Свобода нічого не варта, якщо вона не включає в себе свободу помилятися
Могандас Карамчанд Ґанді, індійський державний і політичний діяч, національний герой

«Ми все ще фінансово залежна сировинна колонія?»

Чому Президент ветував посилення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу в той час, коли британські аналітики оприлюднили докази причетності до нелегального експорту кругляка з України великих компаній ЄС
24 липня, 2018 - 18:40
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Президент України Петро Порошенко підтримує посилення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу, однак проти лобістських схем, які порушують умови ЗВТ з ЄС. Про це повідомили у прес-службі Президента, пояснюючи чому Петро Порошенко не підписав закон, який передбачає обмеження річного обсягу заготівлі необроблених лісоматеріалів 25 млн куб. м на період дії мораторію на експорт необроблених лісоматеріалів і введення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу. Про це йдеться в законопроекті №5495, розміщеному на сайті Верховної Ради України.

«Президент  України повністю підтримує посилення кримінальної відповідальності за контрабанду лісу. Але не підтримує лобістські схеми, які потрапили в закон між першим і другим читанням, зокрема норми, які суперечать Угоді України та ЄС про зону вільної торгівлі», — заявили в АП.

У Порошенка уточнили, що він  підпише закон після внесення парламентом відповідних змін до нього.

«Об’єктивних підстав для вето не було! Як можна ставити надприбутки контрабандистів та іноземних корпорацій вище за національні інтереси України?!», — обурюється співавтор законопроекту, голова комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор ГАЛАСЮК. За його словами, вето Президента на наш мораторій експорту дров: — могутня підніжка в боротьбі з контрабандою лісу; — вкрадені за кордон робочі місця та доходи українців; — ляпас українським виробникам і легальним підприємцям; — сигнал іншим країнам, що ми все ще фінансово залежна сировинна колонія.

Нагадаємо, 3 липня Верховна рада України підтримала у другому читанні законопроект № 5495 «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів і запобігання незаконномувивезенню необроблених лісоматеріалів».

Зокрема, законом встановлюється, що обсяг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених не повинен перевищувати 25 млн куб. метрів на рік, незалежно від обсягу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів, необроблених у попередньому році.

При цьому контроль за неперевищенням такого обсягу і моніторинг внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Тимчасово, терміном на вісім років з дня набуття чинності цим законом, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту деревини паливної.

Тим часом прем’єр-міністр України Володимир Гройсман ініціює масштабні перевірки підприємств лісової промисловості на предмет контрабанди лісу. 18 липня на засіданні уряду прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив Держаудитслужбі, ДФС, Держгеокадастру і Національній поліції перевірити лісові господарства на предмет незаконної вирубки лісу.

Також він підписав звернення до Генпрокурора Юрія Луценка з інформацію про незаконний експорт лісу-кругляка і заявив про «абсолютно позитивний» висновок щодо закону.

І вже на середину вересня Кабмін, відповідно до заяви Гройсмана, підготує звіт щодо контрабанди лісу.

За словами прем’єра, контрабанда лісу сягнула обсягів у розмірі 6—8 млрд гривень на рік. Гройсман зазначив, що вона буде прослідкована по всьому ланцюгу, а справи щодо неї будуть передані до Вищого антикорупційного суду.

«Треба робити країну багатшою, а не знищувати український ліс. Мені потрібен результат, прізвища, аналітика по фірмах, хто їх засновував. На середину вересня готуємо публічний звіт щодо проведеної роботи у персоналіях», — зазначив прем’єр.

Гройсман зауважив необхідність проведення аудиту всіх лісогосподарств об’єднаними зусиллями ДФС, Нацполіції та Держаудитслужби.

«Треба зупинити це варварське знищення українських лісів, коли під виглядом паливної деревини вивозять діловий, прекрасний ліс. Важливо провести аудит всіх лісогосподарств, об’єднаними зусиллями ДФС, Нацполіції, Держаудитслужби, щоб ми знали, скільки вирубано лісу, скільки експортовано, скільки втратила держава, але найголовніше, скільки ми втратили лісу, щоб ми могли відновлювати українські ліси», — сказав він і додав, що робота має бути публічною.

Крім того, за словами голови уряду, Укрзалізниця відтепер має фіксувати перевозки лісу і документацію, передавати фотоматеріали Держаудитслужбі, ДФС, Нацполіції.

«Так ми зможемо прослідкувати весь ланцюг змови. Ця справа буде дуже голосною, і ми хочемо передати її до Антикорупційного суду», — наголосив прем’єр-міністр. А ще він додав, що невдовзі з’явиться алгоритм дій з урахуванням повноважень всіх органів, а також буде створена робоча група.

Тим часом дослідницька британська організація Earthsight у своєму масштабному дворічному дослідженні «Причетні до корупції: як компанії-мільярдери та уряди ЄС не справляються з проблемами українських лісів» оприлюднила докази того, що порушуючи 10-річний мораторій на експорт необробленої деревини та запроваджений з 2013 року Регламент ЄС EUTR, що забороняє імпорт дерев, які незаконно отримані в країні походження, європейські компанії напряму та через посередників незаконно імпортують ліс з України. Серед компаній, які фігурують в резонансному дослідженні Earthsight такі міжнародні гіганти як Schweighofer, Egger, Kronospan, Swiss-Krono, Mondi, Lenzing, JAF, International Paper, а також мережі через які вони реалізують продукцію: IKEA, H&M, DIY Wickes, Homebase, Hagebau, Obi і Hornbach, Leroy Merlin. Аналіз Earthsight показує, що до грудня 2017 року митні органи ЄС зафіксували імпорт з Украіїни маийже 1 млн кубометрів колод, які були заборонені для експорту мораторієм, прийнятим Верховною Радою 2015 року.

Незважаючи на заборону експорту необробленої деревини, 2017 року, за даними Європейської комісії, на територію ЄС з України імпортовано близько 500 тис. тонн лісу-кругляка (350 тис. тонн імпортовано в Румунію, ще близько 100 тис. тонн до Польщі).

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments