Мова — це форма нашого життя, життя культурного й національного, це форма нашого організовування. Мова — душа кожної національності, її святощі, її найцінніший скарб…
Іван Огієнко, український вчений, митрополит, політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Робити більше, ніж інші думають

Про те, як розвиваються студентські проекти на всеукраїнському та міжнародному рівні
16 липня, 2018 - 17:23
ФОТО АВТОРА

Як виміряти масштаб особистості та, головне, допомогти реалізувати ідею? Enactus Ukraine знає напевно. Адже уже 18 років організація проводить змагання студентських проектів соціального та соціально-підприємницького спрямування. Вони орієнтовані на розв’язання економічних, екологічних та соціальних проблем та мають на меті покращення життя різних верств населення.

Організація Enactus Ukraine була створена спочатку в Америці 1975 року, а зараз налічує 36 країн-учасників, серед них — Україна. Центр Enactus Ukraine у нашій державі працює від 1999 року, сьогодні приблизно 400 студентів-переможців, та близько 70  представників бізнесу, які виступають партнерами. Специфіка проектів полягає в їх довготривалому практичному застосуванні, відповідно і весь цикл змагання триває протягом року. Тобто проект подається на розгляд у вересні, проходить шлях до національного рівня, а насамкінець — потрапляє на міжнародний. Кожна ліга передбачає наявність експертів: представників громадського сектору, бізнесу, державного управління, тобто це «опініонмейкери», або представники компаній. За умовами — переможцем національного рівня та, зокрема, представником на міжнародному може стати тільки одна команда з будь-якого куточку України.

Галина Лакуста, голова «Енактус Юкрейн» відзначає: «Енактус — це міжнародна організація, яка об’єднує студентів для реалізації проектів, ціль яких покращення життя. Під керівництвом наставників з університетів та бізнесу, студенти Enactus по всьому світу втілюють у життя проекти щодо розширення людських можливостей. Цей досвід не тільки змінює їхнє життя, а й розвиває талант».

Дуже важливо, що Enactus є стійкою моделлю, бо щороку об’єднуються студенти і щороку представляють різноманітні проекти. Ключова ідея — створити такі проекти, які можна віддати цільовій аудиторії, щоб вона далі була успішною, щоб могла сама себе забезпечувати, щоб вона мала соціальну, екологічну ініціативу і могла існувати потім і без студентів, які в потрібний час допомогли.

Єлизавета Максимець, представник компанії EY наголошує: «Ми є стратегічним партнером Enactus Ukraine і вважаємо, що це одна з найсильніших організацій з точки зору того як можна розвиватися студентам, щоб подолати той місток, що є між університетом і першим місцем роботи, між університетом і бізнесом, університетом і державними органами. До наших студентів за допомогою звертаються великі міжнародні бізнес-компанії з питаннями, які вони самі не можуть вирішити, з питаннями, які є вищого ґатунку, на рівні фінансових функцій компанії. Тому наші люди — розумні й активні, з підприємницькою жилкою».

Переможцями цьогорічних змагань стала команда Вінницького національного технічного університету, яка у жовтні відправиться представляти власні проекти на міжнародному рівні у Кремнієвій Долині, штат Каліфорнія.

Специфіка переможців цього року була в тому, що вони вийшли за межі нашої держави та реалізували проект на іншому континенті. Це важливо, тому що світ глобалізується. Необхідно, щоб кожен відчував себе не тільки українцем, а й розширював це поняття і міг називатися «громадянином світу».

Яна Чайковська, капітан команди коментує: «Одна з перших перемог — це розуміння студентів, що вони можуть не тільки щось брати від цього світу, а й віддавати. Enactus — це той час і можливість, коли ми встаємо і робимо. Тому цього року ми представляли 5 проектів. Ми намагаємо відчути кожен проект і намагаємось робити те, що було б ефективним для людей».

Отож для повного обсягу розуміння пропоную ознайомитися із проектами переможців.

«СВІТЛІ ВЧИНКИ», КЕРІВНИК — КАТЕРИНА ПОДОЛЯНЧУК

Проект реалізовано на базі дитячого притулку в місті Жмеринка. Якщо зазвичай благодійники везуть одяг, іграшки, і це, безумовно, важливо, то студенти-переможці вирішили піти іншим шляхом: почали запроваджувати неформальну освіту. З допомогою експертів та педагогів ініціатори працювали з дітьми на тренінгах, уроках, що спрямовувались на розвиток у них комунікацій, соціалізації та навички проектного менеджменту. Як результат — здійснили власний проект: освітню екскурсію до Вінниці. Студенти розробили власну освітню програму, нею є змога користуватися адміністративним центрам, партнерам, що дає поштовх до розвитку підприємництва у молодому віці.

«ОРІЄНТИР НА УСПІХ», КЕРІВНИК ПРОЕКТУ АНДРІЙ ЖУРАВЛЬОВ

Кожного дня до 12 тисяч людей у світі втрачають зір: частково або повністю. Та чи не часто зустрічаємо людей з інвалідністю зору на вулиці. Проблема полягає у незабезпеченості відповідної інфраструктури та недосконалістю транспортної системи. Студенти з’ясували, що в їхньому рідному місті, Вінниці, до 2 тисяч людей, які мають порушення зору.

Керівник проекту зазначає: «Ми з командою вирішили створити технічний комплекс, що буде встановлюватись біля входу у різноманітні заклади: аптеки, магазини, комунальні та культурні установи, транспортні засоби пересування. Їх функціонал спрямований на подання сигналу задля орієнтування у просторі на слух. У Вінниці вже встановили шість таких датчиків, а також отримали замовлення на встановлення ще 40 таких».

На даному етапі розробники почали активну співпрацю із Українським товариством сліпих, щоб поширити проект на загальноукраїнський рівень. Творці зазначають, що аналогів їх винаходу немає ні в Україні, ані у Європі, а собівартість доступна — 400 гривень.

Ще один з особливих напрямів роботи команди має назву «Екологія без меж» та складається з трьох підпроектів.

ПЕРШИЙ З НИХ — ECOTOGO, КЕРІВНИК НАТАЛЯ КОЛЯДЕНКО

Тенденція така, що молоді люди зараз багато часу проводять у кав’ярнях. Спираючись на це, переможці дослідили, що кавові горнятка складаються не тільки з папера, а й пластику, тому лише 1% їх у світі піддаються переробці, так як вони не можуть бути макулатурними продуктами.

«Ми налагодили у місті систему збору стаканчиків та їх вивіз. Ми налагодили роботу із єдиним в Україні заводом, який здатен їх переробляти. Так, вже у місті ми залучили 30 закладів: кав’ярні, коворкінги та офіси, які збирають кавові стаканчики та відправляють їх на переробку. На проект ми здобули фінансування за допомогою аукціонів та проектів» — зазначає Наталя.

НАСТУПНИЙ ПРОЕКТ — «ЕКОШКОЛА», КЕРІВНИК БОГДАН ПІВОШЕНКО

Проект спрямований на підвищення екологічної свідомості молоді, а у конкретному випадку школярів, щоб ті несли ідею до себе додому і знали та могли пояснити чому потрібно сортувати сміття. Творці розробили спеціальну програму занять, на яких діти навчатимуться правильній поведінці з відходами. Переможці вважають, що екосвідомі люди — майбутнє нашої планети. Для більш яскравого сприймання інформації до проекту також залучили іноземців, щоб одночасно діти пройшли етап соціалізації. Ще студенти запровадили систему сортування сухих відходів та папера. Базовим закладом стала Вінницька школа №34, однак вже з 1 вересня 30 шкіл будуть вчитись правильно сортувати відходи, а це в загальній кількості 33 тисячі школярів. На даному етапі знайшли фінансування десь близько у 30 тисяч грн, щоб встановити та збірні та імплементувати їх на всі школи у Вінниці.

OPEN TO THE WORLD, КЕРІВНИК САМУЕЛЬ МАРТІН (ГАНИ, АФРИКА)

Учасник команди переможців Мартін ініціював вийти за межі України та створити проект на допомогу екології у його країні. Студенти з’ясували, що у Гані теж є великі проблеми із екологією, зокрема із сортуванням та переробкою сміття. Максимум того, як локально борються з відходами — спалюють, що чинить велику загрозу та забруднює повітря. Тому стратегія проекту — у навчанні мешканців Гани, а особливо домогосподарок, правильно поводитися із відходами.

Насамкінець, варто виокремити, що у вінницькій команді є люди-екологи, менеджери і їм цікавий процес соціального підприємництва, бізнесу, екології. Вже на даному етапі велика робота зроблена. До прикладу, проект «Орієнтир на успіх» спільно із осередками Українського товариства сліпих вже розпочав співпрацю. Багато міст вже замовили унікальні датчики для незрячих. А проект Ecotogo уже співпрацює із коворкінгами у Києві та Львові.

Як зазначила Оксана Нестеренко, менеджер із навчання та розвитку компанії JTІ Ukraine та член журі: «Всі команди чудові. І проекти теж. Але все ж Вінницький на рівень вищий. В чому це проявляється? В такому понятті, як масштаб особистості. Вони не обмежуються університетом, регіоном, своєю країною. Їхні проекти виходять за межі, що дуже важливо у підприємництві, інноваціях світу. Тому я радію, що ми були частинкою цієї перемоги»

Таким чином, для розвитку української економіки та, особливо, бізнесу, важливо те, що молодь має шанс проявити свою креативність, згуртуватися навколо певної ідеї та зробити світ кращим.

Яна ХРОМ’ЯК, Літня школа журналістики «Дня»-2018
Газета: 
Рубрика: