Історію творять мученики, а не мучителі.
Євген Грицяк, лідер Норильського повстання у таборах ГУЛАГу 1953 року

«IТ-кратія» на Євромайдані

Координатор «найпросунутішого» намету Максим ПЛАХТІЙ: «Ми хочемо конвертувати «лайки» в конкретні рішення... Можна, наприклад, розробити програми щодо розподілу бюджету»
18 грудня, 2013 - 11:29
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
МАКСИМ ПЛАХТІЙ

Український бізнес продовжує демонструвати підтримку Євромайдану. Представники ІТ-індустрії встановили на майдані Незалежності власний намет. Ініціатор — засновник платіжної системи MoneXy Юрій Чайка. «Давайте встановимо IT-намет на Майдані, відтак у нас буде єдине місце для збору, матимемо місце, де зігрітися», — написав він на своїй сторінці в Facebook 12 грудня.

Уже наступного дня ввечері намет було встановлено. В ІТ-наметі працюють 10 сучасних планшетів з доступом в Інтернет та ІТ-волонтери, які допомагають та консультують учасників Євромайдану, наприклад, щодо налагодження мобільних пристроїв, відкриття акаунтів у соціальних мережах та електронної пошти, а також консультації з підключенням до мережі Інтернет. Ініціатива також має сторінку в мережі Facebook, де можна прочитати новини та дізнатися про потреби ІТ-намету.

«День» завітав до ІТ-намету і поспілкувався з його головним координатором, засновником Front Manager Максимом ПЛАХТІЄМ:

— Спочатку ми просто хотіли забезпечити людей базовими речами — безкоштовною підзарядкою телефонів і Wi-Fi доступом. Таке собі виїзне Інтернет-кафе, в якому можна випити чаю, погрітись і вийти в Інтернет. Друга ціль — надати будь-яку ІТ-консультацію. У багатьох людей на Майдані проблеми, пов’язані з мобільними телефонами, наприклад, і тоді вони підходять до нас  і отримують консультацію. Також багато людей підходять з проханнями налаштувати комп’ютер.

Наразі ми формуємо список ІТ-волонтерів, які здатні надати будь-яку допомогу в для Майдану — системні адміністратори, наприклад. І ми відправляємо невеликі бригади.

Є ще одна цікава ініціатива, яка народилася трохи пізніше. На нашій сторінці в Facebook дуже багато пишуть і в намет до нас звертаються люди з різними ідеями. І ми вирішили з’ясувати, чим ІТ-шники можуть допомогти суспільству. От, наприклад, прийшов до нас чоловік і каже, що він є вчителем фізики, має хороший підручник і просить допомогти зробити його інтерактивним. Це такий маленький проект, над яким ми почали працювати. І згодом, цілком можливо, що хтось виконає це в якості студентської роботи.

Узагалі якщо говорити про те, як ми зібрались, то це унікальне явище. Люди самостійно згуртувались без профспілок, без команд «зверху». Через 24 години після того, як з’явилась ідея, у нас усе вже було повністю готове — ми знайшли гроші, сам намет, обладнання, надрукували листівки. Знаєте, ІТ-шники — це люди, які звикли все робити дуже швидко, але це — найшвидший стартап у моєму житті.

— Як ви знайшли техніку для ІТ-намету?

— ІТ-директори надали певну суму, і ми вже закупили 10 планшетів. Нам, до речі, в магазинах зробили хороші знижки. А в випадку забезпечення Wi-Fi — просто прийшли люди і налаштували. Вони навіть не хочуть називатись. От прийшов хлопець — поставив апаратуру, все налаштував, а потім пішов. І ніяких грошей йому не потрібно.

ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

— Скільки зараз волонтерів працює в наметі?

— Близько сотні. Вони мають свій графік чергування. Всі волонтери — ІТ-спеціалісти. Ми не допускаємо не ІТ-шників. Тим більше, перевірити, чи людина ІТ-шник чи ні — дуже легко.

— Скільки людей уже звернулися до вас за допомогою?

— Більше сотні. Це — щодо якоїсь конкретної допомоги. А просто зарядити телефон або зайти в Інтернет, прийшло набагато більше. Було таке, що одночасно в наметі перебували близько 50 чоловік, а так у середньому постійно  чоловік 10—20. Також ми постійно маємо окремо два пристрої для журналістів.

— Які ваші власні враження від Євромайдану?

— ІТ-шники — люди сучасні. Наша спільнота — дуже демократична. Ми працюємо в інформаційному просторі, що не має кордонів. Тому, звісно, ми за інтеграцію України в Європу.

Ми зараз придумали такий термін, як «ІТ-кратія». От у нас як було: буде 10 лайків — оберемо координатора, буде 500 лайків — поставимо намет. Ми вже зараз конвертуємо конкретні лайки в конкретні рішення — об’єктивні і персоналізовані. Також можна розробити програми, щоб по лайкам, наприклад, бюджет розподілявся. Не якась окрема людина вирішувала, а суспільство. Така ІТ-кратія — нове інформаційне суспільство. От що дуже важливо.

Узагалі Майдан збирався завдяки ІТ. Ми бачимо надшвидкі комунікації. Коли люди за допомогою телефонного зв’язку та Інтернету читають новини, роблять онлайн— трансляції. Все завдяки тільки інтегрованості ІТ у суспільстві. І ми це бачимо. А за час Майдану інтеграція ІТ ще збільшилась. От до нас заходив учора дідусь років 70-ти — з Волині. Він прийшов зі своїм смартфоном та питав, як можна подивитися новини. Тобто навіть ті люди, які раніше не користувались Інтернетом, хочуть навчитися їм користуватись.

— Чи плануєте ще якісь проекти в рамках ІТ-намету? Скільки плануєте ще тут знаходитись?

— ІТ-намет існуватиме, поки існуватиме Майдан. А ініціативи народжуються в процесі. Ми бачимо, що в суспільстві і в державі ситуація змінюється дуже швидко. Поки щось спеціально організовувати не плануємо. Наразі зробили те, що повинні — прийшли людям на допомогу. От мільйон людей вийшли на площу і вони потребують ІТ-забезпечення.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: