Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

«Трубу» і газовий «запас» акціонують

Експерт: зміна форми управління двома «доньками» «Нафтогазу» свідчить про старт підготовки до їхньої приватизації
20 червня, 2012 - 00:00

Кабінет Міністрів дозволив акціонування двох «доньок» «Нафтогазу України»: державної компанії «Укртрансгаз» та «Укргазвидобування». Про це йдеться в оприлюдненому на урядовому сайті розпорядженні № 360-р «Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» від 13 червня.

Нагадаємо, «Укртрансгаз» володіє та експлуатує систему магістральних газопроводів та підземних сховищ газу України. Пропускна здатність ГТС на вході становить 288 мільярдів метрів кубічних, на виході — 178,5 мільярда метрів кубічних (у тому числі до країн Європи 142,5 мільярда метрів кубічних, Молдови — 3,5 мільярда метрів кубічних). «Укргазвидобування» — найбільша газовидобувна українська компанія, яка дає майже 75% загального видобутку газу в країні.

Урядову ініціативу провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимир ОМЕЛЬЧЕНКО називає формальним виконанням умов вступу до Енергетичного співтовариства. Нормами цього співтовариства передбачено, що одна компанія не може одночасно постачати й видобувати газ, бо виникає ризик зловживання монопольним становищем стосовно інших учасників системи.

«Але я не виключаю, що ці два підприємства можуть готуватися для приватизації для тих бізнес-груп, які сьогодні мають найбільший вплив на владу», — продовжує провідний експерт енергетичних програм Центру ім. Разумкова. На його думку, з «Укртрасгазом» приватизаційний варіант провернути складніше, ніж з «Укргазвидобуванням». «Укртрансгаз», пояснює Омельченко, — це потужний об’єкт, який перекачує російський газ в Європу. Тому і європейці, і «Газпром» пильно стежать за його долею та навряд чи дозволять віддати підприємство у приватну вотчину одній з українських фінансово-промислвих груп. Загалом же, каже експерт, перетворення компаній на акціонерні нічого поганого чи доброго не принесе. У будь-якому разі, вони все одно залишаються у власності держави, яка через певні соціальні моменти змушена неефективно ними управляти. На думку Омельченка, найкращим варіантом була б приватизація в довгостроковій перспективі, але з участю європейських компаній і без «Газпрому».

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ