Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Енергія для миру та... демократії

Державний Укргазбанк став першим у країні екобанком, який підтримав проекти з відновлюваної енергетики
11 липня, 2018 - 10:30
Кирило ШЕВЧЕНКО, голова правління державного «Укргазбанку»

Завдяки соціально відповідальним українцям і бізнесу, що оформили еко-кредити від Укргазбанку, рівень CO2 в Україні скоротився на 896 тисяч тонн. На цьому наголосив голова правління державного Укргазбанку Кирило Шевченко на міжнародному форумі з питань альтернативної енергетики у Львові.

Участь у представницькій фаховій українсько-німецькій конференції «Відновлювана енергетика — енергія для миру та демократії» взяли заступник міністра екології та природних ресурсів України з питань європейської інтеграції Микола Кузьо, президент Energy Watch Group, екс-депутат бундестагу, автор пакета законів з відновлюваної енергетики в Німеччині Ханс-Йозеф Фелл, голова Німецько-українського форуму, президент Schaeffler у країнах Центральної та Східної Європи, Близького Сходу та Африки професор Райнер Лінднер, голос та амбасадор чистої енергії України у світі Руслана Лижичко, представники Німецько-української промислово-торговельної палати, Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Зокрема, під час першої панельної дискусії голова правління Укргазбанку Кирило Шевченко зазначив, що Укргазбанк став першим у країні екобанком, який підтримав проекти з відновлюваної енергетики, також — із впровадження екологічних стандартів у виробництві, транспорті та соціальному житті. Як приклад, розповів про проект із встановлення фільтрувального обладнання на металургійному комбінаті «Запоріжсталь», яке зменшило викиди в атмосферу на 20%. А загалом, за словами Кирила Шевченка, спільно з партнером — Міжнародною фінансовою корпорацією — вже реалізовано 105 масштабних проектів, і це — 71 сонячна електростанція, 4 вітрові електростанції, 18 малих гідроелектростанцій, 4 ТЕС на біомасі та 8 біогазових електростанцій. «З 2017 року ми профінансували проектів на 341 мільйон євро загальною потужністю 572 МВт, — зазначив Кирило Шевченко. — Завдяки нашим проектам загальний обсяг виробленої екологічно чистої електроенергії становитиме понад 1 терават (1000 гігават) годин на рік. Цього буде достатньо, щоб забезпечити екологічно чистою електроенергією орієнтовно 270 тисяч домогосподарств упродовж цілого року. Сьогодні, завдяки соціально відповідальним українцям і бізнесу, що оформили екокредити від Укргазбанку, рівень CO2 скоротився на 896 тисяч тонн — тобто майже півмільйона автомобілів з двигунами внутрішнього згорання зникли з наших вулиць».

Також, за словами Кирила Шевченка, Укргазбанк запровадив програму кредитування «домашніх» сонячних електростанцій «під ключ» і станом на нині вже профінансував 110 сонячних станцій на суму 34,4 мільйона гривень. А ще профінансував найбільші в Україні проекти з повної термомодернізації будинків (у Києві — майже на 10 мільйонів гривень та у Луцьку — на 3,5 мільйона гривень).

«Для мене дуже важливо, щоб ви відчули, що на Львівщині є найкращі можливості для альтернативної енергетики», — звернувся до учасників заходу голова Львівської облдержадміністрації Олег СИНЮТКА. І додав, що Львівська область може гарантувати іноземним партнерам безпеку бізнесу, особистості та у суспільстві, адже Львівщина — частина Європи і рівень безпеки тут є таким же, як і в решти східноєвропейських держав. Також голова ЛОДА наголосив, що уже третій рік поспіль зростання економічних показників в області становить щонайменше 5%, відтак область потребує додаткових затрат енергії, які можна компенсувати за рахунок використання відновлюваних джерел енергії, що збільшить внутрішній енергетичний потенціал та сприятиме захисту довкілля.

Згодом голова Укргазбанку зустрівся з головою ЛОДА Олегом Синютком, щоб обговорити питання кредитування сфери розвитку відновлюваної енергетики, агропромислового комплексу та малого і середнього бізнесу.

Кирило ШЕВЧЕНКО, голова правління державного «Укргазбанку»: Завдяки нашим проектам загальний обсяг виробленої екологічно чистої електроенергії становитиме більше ніж 1 терават (1000 гігават) годин на рік. Цього буде достатньо, щоб забезпечити екологічно чистою електроенергією орієнтовно 270 тисяч домогосподарств упродовж цілого року. Сьогодні, завдяки соціально відповідальним українцям і бізнесу, що оформили екокредити від «Укргазбанку», рівень CO2 скоротився на 896 тисяч тонн — тобто майже півмільйона автомобілів з двигунами внутрішнього згорання зникли з наших вулиць

«Сьогодні Львівщина впевнено рухається у розвитку альтернативних джерел енергетики, — зазначив, зокрема, голова ЛОДА. — Маємо вдалий досвід із реалізації програми «Теплих кредитів», застосування енергозберігаючих технологій домогосподарствами області. І готові співпрацювати по тих проектах, де будуть зручні та вигідні умови для мешканців області».

Своєю чергою Ханс-Йозеф Фелл зазначив, що німецько-українські відносини мають добру історію. Також сказав, що, на його думку, для України розвиток відновлюваної енергетики — це економічна незалежність, а він особисто радий поділитися власним досвідом у цій сфері, відтак — підтримати Україну.

«Українці надзвичайно креативні і працьовиті. І це поверне нас до об’єднання зі стихіями та їх енергією, — наголосила на відкритті конференції співачка і громадська діячка Руслана, що популяризує відновлювані джерела енергії і закликає людей у всьому світі вступити в нову еру — еру чистої енергії. — Енергія сонця та вітру для нас не лише слова — це наша культура, пісня, мова. Ми готові і хочемо зробити наше життя сонячним. Ми хочемо не знищувати свою землю, а повернути її ресурс».

Під час форуму «Відновлювана енергетика — енергія для миру та демократії» було презентовано інвестиційні можливості Львівщини в галузі альтернативної енергетики. Також відбулися дві сесії («Енергетична незалежність України — роль відновлюваної енергетики», «Стан та практичний досвід роботи відновлювальної енергетики в Україні») та панельні дискусії, під час яких учасники з української та німецької сторін спілкувалися про те, як популяризувати відновлювану енергію. Розглянули й питання ролі відновлюваної енергетики в енергетичній незалежності України та стану і практичного досвіду роботи відновлюваної енергетики в нашій державі.

А загалом на конференції «Відновлювана енергетика — енергія для миру та демократії» йшлося про те, що залежність від традиційних викопних джерел енергії створює реальну небезпеку для України і вже сьогодні є причиною війни за ресурси, уповільнення або блокування процесів децентралізації економіки та євроінтеграції. 2018 року геополітичні, макро- та мікроекономічні умови створили унікальний клімат для українського прориву в галузі відновлюваної енергетики. Зацікавленими сторонами цього процесу є українська держава та соціум (енергетична незалежність, створення нових робочих місць, нових виробників енергії і платників податків, міжнародні зобов’язання, розвиток економіки, безпека, екологія), місцеві органи самоврядування, інвестори і донори (професійна нормативна база, гарантії від держави, реальні кейси), промисловість (зменшення шкідливих викидів, пільги), малий та середній бізнес, домогосподарства (пільги, зменшення вартості енергії внаслідок появи конкуренції, енергетична незалежність). 

Ліцензія НБУ №123 від 06.10.2011

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ