Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Приплив інвестицій в Україну зменшується

Іноземні бізнесмени йдуть із країни, а відчизняні продовжують «розвивати» Кіпр
16 серпня, 2012 - 00:00

Приріст прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну у першому півріччі 2012-го у вигляді акціонерного капіталу скоротився на 3,4% (до 2,369 мільярда дол) порівняно з аналогічним періодом 2011 року, повідомляє Державна служба статистики (Держстат). Усього за шість місяців іноземні інвестори вклали в українську економіку 3,224 мільярда дол, але водночас вилучили 0,596 мільярда дол.

У цілому, за даними статвідомства, обсяг внесених в Україну прямих іноземних інвестицій у вигляді акціонерного капіталу на початок липня поточного року досяг 52,43 мільярда дол, що у перерахунку на одну особу становить 1151,6 дол. При цьому за перше півріччя, за даними Держстату, обсяг заборгованості за кредитами і позиками, а також за торговельними кредитами та іншими зобов’язаннями перед прямими інвесторами практично подвоївся, зрісши на 0,954 мільярда дол(до 9,12 мільярда дол).

Інвестиції надійшли із 128 країн світу. До десятки найбільших країн-інвесторів, на які припадає понад 82% загального обсягу ПІІ, входять: Кіпр — 14521,5 мільйона дол, Німеччина — 7403,9 мільйона дол, Нідерланди — 4949,3 мільйона дол, Російська Федерація — 3652,5 мільйона дол, Австрія — 3249,6 мільйона дол, Франція — 2505,2 мільйона дол, Великобританія — 2393,1 мільйона дол, Віргінські Британські о-ви — 1749,7 мільйона дол, Швеція — 1566,1 мільйона дол і Швейцарія — 1071,5 мільйона дол.

На підприємства промисловості пішло 31,4% загального обсягу прямих інвестицій в Україну. Левові частки інвестицій отримали металургія, харчопром, хімічна і нафтохімічна промисловість, машинобудування, виробництво іншої неметалічної мінеральної продукції. У фінансових установах зосередилось 31,2% загального обсягу прямих інвестицій. В організації, які здійснюють операції з нерухомим майном, орендою, інжинірингом і наданням послуг підприємцям, внесено 16% інвестицій. У підприємства торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого вжитку — 10,4%.

Держстат також презентував дані про те, куди найбільше за півроку пішло українських інвестицій (в акціонерний капітал). Виявилось, що всього пішло 6399,8 мільйона дол: у країни ЄС — 94% загального обсягу, у країни СНД — 4,5% і в інші країни світу — 1,5%. Прямі ж інвестиції з України здійснювалися до 47 країн світу, переважну їх частку, як і раніше, спрямовано на Кіпр (90,8%). Вимоги українських прямих інвесторів за борговими інструментами до підприємств прямого інвестування за кордоном на 1 липня 2012 року становили 241,6 мільйона дол. Загальний обсяг прямих інвестицій (акціонерного капіталу і боргових інструментів) в економіку країн світу становив 6641,4 мільйона дол.

«Скорочення прямих іноземних інвестицій — це тенденція останніх кількох років. Причини цього економічні й політичні», — розповідає «Дню» голова Комітету економістів України, проректор Європейського університету Андрій Новак. Будь-який інвестор чекає на виконання трьох чинників для успішного ведення бізнесу: прибутковість, безпека і комфортність, а також — можливість розвитку бізнесу, говорить він. Оскільки в Україні виконується лише одна з цих трьох умов — можливість заробити, то маємо те, що маємо, констатує він. Інвестор стоїть перед ризиком, що його землю або бізнес можуть відібрати, і немає гарантії, що він зможе відстояти своє майно в судах. Відповідно, продовжує експерт, головна умова для розвитку бізнесу відсутня. «У зв’язку з постійними змінами законодавства в податковій і бюджетній сферах інвестор не може скласти бізнес-план на один рік, я вже не говорю про тривалий період, як це заведено у всьому світі», — розповідає він «Дню». Плюс додається політичний чинник: відомі кримінальні справи. Саме ці факти й примушують інвестора збирати валізи й вирушати до інших країн, говорить він.

А якщо придивитись до того, що офіційно в Україні називають ПІІ, говорить Новак, то стає зрозуміло: інвестиціями розвитку є лише невелика частина. Новак розповідає, що до ПІІ в Україні чомусь включають гроші, позичені у світових фінансових інститутів. Хоча, на його думку, це неправильно. За його підрахунками, 2011 року з 6 мільярдів дол інвестицій лише 500 мільйонів дол є чистими прямими іноземними інвестиціями, тобто такими, що пішли на створення нових робочих місць і підприємств. Загалом же, говорить він, в Україні переважають іноземні інвестиції для завоювання нового ринку імпортною продукцією, а також — спекулятивні гроші, які обертаються на фінансовому ринку.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: