Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

Революція 4.0 — в Україні

В інкубаторі 1991 відібрали п’ять інноваційних проектів, які допоможуть зробити «розумними» наші міста
12 липня, 2016 - 19:48
ФОТО НАДАНО THE GATE AGENCY

У минулі вихідні в Києві відбувся масштабний конкурс-хакатон міських проектів 1991 Smart City Hackathon. Подія дала старт для запуску першої програми 1991 Smart City Incubator — інкубаційної програма 1991 Open Data Incubator для стартапів на відкритих даних столиці, яка реалізується за підтримки ініціативи Kyiv Smart City і КМДА на базі Kyiv Smart City HUB.

«Спілкуючись з понад 1000 IT-волонтерів із інших українських міст, ми знаємо, що зараз побудова системи, яка забезпечуватиме розвиток інфраструктури розумних міст по всій Україні, є основою для продовження технологічної революції на регіональному рівні. Київський інкубатор 1991 Smart City Incubator — це початок впровадження комфортного життя на міському рівні. Найближчим часом ми плануємо відкривати за цією методологією інкубатори в інших містах України й світу», — розповідає засновник 1991 Open Data Incubator і громадської організації активістів та IT-волонтерів SocialBoost Денис ГУРСЬКИЙ.

У підсумку дводенної роботи над проектами, п’ять із тринадцяти команд, що були відібрані до участі в хакатоні, отримали можливість реалізовувати свої проекти в 1991 Smart City Incubator. Це аналітична програма, яка має здатність, за даними поліції та дорожніх служб, відстежувати місця, де постійно трапляються аварії, щоб міська влада мала можливість провести необхідні роботи для модернізації та підвищення безпеки даних точок: «Розумні дороги», програма для музичного супроводу спортивних заходів локального масштабу на майданчиках міста — JamSport і додаток «Поліклініка без черг» — інтелектуальна система управління потоками пацієнтів в окремих поліклініках і закладах охорони здоров’я міста, завдяки якій пацієнти зможуть записуватися до обраного лікаря он-лайн, не проводячи години в чергах під кабінетами.

Також в інкубаторі працюватимуть розробники AnimalIdInfo — програми, яка допоможе контролювати безпритульних тварин у місті, ідентифікувати, вакцинувати, стерилізувати тварин як вуличних, так і утримуваних киянами вдома, а також проект, про який «День» писав раніше, — система маячків, які допоможуть людям з вадами зору краще знаходити потрібні їм об’єкти інфраструктури міста — OpenWorld.

Особливістю роботи в 1991 Smart City Incubator для команд стане повна підтримка з боку мерії Києва. «Раніше українці запозичували смарт-технології з західних країн. Проте сьогодні, в тому числі й на прикладі хакатону, зрозуміло, що в Україні та Києві зокрема є чимало ініціативних людей, чиї ідеї можна застосувати для підвищення якості життя в столиці, а потім розповсюдити на інші міста і продавати в інші країни. І столична влада робитиме все, щоб створити для таких талановитих команд усі необхідні умови. Щоб наше місто ставало більш технологічним, комфортним та сучасним», — пообіцяв мер Києва Віталій Кличко.

Як розповів співкоординатор ініціативи Kyiv Smart City Юрій Назаров, підтримка проектів КМДА буде розділена на три частини. Перша — стосуватиметься технологій. «Ми забезпечимо відкритість проектів міським даним. І ми маємо на увазі не лише набори даних, а й певні динамічні дані, які будуть доступними в онлайн-режимі, скажімо, з бюджету чи транспорту. Якщо говорити про загальну кількість даних, то наразі можна витягнути лише 10% із них. Тому забезпечити ці дані буде великою роботою для нас з погляду технологій», — пояснив Юрій Назаров.

По-друге, команди співпрацюватимуть зі спеціальною робочою групою при КМДА, головою якої є мер столиці Віталій Кличко. Це, як вважає Назаров, дасть більші можливості для реалізації проектів у місті. По-третє, в мерії обіцяють підтримувати команди в напрямку просування готових продуктів.

Тим більше, що досвід співпраці з подібними проектами у КМДА вже є. Так, два тижні тому в мерії заявили про запуск сервісу з управління рекламою в Києві — OpenADV. Проект був розроблений у межах 1991 Open Data Incubator і допомагає забезпечити прозорість процесу розміщення рекламних конструкцій у місті. Тобто тепер кожен громадянин зможе дізнатися про власників рекламних конструкцій, перевірити легальність їхнього розміщення і сформувати електронне звернення задля усунення порушень.

За підрахунками розробників системи — Олександра Пліви та Володимира Пoкрасенка, взаємодія з активними громадянами столиці й виявлення нелегальних конструкцій може принести додаткових 80 мільйонів гривень у міський бюджет.

«Ми всі бачимо, що світ навколо нас змінюється. Економіка 4.0 — це вже не завтра, це — сьогодні. Ми бачимо дедалі більше проектів із діджиталізації економіки. І такі проекти, як 1991, як Smart City Hub та ВДНГ-tech, покликані довести, що у нас таки є інноватори, які можуть створювати і розвивати проекти тут, в Україні. А конкретніше — в місті Києві на благо жителів нашого міста», — говорить співзасновник технологічного кластера ВДНГ-tech Юлія Порошенко.

Також, крім підтримки з боку мерії та технологічних кластерів, перша п’ятірка проектів у 1991 Smart City Incubator має шанс отримати значні інвестиції. Як розповіла керівник програми місцевого економічного розвитку Western NIS Enterprise Fund Ірина Озимок, фонд планує інвестувати близько п’яти мільйонів доларів у розвиток українських стартапів «Насправді проблеми, які є в містах — дуже схожі між собою. І завдяки тим проектам, які пропонують інноватори, ми маємо можливість відшліфувати їх тут, в Києві, для того, щоб у подальшому масштабувати також на інші міста України», — зазначила Озимок.

Марія ЮЗИЧ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ