...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

Коли газ «нікуди дівати»

«Блакитне паливо» рекордно дешевшає. І в світі, і в Україні
28 травня, 2020 - 17:53
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Давня мрія багатьох українців здійснилася: газ суттєво подешевшав. За останній рік — більш ніж удвічі! У травні кубометр палива коштує менше, ніж три гривні. І найцікавіше, що це ще не межа. Фахівці прогнозують подальше здешевлення газу в усьому світі. Україну ця тенденція також не омине. Особливо, якщо з липня запрацює довгоочікуваний ринок газу для населення.

Услід за нафтою цінові антирекорди демонструє також природний газ. Як у Європі, так і в Україні. У травні оптова ціна для потреб населення знизилася до 2 грн 30 коп. за кубометр. Кінцева ж ціна для споживачів з усіма податками і транспортними витратами сягне 2 грн 90 коп. за куб. Це більш ніж удвічі менше, аніж рік тому.

Фахівці констатують: нинішні ціни на газ — безпрецедентно низькі. Однак і це — ще не межа.

«Зараз період найнижчих цін за останні майже 20 років в усьому світі. І мабуть, за 15 років в Україні таких низьких цін на газ ще не було. Це історичний момент, але ж ціна може бути ще нижча», — прогнозує директор газопостачальної компанії «Нафтогаз України» Максим РАБІНОВИЧ.

Ринок і справді готується до нових антирекордів. Адже через коронавірус попит на паливо обвалився, а підземні сховища в ЄС — майже повні. Тож уже незабаром газ, як і нафту, буде буквально нікуди дівати.

«Газу стає дедалі більше, його треба кудись дівати. Відповідно, ціни падають і можуть навіть дійти до короткострокового мінусу», — вважає директор з розвитку Федерації роботодавців нафтогазової галузі, радник голови правління НАК «Нафтогаз України» Вадим ГЛАМАЗДІН.

ДЕШЕВИЙ, АЛЕ НЕ ЗАДАРМА

Щоправда, як і з нафтою, вигоду від можливих від’ємних цін на газ матимуть насамперед трейдери, які в потрібний момент зможуть забрати ресурс на зберігання. Побутові ж споживачі, тобто населення, мінусів у платіжках не побачать. Але цифри в них будуть справді мінімальними.

«Доплачувати споживачам в Україні за те, що вони споживають газ, ніхто не буде, але певним чином ще додаткове зниження навіть з того рівня, який ми маємо зараз, якийсь час ще майже напевно буде відбуватися», — додає Вадим Гламаздін.

Утім, безкінечно газ дешевшати теж не може. Рано чи пізно економіка почне відновлюватися, й попит на паливо знову зросте. Зокрема, це може статися перед стартом опалювального сезону, вважають фахівці.

«Працюючи в цій індустрії, таку низьку ціну на хабі я ще не бачив. Очікуємо, що влітку ціна буде сильно коливатися. Вірогідно, буде падіння. Але треба зрозуміти, що ближче до осені ціна, з великою вірогідністю, почне зростати, — прогнозує голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій КОБОЛЄВ. — Ціна є результатом попиту і пропозиції та балансування ринкових сил. Швидше за все, період зниження ціни буде не кардинально довгим. Ближче до жовтня ціна повернеться щонайменше на поточний рівень, а може, стане трохи вищою».

ФАКТОР КОНКУРЕНЦІЇ

Додатково зменшити ціну в Україні має ще й запуск ринку газу для населення. Його старт очікують з 1 липня. Реформа передбачає, що споживачі зможуть самостійно обирати постачальника палива. Відповідно, в галузі постачання газу для населення нарешті з’явиться довгоочікувана конкуренція.

«Ринок газу для споживача — це можливість серед великої кількості пропозицій вибрати найкращого постачальника. Порівняти ціну, порівняти умови постачання. І вибрати собі того постачальника і той пакет, який буде зручний саме для цього споживача», — пояснює координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна БОЙКО.

Нинішні ціни на газ — ідеальний момент для такої реформи, переконані експерти. Адже ринкові ціни для споживачів уже давно стали вигідніші за регульовані державою. І незалежні постачальники готові конкурувати за клієнтів.

«Підготовча робота до відкриття ринку газу для населення проведена ще минулого року. Ми очікували відкриття ринку, але його перенесли на липень через політичні процеси», — нагадує Андрій Коболєв.

При цьому фахівці попереджають: для вдалого старту ринку регулятор ще має спростити процес самого переходу від одного постачальника до іншого. Інакше чинні газзбути збережуть свою монополію.

Крім того, варто вирішити питання так званого постачальника останньої надії.

«Його суть у тому, що на ринку замість режиму покладання спеціальних обов’язків має з’явитися постачальник останньої надії, який гарантуватиме кожному клієнту, що він не залишиться без газу», — пояснює Максим Рабінович.

Обидва документи досі перебувають на стадії обговорення. Хоча до анонсованого старту ринку залишився всього місяць.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: