Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому.
Михайло Грушевський, український історик, політичний діяч

Тестова експлуатація безкоштовної «цифри» відновиться

Проте графік заміни аналогового ефірного телебачення цифровим в Україні вже зірвано...
11 лютого, 2010 - 00:00

Днями міністр зв’язку та інформатизації Білорусі Микола Пантєлєй заявив, що вже до кінця 2012 року 80% населення цієї країни буде забезпечене доступом до послуг цифрового ефірного телерадіомовлення.

Україна ж уже днями заявила про 50-відсоткову готовність переходу на «цифру», запустивши в 12 областях та місті Києві технологію стандарту DVB-T у тестовому режимі. Про це на засіданні уряду минулого тижня повідомив перший віце-прем’єр Олександр Турчинов. Жителі 12 областей та міста Києва, за словами Турчинова, від 4 лютого поточного року могли отримувати в цифровому форматі за допомогою лише кімнатної антени та спеціального тюнера абсолютно безкоштовно від 9 каналів в областях до 23 каналів у Києві.

Та анонсоване цифрове телерадіомовлення у тестовому режимі тривало недовго. Невдовзі після урочистої презентації технології Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ) змушений був вимкнути сигнал у зв’язку з відсутністю ліцензії. А відтак перевагами безкоштовного цифрового телерадіосигналу українці могли користуватись лише декілька годин. Як повідомив генеральний директор компанії НПП «Квант-ефір» (постачальник цифрових передавачів) Іван Омелянюк, КРРТ розпорядився відключити цифрове телебачення в дев’яти нових регіонах, поки не буде позитивного рішення Нацради з питань телебачення та радіомовлення.

Представники КРРТ повідомляють, що, отримавши висновок від «Укрчастотнагляду» про можливість використання частот під цифрове ТБ в тестовому режимі, вже тоді звертались, аби отримати й ліцензію провайдера програмної послуги під «цифру». Але Нацрада з невідомих їм причин такої ліцензії не видала...

У Національній раді з питань телебачення та радіомовлення зупинку тестового режиму експлуатації цифрового ефірного сигналу пояснюють недоопрацюванням проекту в частині передбачення умов, на яких Концерн транслюватиме безкоштовно програми телерадіокомпаній. А відмову КРРТ в ліцензії — відсутністю в наявності у Нацраді тих частот, на які була заявка від Концерну.

Якщо КРРТ усуне неточності в проекті, то тестовий режим експлуатації цифрового сигналу ефірного телерадіомовлення може відновитися вже до кінця цього тижня, повідомив «Дню» член Національної ради з питань телебачення та радіомовлення України Ігор Курус.

Однак, графік впровадження «цифри» в Україні вже зірваний, зауважив він. «Тут є дві вагомі проблеми. Перша — це частотне регулювання, а друга — неготовність компаній, які мають транслювати цей сигнал. Тому в грудні ми прийняли рішення про внесення змін до плану розвитку цифрового ефірного телевізійного простору України, змінивши стратегію його впровадження, — сказав Курус «Дню». — Ми переходимо до іншого підходу, який полягає у запуску цифрового телебачення у зонах, де є частотний ресурс. Там, де місцеві органи влади готові підтримувати споживача в отриманні цифрового телевізійного сигналу зменшенням купівельної вартості перетворювачів цифрового сигналу, або ж видачі їх безкоштовно. Третім вагомим фактором є готовність телекомпаній оплачувати послуги поширення цифрового сигналу».

На даний момент впровадження цифрового сигналу ефірного телерадіомовлення, за повідомленням Національної ради, проходить в зонах Одеської, Київської та Житомирської областей. «Що ж до решти заявлених дев’яти областей — ми не маємо жодного документа, який би підтверджував той номінал частот, який був заявлений Концерном РРТ», — зауважив Курус.

Нагадаємо, що тестова трансляція цифрового мовлення була оголошена в Києві, а також у Дніпропетровській, Закарпатській, Львівській, Чернігівській, Вінницькій, Запорізькій, Київській, Одеській, Миколаївській, Тернопільській, Житомирській областях та в Автономній Республіці Крим.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: