Мова — це форма нашого життя, життя культурного й національного, це форма нашого організовування. Мова — душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб…
Іван Огієнко, український вчений, митрополит, політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

«Газпром» продовжує шантажувати «Нафтогаз»

Михайло ГОНЧАР: «Росія йде на створення конфліктної ситуації, відчуваючи, що при владі в Україні недосвідчена команда»
29 жовтня, 2019 - 09:27
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Учора 28 жовтня в Брюсселі відбувся черговий раунд тристоронніх переговорів на політичному рівні між РФ і Україною стосовно довгострокового транзиту газу територією України після 2019 року.

У перемовинах під головуванням віцепрезидента Єврокомісії з енергетичного союзу Мароша Шефчовича візьмуть участь міністри енергетики України Олексій Оржель та Росії Олександр Новак, а також керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв і голова правління «Газпрому» Олексій Міллер.

«Я хочу розвинути конструктивний дух, який з’явився під час наших останніх переговорів, коли ми прийшли до зближення позицій з деяких питань», — зазначив Марош Шефчович напередодні зустрічі.

Напередодні переговорів сторони провели технічні консультації.  Російська сторона продовжує тиснути на НАК «Нафтогаз», щоб той відмовився від виграшу у Стокгольмському арбітражі на $3 млрд, і від штрафів, накладених АМКУ на «Газпром» через їхнє зловживання монопольним становищем. Лише після цього  вони готові почати переговори щодо транзиту.

В НАК «Нафтогаз» України запевняють, що не будуть погоджуватися на російські умови, і переконані: новий контракт на транзит газу до Європи Україна підпише на вигідних умовах.

«По-перше, наша команда у «Нафтогазі» ще у 2014—2015 роках створила можливості для імпорту газу із європейського напрямку, який може заміщувати недостатні обсяги газу із боку Росії. Ці поставки газу відбуваються гарантованими потужностями. Тобто газ має постачатись в Україну навіть якщо не буде газу, який з України піде в Європу. По-друге, «Нафтогаз» накопичив достатній обсяг газу у підземних сховищах. Ми заздалегідь попередили всіх, що маємо готуватись до такого сценарію, коли не буде транзиту. Моє розуміння таке, що Україна підготувалась до цього і ми впевнено можемо дивитись на перспективи задоволення всіх потреб українських споживачів у газі, навіть якщо не буде газу з боку Росії», — говорить виконавчий директор НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко.

25 листопада буде рівно чотири роки, як Україна не імпортує російський газ.

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», експерт з питань енергетики Михайло ГОНЧАР  пояснює: питання транзиту газу не стосується споживання газу в Україні, так як наші газосховища забиті по зав’язку. «Звичайно, ціна зміниться, але не через підписання або непідписання транзитного контракту, а внаслідок сезонних коливань», — пояснює експерт.

За його словами українці вже мають потрібно звикнути до того, що будуть сезонні коливання ціни — влітку дешевше, взимку дорожче.

«Нафтогаз» влітку намагався запускати експеримент із закупівлі газу влітку на зимовий період і якась кількість користувачів цим скористалося. Насправді, це вигідно — в Європі вже до цього звикли, доведеться звикнути і нам. Але у нас, на відміну від багатьох країн Європи, через наявність великих обсягів підземних газосховищ є унікальна можливість запасатися газом на зиму по літній ціні», — говорить Гончар.

За його  словами, Росія чітко йде на створення конфліктної ситуації, відчуваючи, що при владі в Україні недосвідчена команда. «Вся нинішня команда при владі перебуває під тиском, щоб переформатувати газові відносини і повернутися до звичного бізнесу. Але це буде означати для нас катастрофу, позаяк, по-перше, Росія не припинила агресію проти України, а по-друге, ніякого імпорту від Росії бути не повинно, поки вона окуповує українські території», — вважає Гончар.

На його думку, ні про які двосторонні переговори не може йтися, поки «Газпром» не заплатить «Нафтогазу» тих грошей, які він повинен за рішенням Стокгольмського арбітражу.

Тим часом, дочірня компанія російського «Газпрому» South Stream Transport B.V., яка будує морську частину газопроводу «Турецький потік», підтвердила, що  25 жовтня, що Окружний суд Амстердама заарештував акції компанії за позовом «Нафтогазу України».

У компанії стверджують, що арешт акцій не вплине на будівництво або експлуатацію трубопроводу. «Акції залишаються у власності ТОВ «Газпром трансгаз Краснодар». Зараз ми готуємося до перших поставок газу через газотранспортну систему «Турецький потік», запланованих на кінець 2019 року», — вказано в повідомленні, яке поширюють російські інформагенції.

Раніше в українській компанії повідомили, що Окружний суд Амстердама задовольнив вимогу НАК «Нафтогаз України» про арешт з 23 жовтня 2019 року 100% акцій дочірньої компанії ПАТ «Газпром» — South Stream Transport B.V.

«Нафтогаз» продовжує вживати заходів для забезпечення виплати «Газпромом» боргу у сумі 2,56 мільярда доларів з відсотками, який російська компанія має сплатити за результатами рішення Стокгольмського арбітражу. Станом на сьогодні «Газпром» відмовляється виплачувати цей борг та вже вдався до заходів, метою яких є запобігання примусовому виконанню арбітражного рішення, в тому числі — передачі активів, таких як акції SouthStream Transport B.V., у володіння інших суб’єктів господарювання», — ішлося в повідомленні.

«Саме тому «Нафтогаз» ініціював окремий судовий процес в Окружному суді Амстердама, де доводив неправомірність дій «Газпрому» щодо переміщення акцій South Stream Transport B.V. своїй дочірній компанії. Тепер акції South Stream Transport B.V. арештовані», — вказав Департамент з комунікацій НАК «Нафтогаз України».

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: