Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший.
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

#Броньовикгейт Коболєва

Інтернет підірвала новина про те, що НАК «Нафтогаз України» має намір купити Mercedes за 5 мільйонів гривень
3 серпня, 2016 - 19:43
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Українські споживачі газу в розпачі. Ще ніхто не показав їм методику формування нового тарифу на газ, який потягнув різко вгору також і тариф на тепло, ще ніхто не обґрунтував, чому «Укргазвидобування» реалізує свою продукцію виходячи не із собівартості видобутку і податкового навантаження, а рівняється на спотові ціни Європи. Але він вже бачить, що державний «Нафтогаз України» починає витрачати державні кошти платників податків. Компанія оголосила тендер на закупівлю броньованого автомобіля преміум-класу Mercedes Benz S600 Guard вартістю близько 5,1 мільйона гривень.

Звісно, НАК має пояснення для такого одіозного придбання (аби з’ясувати його масштаб, досить ознайомитися з рішенням влади Києва виділити 2016 року із столичного бюджету не менш як чотири мільйони  гривень для компенсації вартості кредитів на термомодернізацію і підвищення енергоефективності в багатоквартирних житлових будинках). У її повідомленні наголошується, що необхідність закупівлі бронеавтомобіля для голови компанії Андрія Коболєва обґрунтовується ризиками, пов’язаними з процесом у Стокгольмському арбітражі.

«Лише у справах із «Газпромом» сума претензій проти нас — $38,7 млрд разом із відсотками, сума претензій з нашого боку — понад $26,6 млрд. Восени призначено слухання з обох проваджень. Голова «Нафтогазу» є не лише свідком у справі, а й керівником компанії-позивача, особою, що діє від імені компанії і приймає всі пов’язані з цим позовом рішення». За даними прес-служби НАК, рішення про закупівлю бронеавтомобіля прийняло правління компанії. «Підставою для ухвалення рішення є стандартна бізнес-логіка, схожа за своєю суттю на придбання страхового полісу: краще витратити невеличкий відсоток зараз і мінімізувати ризик втрати активу (усього чи значної частини) в майбутньому, — зазначають у прес-службі НАК. — Активом є потенційна вигода від виграшу у Стогольмському арбітражі».

Водночас, за даними прес-служби, закупівлю бронеавтомобіля може бути скасовано, оскільки компанії запропонували узяти аналогічний автомобіль в безплатне користування. «Якщо ця інформація знайде своє підтвердження найближчим часом, то результати тендеру будуть скасовані, а ми скористаємося згаданою пропозицією», — обіцяють у НАК. Ну що ж, це прийнятна для платників податків альтернатива, якщо, звичайно, відкинути, що такий дарунок насправді може бути просто хабаром.

У зв’язку з цією ситуацією «День» поставив своїм експертам кілька запитань. Відповідаючи на них, президент центру глобалістики «Стратегії XXI» Михайло Гончар зазначив, що небезпека для Коболєва, можливо, й існує, але броньований автомобіль її не відверне. «Якщо за справу ліквідації пана Коболєва візьмуться відповідні професіональні групи, то вони у своїх планах, напевно, врахують наявність такого автомобіля. — сказав експерт. — Таке пояснення, звичайно, від лукавого. Я його серйозно не сприймаю. Мені складно пояснити мотиви такого кроку керівника «Нафтогазу». Найімовірніше, це прояв внутрішньокорпоративних бюрократичних лестощів. Знайшлися люди, які вирішили зробити гарний дарунок керівникові за рахунок держави і переконали його в тому, що це необхідно. А він не подумав гарненько над наслідками, який ефект і який розголос це матиме. І що це б’є не лише персонально по ньому і по «Нафтогазу». Це б’є загалом по владі. Люди скажуть: вони там вже геть зажерлися».

Директор НТЦ «Психея» Сергій Сапєгін зазначає, що кошти на придбання броньованого «мерсу», найімовірніше, не закладені у фінансовий план «Нафтогазу», що затверджується урядом. Окрім того, за його даними, «Нафтогаз» зараз всіляко урізує витрати, і незрозуміло, за рахунок чого придбання настільки дорогої автівки може бути профінансоване. Експерт також нагадує, що в країні існує певна юридична процедура: якщо виникає загроза життю чи здоров’ю будь-якої особи, а тим паче — високопосадової, то подається відповідна заява до поліції чи до СБУ, як належить у даному разі. І що робить служба внутрішньої безпеки Нафтогазу? Не думаю, щоб її за нинішньої ситуації ліквідували. А якщо бронеавтомобіль, на думку охорони, все ж таки украй потрібен, можна порадити цілком нейтральний і перевірений варіант: узяти його в оренду.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: