Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього
Мігель де Сервантес, іспанський новеліст, драматург і поет, класик світової літератури

Чому бізнес оминає українську економіку?

Корупція та недовіра до судової системи очолюють рейтинг перешкод для інвесторів ЄБА третій рік поспіль
13 вересня, 2018 - 19:07

Корупція та недовіра до судової системи вже третій рік поспіль очолюють рейтинг найголовніших перешкод для іноземних інвесторів. Про це свідчать результати традиційного опитування іноземних інвесторів про перепони й бар’єри, що заважають залученню капіталу в Україну, яке Dragon Capital, Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) та Центр економічної стратегії (ЦЕС) провели у серпні-вересні 2018 року.

Опитування проводилося серед тих, хто добре обізнаний з Україною: 92% опитаних інвесторів або інвестують в Україну зараз, або інвестували в минулому.

2018 року третьою за важливістю перешкодою інвестори назвали нестабільну фінансову систему та курс національної валюти. Також застережливими для інвестицій опитані назвали обтяжливе й мінливе законодавство, репресивні дії правоохоронних органів та обмеження на рух капіталу і валютні операції.

Нестабільність фінансової системи та курсу національної валюти (інвестори оцінили її на 5,9 бала із 10                можливих) піднялася 2018 року на дві сходинки. Це є наслідком тривалої невизначеності з перспективами подальшої співпраці з головним кредитором країни — Міжнародним валютним фондом і значними виплатами за зовнішніми боргами, які має здійснити Україна найближчим часом.

Разом з тим, військовий конфлікт з Росією (5,4 бала) дедалі менше хвилює інвесторів, адже протягом 2018 року спостерігалося згасання активних військових дій, а інформація про бойові втрати поступово знижувала свою присутність в інформаційному порядку денному.

Зараз, у передвиборчий рік, у рамках дослідження інвесторам було запропоновано визначити головні кроки майбутнього уряду, які позитивно й негативно вплинули б на їхнє рішення інвестувати в Україну.

Серед позитивних рішень найвищі позиції здобули рішучі кроки в боротьбі з корупцією, перезапуск судової системи та відчутний прогрес у відокремленні політики від бізнесу. Відповідно події, які матимуть найбільш негативний вплив на інвестиції, — це дефолт, атаки на незалежні антикорупційні інституції, відмова від демократичних цінностей і політичний тиск на НБУ.

«Всі успішні країни нашого регіону є лідерами із залучення прямих іноземних інвестицій. Для того щоб Україна також стала привабливою для інвесторів, потрібно забезпечити верховенство права і справедливість, суттєво скоротити корупцію в правоохоронних органах та судах. У вересні 2017 року керівництво країни на зустрічі з бізнес-асоціаціями обіцяло створити Національне бюро фінансових розслідувань. На жаль, цього не сталося, і навіть наші зауваження до законопроекту поки що не були — коментує генеральний директор Dragon Capital і президент Європейської Бізнес Асоціації Томаш ФІАЛА.

«Ефективна боротьба з корупцією та якісна судова система — як маяк для бізнесу, щоб зрозуміти, що в країні є свобода підприємництва, вільний доступ до різних сегментів бізнесу, прозорість і захищеність. Варто також згадати розпочату реформу валютної лібералізації, яку потрібно довести до грамотного практичного впровадження. Цього також потребують і стратегічні інвестори. Адже зараз, на жаль, коштів Україні ніхто не дає. І місія МВФ, яка працює в країні, по суті, кредитор останньої інстанції. Тож нам потрібно бути націленими на реальні реформи в державі. І це саме те, що допоможе залучити інвестиції в країну», — наголосила виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.

«Як з рейтингу перешкод, так і зі сприйняття можливих кроків нової влади ми бачимо, що правовладдя, сильна демократія та руйнація корупційної системи є передумовами інвестицій та економічного зростання в Україні», — зазначив виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб ВИШЛІНСЬКИЙ.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments