Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, первоієрарх Української Греко-Католицької Церкви, верховний архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч

Гине риба

Асоціація рибалок: аномальна спека, промислові викиди і хімікати з полів отруїли річки
28 серпня, 2018 - 10:31
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

З початку року масовий мор риби стався в Київській, Черкаській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, Житомирській, Полтавській областях.

В Асоціації рибалок України б’ють на сполох. Як повідомили «Дню» в прес-службі організації, причини «банальні» — неналежне ставлення людини до водойм, незадовільна робота природоохоронних державних структур, аномальна спека, потрапляння у водойми побутових та виробничих стоків і хімікатів із полів.

Все це призводить до різкого зменшення кількості розчиненого у воді кисню, внаслідок чого настають заморні явища у риби.

Ситуацію погіршує ще й те, що нинішній рік видався маловодним. Коли розраховуються гранично допустимі норми викидів у водні об’єкти стічних вод, розраховується сезонність і наповненість вод. Але якщо наповненість вод стала меншою, то велика концентрація викидів позбавляє водойми можливості природного водоочищення.

«Це не поодинокі випадки отруєння водойм. 2017 року було отруєно все або майже все живе у 1200 вітчизняних водоймах. Ще в 980 водоймах сталися заморні явища риби, причиною яких вважали зменшення кількості розчиненого у воді кисню через спеку та розростання синьо-зелених водоростей, які при гнитті виділяють токсини і спалюють розчинений у воді кисень. Але і тут без участі людини не обійшлося. Зазвичай трагедії трапляються внаслідок ненадання природоохоронними структурами своєчасної допомоги водоймам», — каже голова Асоціації рибалок України Олександр ЧИСТЯКОВ.

Основна причина більшості випадків загибелі риби — це змита дощами з полів хімія. Потрапляючи в водойми, вона, як «напалм», випалює в них все живе. Як наслідок, гинуть не лише водні мешканці, а й інші представники фауни цього ареалу. Незважаючи на Водний та Земельний кодекси, які чітко регламентують відстань природоохоронної берегової території, на якій господарська діяльність заборонена, сільгоспугіддя впритул підійшли до наших водойм.

За даними Асоціації, 2017 року загальний обсяг скидів у водні об’єкти стічних вод і забруднюючих речовин склав 2 млрд 80 млн м3. Здебільшого це підприємства гірничо-металургійного комплексу і комунального господарства.

«Який сенс державі щорічно зарибнювати водойми на десятки мільйонів гривень, якщо досить комусь вночі злити відходи свого виробництва в річку, в результаті чого в ній загине все живе?» — обурюються в Асоціації.

І в рибінспекції, і в екологічній інспекції є відділи іхтіології, які повинні регулярно проводити заміри у водоймах кількості розчиненого у воді кисню. І в разі його критичного зниження вживати необхідних заходів.

Асоціація рибалок України вважає, що якби працював «закон» і служби належно виконували покладені на них державою обов’язки, якби кілька «отруйників» наших річок понесли б жорстке покарання, а чиновники — відповідальність за прийняті ними рішення, то фактів нищення наших річок істотно поменшало б.

ТРИВОЖНІ ФАКТИ, ЗАФІКСОВАНІ АСОЦІАЦІЄЮ РИБАЛОК УКРАЇНИ

13 серпня в м. Миколаїв на р. Південний Буг було зафіксовано випадок масової загибелі водних біоресурсів. На обстеженій території площею 105 м2 виявлено 1740 штук загиблого бичка розміром від 5 до 15 см. Швидше за все, причиною став сірководень, рівень якого в результаті діяльності людини останнім часом істотно зріс.

У Чорному морі в районі Рибаковки спостерігається масовий мор риби атерини. В ході огляду інспектори виявили 5 тисяч особин мертвої риби.

22 серпня ц. р. державними інспекторами Херсонрибоохорони встановлено факт загибелі водних біоресурсів, а саме бичка, атерини, карася сріблястого на акваторії Дніпровсько-Бузького лиману в районі с. Станіслав і с. Олександрівка Білозерського району Херсонської області. Причину загибелі бичків, карасів, рачків і равликів пов’язують з хімікатами, які з полів потрапили у водойму. Аналіз забруднюючих речовини показав перевищення за низкою показників у кілька разів (підвищення допустимої концентрації за рівнем нітритів, заліза загального, хімічного вжитку кисню). У м’язах загиблої риби виявлено пестициди (ДДТ, фосфати, аміак, ціаністий азот тощо).

Замор риби було виявлено 23 липня ц. р. в акваторії Каховського водосховища та річки Дніпро біля села Веселе Бериславського району та 24 липня — біля Нової Каховки. За результатами проведених досліджень було встановлено перевищення гранично допустимої концентрації за рівнем нітритів, нітратів, заліза загального, повідомили з департаменту екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації. 27 липня ц. р. у водосховищі загинуло близько тонни риби в районі села Бабино Верхньорогачицького району. Як припустив т. в. о. директора Херсонської регіональної державної лабораторії Держпродпотребслужби Віталій Деримедвідь, це результат діяльності аграріїв. Адже в досліджуваній воді Каховського водосховища виявили пестициди. Помічено, що всі випадки спостерігали саме після злив. «Хімія» стікала з полів і потрапляла у воду.

Узбережжя Азовського моря в Маріуполі 8 серпня ц. р. переповнене загиблою рибою. У місті побоюються, що зіпсованим бичком почнуть торгувати на стихійних ринках. Міські служби прибирають рибу з пляжів та поверхні моря. Уже вивезли майже вісім центнерів бичка. На полігоні твердих побутових відходів рибу пересипають хлором для дезінфекції. Тепер влада перевіряє, чи могла спричинити масовий мор риби забруднена вода. Причиною інциденту стала нестача кисню в морі.

У р. Гуйва, що в м Андріївка Житомирської області, поблизу ДП «Коростишівський спиртовий комбінат» було встановлено, що вода стала мутно-зеленого кольору і набула різкого неприємного запаху. Крім цього, було виявлено загиблу рибу в кількості 8527 штук: плоскирка, окунь, краснопір, щука, верховодка, судак і карась. На підставі Акта обстеження берегової лінії р. Гуйва фахівцями Житомирського рибоохоронного патруля було розраховано прямі збитки і шкоду від втрати потомства в сумі 2374 963 грн.

Із ставка, який розташований у центрі села Опішня Полтавської області, 30 липня ц. р. вивезли понад дві тонни мертвої риби. Померла переважно велика риба: судак, товстолобик, білий амур. У ставку загинула не тільки риба, а й інші мешканці водойми, зокрема раки й черепахи. Це пов’язують з потраплянням до ставка хімії, яку було змито з полів після рясних дощів.

10 серпня ц. р. у річці Рось зафіксували мор риб. Жителі села Яблунівка Корсунь-Шевченківського району стурбовані жахливим станом річки Рось і стверджують про масову загибель риби. «Всю поверхню водойми займає загибла риба: щука, окунь, карась, плоскирка. Також загинуло багато раків. А ті, що залишилися, сидять на березі в каменях біля річки і не йдуть у воду». На цій акваторії річки не працюють міні-турбіни, які забезпечують рух води і збагачують її киснем.

Під час обстеження берегової лінії річки Рось виявлено загиблу рибу: орієнтовні збитки, пораховані фахівцями Держрибоохорони в Черкаській області, становлять близько 285 000 000 грн. За попередніми результатами лабораторних досліджень відібраних проб, зафіксовано перевищення вмісту забруднюючих речовин у відібраних пробах від трьох до шести разів за показниками хімічного споживання кисню відповідно до нормативів орієнтовно безпечних рівнів впливу для рибогосподарських водойм. Водний показник зміщений у бік лужності середовища, що характерно для періоду інтенсивного цвітіння синьо-зелених водоростей. Концентрація розчиненого кисню у воді становила від 2,7 до 7,0 мг/дм3 (за норми 8 мг/дм3).

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments