Егоїзм — першопричина раку душі.
Василь Сухомлинський, відомий український педагог

Нова ціна на газ: ринкова чи «гарантована»?

Споживачам запропонували самостійно обирати тариф до кінця опалювального сезону
29 листопада, 2019 - 14:55

Із січня в Україні діятимуть одразу дві ціни на газ: «для оптимістів і для песимістів». Саме так у пресі охрестили рішення уряду зафіксувати вартість «блакитного палива» на період опалювального сезону. В рамках розробленої програми «Гарантована ціна на газ» кубометр палива до кінця квітня коштуватиме 6 грн 96 коп з ПДВ, але без тарифів на розподіл. Фінальна ж ціна для споживачів сягне 8-ми грн за куб. Це найнижча цифра для опалювального сезону за останні два роки, зокрема на 7% менша, аніж у попередньому році, наголошують в уряді.

«Уряд захищає людей під час опалювального сезону. Ми забезпечили стабільність на ринку природного газу в умовах потенційної відсутності транспортування газу українською газотранспортною системою. Щоб це не вплинуло негативно на ціну газу для споживачів, ми запроваджуємо можливість зафіксувати майбутню ціну через інструмент «контракт на майбутнє». Подібна практика поширена у світі, але тільки споживач обирає, скористатися пропозицією чи ні», – коментує рішення уряду прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

Скористатися фіксованою ціною зможуть як побутові споживачі, так і підприємства теплокомуненерго. Вони автоматично стають учасниками програми «Гарантована ціна на газ». Утім, за бажанням до 20 грудня від неї можна відмовитися. У такому разі споживач платитиме ринкову ціну, яка залежатиме від імпорту й буде змінюватися щомісяця.

«Більшість людей не хочуть кожний місяць грати в «лото»: яка буде ціна? Тому ми даємо їм стабільну ціну. Але ви можете використовувати й щомісячний продукт й таким чином вигравати чи програвати відносно продукту квартального», - пояснює заступник директора з інтегрованого газового бізнесу НАК «Нафтогаз України» Максим Рабінович.

Ринкова ціна справді може бути як нижчою, так і вищою за гарантовану. Все залежатиме від вартості імпортного палива та наявності нового транзитного контракту, вважає міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель.

«Якщо ми підпишемо договір на транспортування з Газпромом, то, зважаючи на ті запаси, які в нас є в газосховищах і в європейських газосховищах, ми можемо стати свідками однієї з історично найнижчих цін на газ цієї зими», - каже міністр.

Проте в разі зупинки транзиту фінальна ринкова ціна може бути навпаки вищою – до понад 12-ти грн за кубометр. І тоді гарантована ціна буде справді вигіднішою. Щоправда, діятиме вона лише до кінця квітня. Далі ринкова ціна має бути єдиною для всіх.

«Українці повинні вже забувати про те, що населення буде платити якусь пільгову ціну. Індикатором має бути ціна для промисловості. Такого, що населення буде суттєво платити менше, аніж платить бізнес чи бюджет – такого вже не буде», - нагадує про реформу ринку газу координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі «ОПОРА» Тетяна Бойко.

Утім, ринкова ціна не завжди означає подорожчання. Цього року в міжопалювальний період «блакитне паливо» здешевшало на третину! І в рамках програми Газовий запас понад 55 тисяч родин придбало паливо на зиму за літніми цінами – трохи менше 7 грн за кубометр. В опалювальний сезон паливо традиційно дорожче.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Рубрика: