змін можна досягти лише з приходом іншого покоління. «Головне досягти збереження євроінтеграційного курсу. А там через 5-7 років прийде моє покоління адекватних професіональних чесних менеджерів і створимо дійсно демократичну процвітаючу Україну», — каже він.

Взяти приклад із Дмитра Борисова вирішили і в мережі ресторанів «Сушия». З цього понеділка в шести ресторанах, розташованих у центрі столиці, також діють пункти допомоги євромайданівцям: на майдані Незалежності, Європейській площі, в ТЦ «Глобус», навпроти кінотеатру «Україна», біля станції метро Театральна, а також в ТЦ «Arena City» на Бессарабській площі. Тут мітингувальників також пригощають безкоштовним чаєм та кавою.

За перший день заклад на вулиці Бориса Грінченка, що поблизу майдану Незалежності, відвідали близько 300 чоловік, розповіла «Дню» консультант у ресторані пані Тетяна.

Часто, за словами дівчини, люди приходили просто за гарячою водою або ж підзарядити свої гаджети. «Спочатку дивував великий потік людей. Але насправді з того дня, як ми почали поїти мітингувальників чаєм та кавою, атмосфера в ресторані стала набагато дружнішою. Люди, які приходять до нас, знайомляться між собою, спілкуються. І це формує відповідне позитивне ставлення з боку нашого персоналу», — розповідає Тетяна.

МІТИНГУВАЛЬНИКАМ НАДАЛИ БЕЗКОШТОВНИЙ ДОСТУП ДО МЕРЕЖІ

До висвітлення подій на Євромайдані активно долучаються як  ЗМІ, так і самі учасники мітингу. Тисячі записів, репостів, відео та он-лайн трансляцій у соцмережах — усе це дає можливість завжди бути у курсі подій. Наприклад, у неділю близько дванадцятої години користувачі Фейсбуку отримували повідомлення такого змісту: «Йде штурм Адміністрації Президента. Передайте іншим — провокація». А на сторінці «Євромайдан-новини» постійно публікують усе нові й нові повідомлення людей, які перебувають безпосередньо на місці подій.

Аби євромайданівці могли вільно повідомляти новини, а відтак забезпечити свою безпеку повною публічністю, Інтернет Асоціація  України (ІнАУ) в неділю, 1 грудня, закликала компанії, що мають офіси в центрі міста, вийти на роботу і відкрити для учасників Євромайдану безкоштовний wi-fi. «Ми все це робимо, тому що засуджуємо жорстоке застосування сили правоохоронних органів, яке відбулось у ніч на 30 листопада. Ми вважаємо, що мирні демонстрації громадян, які відстоюють рух у бік ЄС, мають повне право відбуватись, а те, що відбувалось, — провокації на Банковій та побиття студентів у ніч на 30 листопада — делегитимізували владу, яка є в Україні. Були порушені і спаплюжені конституційні права громадян», — говорить голова Правління ІнАУ Тетяна Попова.

Станом на вчора в центрі міста діяли вже чотири додаткові точки доступу — «Євромайдан1», «Євромайдан2», «Євромайдан3», «Євромайдан4». До мережі можна під’єднатися на майдані Незалежності, Банковій та Михайлівській площах. Ініціативу ІнАУ підхопили й офіси, які працюють неподалік місць розташувань євромайданівців та  відкрили свої мережі wi-fi. «Людей півроку годували казками про те, що ми підпишемо Угоду про асоціацію, а за три дні до цього раптом хтось згадав, що у нас будуть серйозні економічні проблеми? Людей обманули в їх цивілізаційному виборі», — вважає Тетяна Попова.

На її думку, завершення Євромайдану має відбутися лише після відставки чинного уряду. «Парламент повинен проголосувати за відставку Уряду, всі депутати, незалежно від фракції, в якій вони є, повинні зробити свій цивілізаційний вибір, послухати залишки своєї совісті, створити нову більшість — обмежити владу однієї людини в країні і припинити йти  шляхом тоталітаризму», — зазначає голова ІнАУ.

Марія ЮЗИЧ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ