Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Сором міжнародного масштабу

Центр протидії корупції не отримував грошей на реформу Генеральної прокуратури — документ із Посольства США
21 квітня, 2016 - 12:08

Громадська організація «Центр протидії корупції» не отримувала грошей від уряду США на підтримку реформ у Генеральній прокуратурі України.

Про це йдеться в офіційному листі директора Бюро з правоохоронної діяльності та міжнародної боротьби з незаконним обігом наркотиків Посольства США в Україні Крістофера Сміта, який адресовано громадській організації та який є в розпорядженні редакції «Дня».

Сполучені Штати Америки не надавали прямої бюджетної підтримки ГПУ чи іншим державним органам, а два мільйони доларів США, які нині розшукують слідчі ГПУ, отримали Міжнародна організація з розвитку права (IDLO) та Міністерство юстиції США, зазначено в листі.

«Сполучені Штати Америки також надали IDLO грант у розмірі 189 765,50 доларів США, які було передано Центру протидії корупції з єдиною метою інституційної розбудови Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Ці кошти були повністю відокремлені від тих двох мільйонів доларів, що надавалися IDLO для стимулювання потрібних реформ у Генеральний прокуратурі Україні», — йдеться в листі з Посольства США.

Також американці зазначили, що повністю задоволені тим, що допомога, надана ЦПК, була використана лише для зазначених цілей, тобто розбудови нових антикорупційних органів. Крім того, Посольство США не зверталося ні до Генеральної прокуратури України, ні до іншого державного органу з проханням провести розслідування використання виділених коштів.

«Відповідь від Посольства США — беззаперечне підтвердження того, що справу в ГПУ порушили безпідставно і дії слідчих — незаконні. Ми переконані, що це — прямі вказівки керівництва Шокіна — Севрука — Столярчука, яке зводить рахунки з громадською організацією. Саме тому в ГПУ не квапляться розслідувати обставини порушення цієї абсурдної справи за нашою заявою — всупереч закону, відомостей досі не внесено в єдиний реєстр досудових розслідувань», — пояснює юрист Центру протидії корупції Олена Щербан.

Нагадаємо, 30 березня ЦПК подав заяву про злочин на ГПУ і зажадав розслідувати дії слідчих та прокурорів, які, на думку активістів, відкрили кримінальне провадження щодо громадської організації всупереч закону й фабрикували матеріали справи.

На бездіяльність ГПУ активісти подали до Печерського суду, втім, там теж не розглянули скарги громадської організації в передбачений законом термін.

«ГПУ продовжує шукати зниклі, на їхню думку, два мільйони доларів — минулого тижня винесли документи з Міністерства економіки. Це — клоунада, бо навіть в. о. Генпрокурора Севрук публічно визнав, що справу порушили з метою перевірки, а не через те, що є якісь обставини злочину. — пояснює Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції. — Усі дії ГПУ з розшуку грошей американців не мають нічого спільного із законом і є чистої води залякуванням, спрямованим на одне — заткнути рота тим, хто наважується говорити відверто про злочини ГПУшників, злиті ними або сфабриковані справи», — додає активіст.

Команда Центру протидії корупції вважає, що бездіяльність ГПУ і зволікання слідчого судді з розглядом скарги активістів є унаочненням кругової поруки між слідчими, прокурорами та суддями, які покривають беззаконня одне одного.

«Своїм псевдослідством ГПУ демонструє американцям марність будь-якої реформи всередині органу. Оскільки Посольство США до цента знає, як і куди витрачаються надані ними кошти, штучні потуги ГПУ з’ясувати це виглядають для американців жалюгідними й лише підтверджують думку, озвучену послом Пайєтом про те, що ГПУ неспроможна успішно боротися із внутрішньою корупцією і саботує всю правоохоронну реформу», — вважає Дарина Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.

ДОВІДКА:

30 березня Центр протидії корупції надіслав до Генеральної прокуратури України в порядку ст. 214 КПК заяву про вчинення злочину за фактом службового підроблення слідчими та прокурорами Генеральної прокуратури України, які з метою незаконного отримання інформації, що містить банківську таємницю, підробили матеріали кримінального провадження №4201600000000688 від 16 березня 2016 р.

Зазначену заяву про вчинення злочину ГПУ отримано 1 квітня 2016 року, проте всупереч вимогам ст. 214 КПК України, протягом 24-х годин відомостей до ЄРДР не внесено і досудового розслідування не розпочато.

У зв’язку з чим Центр протидії корупції 8 квітня 2016 року звернувся до слідчого судді Печерського райсуду Києва зі скаргою на бездіяльність Генеральної прокуратури. Скаргу отримано слідчим суддею Писанець В. А., втім, станом на 19 квітня 2016 року судове засідання щодо розгляду скарги не призначено на порушення вимог ст. 306 КПК України.

Розгляд скарги на бездіяльність здійснюється протягом 72-х годин від дати надходження до суду.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: