Терпіть кайдани – то всесвітський сором, забуть їх, не розбивши, – гірший стид.
Леся Українка, українська письменниця, перекладачка, культурна діячка

Платимо за безгосподарність і популізм

Підсумки цього опалювального сезону — мінус 4,5 мільярда гривень із держскарбниці
18 квітня, 2012 - 00:00

Майбутні вибори, а точніше, — їхнє завершення обіцяють українцям багато економічних потрясінь. Один із таких «сюрпризів» — зростання тарифів на послуги ЖКГ. Влада просто змушена буде піти на підвищення житлово-комунальних тарифів, прогнозують експерти. Цього вимагає ринок. Не реформуючи тарифоутворення, підприємства теплокомуненерго лише збільшуватимуть борги, тим самим створюючи ризик колапсу для галузі. Останній опалювальний сезон, за даними експертів, увів комунальників у майже п’ятимільярдний мінус, відшкодовуватимуть який за ініціативою уряду із держскарбниці.

Голова Комітету енергетичної незалежності України, експерт з енергетичних питань Іван Надєїн упевнений: цього року підвищення тарифів на послуги ЖКГ не оминути. «Влада готується до підвищення житлово-комунальних тарифів. Підсумки цього опалювального сезону, в якому теплокомуненерго накопичили боргів на суму 4,69 мільярда гривень, свідчить, що ситуація в ЖКГ продовжує погіршуватися, і без вживання кардинальних заходів галузь може перетворитися на безнадійного банкрота», — заявив він, коментуючи підсумки опалювального сезону.

За словами експерта, нинішня ініціатива уряду щодо компенсації різниці в тарифах на суму 4,5 мільярда гривень — один із останніх кроків влади, після якого слід чекати на ухвалення рішення про підвищення тарифів. «Питання — лише в тому, коли це станеться. Вочевидь, що до парламентських виборів недоцільно робити різкі рухи в ціновій політиці, але відразу після них на українців може чекати ціновий шок і, як мінімум, на 25—30% підвищення тарифів. Влада розуміє: якщо цього не станеться, тоді потрібно буде щорік із держбюджету виділяти субвенції на 5—6 мільярдів гривень, а таких коштів сьогодні просто немає. Крім того, продовжує чинити тиск Міжнародний валютний фонд, який відновлення кредитної програми прямо пов’язує з підвищенням цін на газ і тарифів», — зауважує Надєїн.

Але, підвищуючи тарифи, підкреслює експерт, держава повинна поклопотатися про якість послуг, що надаються підприємствами теплокомуненерго. Інакше, попереджає Надєїн, ефект від підвищення може бути зворотний — борги зростатимуть. «Населення не зможе і не оплачуватиме чиюсь безгосподарність. Нинішні реальні доходи просто не дозволяють цього робити», — підкреслює експерт.

На думку голови Комітету енергетичної незалежності України, населення готове прийняти підвищення лише в тому разі, якщо можна буде на 100% проконтролювати якість житлово-комунальних послуг. Як приклад, Надєїн наводить показник рівня оплат населенням за користування газом — 94,2%. «За послугу, яку вони отримали, населення платитиме. І зараз уряду передусім потрібно робити конкретні кроки в цьому напрямі. Ввести систему моніторингу й обліку теплової енергії, облаштувати багатоквартирні будинки індивідуальними тепловими пунктами та будинковими пристроями обліку тепла, понизити втрати в мережах хоча б на 20—30%», — підсумовує Надєїн.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ