Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіційних кордонів
Іван Франко, український письменник, поет, перекладач, науковець, громадський і політичний діяч

ОПЗ знову під питанням

Затримувати топ-менеджерів напередодні продажу унікального підприємства — розхитувати процес, — віце-прем’єр
19 липня, 2016 - 10:33
ФОТО YUZHNY.IN.UA

Учорашній день повинен був поставити якщо й не крапку, то кому в процесі приватизації Одеського припортового заводу. Але до часу, коли номер підписувався в друк, повідомлення про учасників конкурсу так і не з’явилося, і на місці бажаного розділового знака стояв знак питання.

Нагадаємо, що минулого тижня у справі про розтрату коштів ОПЗ Національним антикорупційним бюро було затримано першого заступника голови НАК «Нафтогаз України», голову наглядової ради заводу Сергія Перелому і його першого заступника в наглядовій раді, а також першого заступника директора ОПЗ Миколу Щурікова. За словами керівника Антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, «зібрано достатньо доказів для оголошення підозри у здійсненні розтрати коштів підприємства в особливо великих розмірах двом доволі високим посадовим особам».

Правоохоронцями встановлено, що в травні 2015 року у Переломи «виник намір на розтрату коштів зазначеного товариства на користь ПАТ «Укрнафта», де 50+1% належить приватним акціонерам, — розповідав Холодницький. — Через компанію «Енергоальянс», яка діяла за договором про спільну діяльність, була здійснена закупівля природного газу на суму 250 мільйонів гривень. Через «Енергоальянс» за необґрунтовано завищеними цінами, з яких 3% мали залишитися на рахунках зазначеного приватного підприємства, а інші із залишком — перераховані на рахунки ПАТ «Укрнафта».

«Перелома вступив у змову з першим заступником голови правління (ОПЗ) — першим заступником (наглядової ради) акціонерного товариства «Припортовий завод» Щуріковим... У період із травня по грудень 2015 року кошти ОПЗ шляхом зловживання своїм службовим становищем і укладення договорів на постачання газу за завищеними цінами на суму 205 181 833 гривні (було перераховано)», — заявив Холодницький. «Незважаючи на те, які люди, які підприємства, які олігархи за ними можуть стояти або стоять, антикорупційні органи продовжуватимуть свою роботу», — запевнив він. А керівник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник щодо справи ОПЗ сказав: «Це — одна з перших схем. Але ще є низка схем».

У докази, представлені антикорупційними органами, очевидно, не дуже-то повірила така близька до Президента і прем’єр-міністра людина, як віце-прем’єр, голова Мінекономрозвитку Степан Кубів. «Політики хочуть розхитати процес приватизації», — сказав він, не назвавши прізвищ. «15 мільярдів гривень, які повинна отримати держава після приватизації ОПЗ, закладено в бюджет», — нагадав віце-прем’єр, натякнувши таким чином, що не допустить зриву приватизації, і додав, що підготовка до конкурсу проходила прозоро.

Тим часом партія «Народний фронт» однозначно заявила про загрозу зриву приватизації ОПЗ у зв’язку із затриманням топ-менеджера підприємства Миколи Щурікова і голови наглядової ради Сергія Переломи. «У понеділок спливає термін подачі заявок на приватизацію ОПЗ, — повідомляє, посилаючись на слова народного депутата з НФ Олександра Романовського, прес-служба партії. — Будь-який реальний інвестор, який у теорії і на повному серйозі бажає взяти участь у приватизації, повинен сьогодні (минулої п’ятниці. — Ред.) до другої половини дня внести кошти у вигляді грошової застави для того, щоб брати участь у цій приватизації».

Романовському важко уявити серйозного інвестора, який перерахує гроші на тлі затримання Переломи і Щурікова, зазначають у «Народному фронті». «У мене виникає запитання: Михеїл Саакашвілі і заступник голови НАБУ Углава — вони у цій країні хто? — цитує прес-служба Романовського. — Представники правоохоронних органів чи, можливо, покупці Одеського припортового заводу, чи, можливо, консультанти покупців, чи, можливо, люди, які знищують процес приватизації? Які повноваження і функції в цій країні вони несуть?» «У мене таке запитання навіть до вищого політичного керівництва держави», — додав народний депутат.

Звісно, відповідати на цю репліку довелося голові Фонду держмайна України. Конкурс із продажу 99,567% ПАТ «Одеський припортовий завод» триває, і його доля буде відома після 18:00 понеділка, 18 липня, коли спливає термін подачі заявок, повідомив Ігор Білоус. Коментуючи вплив затримання Переломи і Щурікова, він пояснив, що в разі надходження мінімум двох заявок із підтвердженими заставами, одна з яких — від іноземної компанії, конкурс продовжиться, і після перевірки потенційних покупців вони зустрінуться на аукціоні, призначеному на 26 липня. Якщо заявок не буде або буде лише одна, то комісія буде змушена оголосити повторний конкурс, який може відбутися вже у жовтні цього року, роз’яснив Білоус.

При цьому він визнав, що затримання керівників ОПЗ не додають інвестиційної привабливості цьому об’єкту. Проте, на його думку, це не є чинником, який може цей конкурс зірвати. Білоус заявив, що потенційні інвестори не зустрічались із затриманими. І повідомив, що документи про конфіденційність для ознайомлення з підприємством підписали 7—8 іноземних компаній, які працюють переважно на ринках, що розвиваються. Білоус мав доволі переконливий вигляд. Коментуючи проблемні питання, озвучувані потенційними учасниками конкурсу, він виділив такі чинники, як країновий ризик, репатріація дивідендів, слабка поточна кон’юнктура ринку, короткі терміни проведення конкурсу.

Голова Фонду також нагадав, що бізнесмен Ігор Коломойський, чия компанія «Нортіма» судиться через скасування виграного нею конкурсу з продажу ОПЗ 2008 року, попередив можливих покупців про намір судитися і з ними у разі виграшу ними нового конкурсу. Білоусу також відомо, що потенційні інвестори ведуть консультації з Дмитром Фірташем, Ostchem Holding Ltd якого через Стокгольмський арбітраж добивається відшкодування боргу ОПЗ на $193 мільйони.

Закінчивши з проблемами, голова ФДМ ще раз підкреслив, що ОПЗ є унікальним підприємством на світовому ринку, що підтверджує високий інтерес до конкурсу. «Я впевнений, що 2016 року ми зможемо його продати», — заявив Білоус. Адже міг би уточнити: 26 липня 2016 року. Але не зробив цього. Чи не тому, що в 26 липня не дуже-то й вірить... Викликає деякий подив і повідомлення про «сім-вісім» потенційних учасників. Ми, наприклад, більш ніж упевнені, що і сам Білоус, і його співробітники прекрасно рахують у межах першого десятка, і з пам’яттю у них усе гаразд. То скільки ж насправді було інтересантів: сім чи вісім? Як правило, вагання під час відповіді на таке уточнююче запитання так просто не виникають.

Екс-голова ФДМУ Олександр Рябченко у коментарі «Дню» підтримав чинного колегу. На його думку, якби у влади було бажання зірвати або відтермінувати конкурс, то це було б і простіше, і чистіше зробити за допомогою рішення будь-якого районного суду. Він також упевнений, що найнятий Фондом за чималі гроші радник повинен виконати свої обов’язки і забезпечити принаймні двох учасників, включаючи нерезидента України. Рябченко уточнив, що учасники конкурсу зазвичай не вносять необхідну заставу заздалегідь, і передбачив, що їхні гроші надійдуть на рахунок Фонду у понеділок.

«День» зателефонував і одному з фігурантів цієї справи Миколі Щурікову, який через нерозторопність НАБУ і неквапливість суду в неділю був на свободі. Він переконаний, що арешт його і Переломи зроблено з метою, щоб «зірвати конкурс і отримати контроль над заводом». Більше того, він майже впевнений, що «конкурс уже зірвано, шансів для нього немає, та він узагалі тепер нікому не потрібен». Щуріков повідомив, що на заводі з’явились «нові постачальники, нові контрагенти», а інтерес наразі один — «усе прибрати до рук». «Дай Боже, щоб конкурс відбувся, але у мене немає інформації, що є якісь ліквідні учасники, — сказав «Дню» Щуріков. — А ті, хто прийде, то це, напевно, під них усе й робилося, під тих, кого хотіли привести. Я думаю, що або конкурсу взагалі не буде, або буде перенесення».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments