Невідво­рот­ний хід бут­тя ве­де нас від ба­га­ть­ох тра­диційних цінно­с­тей. Та я вірю, що ми до них обовяз­ко­во по­вер­не­мо­ся
Іван Миколайчук, український актор, кінорежисер, сценарист

Перші «жнива» боротьби з піратством у муніципалітетах

Міжнародний аеропорт «Ужгород» сплатить 10 тисяч гривень за використання неліцензійних програм
26 жовтня, 2012 - 00:00
Юрій ОМЕЛЬЧЕНКО, керівник департаменту захисту інтелектуальної власності «Майкрософт Україна»: «В цілому ситуація з використанням нелегальних програм у держсекторі залишається катастрофічною — понад 70% програм на державних підприємствах і в держорганах неліцензійні, і ми не бачимо ніяких дій з боку держави для вирішення проблеми. Тому нам доведеться вдаватися до судів і надалі.»

Господарський суд Закарпатської області зобов’язав комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт Ужгород» виплатити корпорації Microsoft компенсацію за використання неліцензійного програмного забезпечення. Про це «Дню» повідомили в прес-службі компанії. Під час судового розгляду, що тривав більше року, суд встановив, що Ужгородський аеропорт використовував шість комп’ютерів із нелегальним програмним забезпеченням в адміністративних цілях, а також у касах для продажу квитків пасажирам. Попри те, що слідство у кримінальній справі було в подальшому призупинено, оскільки так і не виявило, хто саме встановив піратські програми на комп’ютери підприємства, правовласник таки звернувся з позовом до господарського суду проти самого підприємства як юридичної особи.

У рішенні суду від 28 вересня 2012 року зазначено, що «ні акт контрольної перевірки, ні постанову про порушення кримінальної справи від 13 березня 2009 року відповідачем не оскаржувалися. А значить, як власник комп’ютерів, він несе відповідальність за ті копії програм, які зберігаються в цифровій формі у пам’яті таких комп’ютерів. Це дає підстави для висновку про незаконне використання неліцензійних (контрафактних) комп’ютерних програм...»

Суд також визначив, що кожна неліцензійна копія програмних продуктів Microsoft, виявлена на комп’ютерах аеропорту, розцінюється як окремий факт порушення авторського права, за кожен з яких відповідач зобов’язаний виплатити компенсацію. Її мінімальний розмір відповідно до закону складає десять мінімальних заробітних плат, а це близько 10 тисяч гривень.

Слід відзначити, що це — перша справа проти комунального підприємства, рішення в якій прийнято господарським судом на користь Microsoft.

За словами юридичного представника Microsoft Владислава Шаповала, нещодавні зміни в судовій практиці дали правовласникам більше можливостей для захисту своїх авторських прав. Зокрема, зараз українські суди розцінюють наявність неліцензійних копій програм на комп’ютері користувача як однозначне порушення авторського права і прирівнюють його, наприклад, до продажу піратських дисків на ринку. Крім того, для задоволення позову про стягнення компенсації господарському суду тепер досить самого факту міліцейської перевірки, що виявила подібне «зберігання ПО», незалежно від того, чи мала ця перевірка якесь продовження.

У вересні 2012 року юридичний представник Microsoft направив попереджувальні листи 25 великим українським компаніям, які підозрюються в неліцензійному використанні програмних продуктів корпорації. Крім цього, за минулий місяць у межах досудового слідства за раніше порушеними кримінальними справами корпорацією Microsoft було заявлено десять цивільних позовів до порушників про стягнення з них грошової компенсації (загальна сума позовних вимог перевищила 1,586 мільйона гривень). Зараз в українських судах перебуває 60 кримінальних справ про порушення авторських прав Microsoft.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: