Не знати історії - означає завжди бути дитиною.
Цицерон, давньоримський політичний діяч, видатний оратор, філософ і літератор

У Азарова — «межа сил», а Ахметов налагоджує постачання газу з Угорщини

Експерт: Україна може домовитись про тристоронній газовий консорціум і знизити ціну газу на 15—20% із допомогою... Меркель
4 грудня, 2013 - 12:22

Учора, звітуючи у Верховній Раді на вимогу опозиції, яка загрожувала відставкою уряду, прем’єр-міністр України Микола Азаров був як ніколи песимістичним. «Але у нас підійшли сили, вони підійшли у нас до межі. Країна не може витримувати далі, щомісяця переплачувати по $800 мільйонів (за російський газ. — Авт.)», — сказав прем’єр. «Опозиція заявляє, — продовжував він, — що Президент і уряд нібито продали Україну Росії. Дорогі мої, скажіть: хто продав Україну, коли уклав кабальний газовий контракт із Росією, який, по суті справи, поставив Україну на коліна, який знекровив фінансово-економічну систему України? І три з половиною роки Президент і уряд витримували цей натиск, цей страшний фінансовий диктат».

Але напередодні розгляду парламентом питання про відставку, уряд усе-таки вирішив подати ознаки життя. Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький знайшов для цього доволі переконливий привід. «Наступного року ми зможемо знизити ціну газу на 10—15% (вона становитиме близько $280 за 1000 кубометрів), і це не лише завдяки переговорам із Росією, — сказав він на одному з телеканалів і продовжив: — У мене є надія, що ми цього доб’ємося. Цю надію ми підігріваємо тими кроками, які ми робимо». Міністр нагадав про зниження об’ємів закупівлі російського газу і зазначив, що це спричинило падіння котирувань акцій «Газпрому».

Утім, упевненість Ставицького, схоже, не стовідсоткова. Розповідаючи, що держбюджет-2014 планується побудувати на зниженій ціні газу, він не виключив і того, що відповідні переговори можуть завершитись невдачею. Щоправда, на цей випадок є план «Б». За словами міністра, тоді при визначенні бюджетної ціни газу доведеться виходити зі спотових цін, що існують у Європі, а після першого кварталу 2014 року переглядати цей розділ бюджету.

Закупівлі газу у Європі — це ще один крок, яким підігрівається наша надія. За словами міністра, цього року Україна вже закупила там мінімум 2,5 мільярда кубометрів газу за середньою ціною близько $370 за 1000 кубометрів. Більш того, він повідомив, що нещодавно вдалося домовитися з ЄС про відкриття найбільш значущого (після російського) маршруту постачання газу до України через Словаччину. «Відкриття словацького маршруту на 100% диверсифікує питання постачання газу», — підкреслив Ставицький, але визнав можливим, м’яко кажучи, покартати ЄС за зволікання з відкриттям цього маршруту. Виявляється, ЄС, незважаючи на положення Енергетичної хартії, дозволила скористатися ним лише з 1 вересня 2014 року і до того ж за умови виконання ще трьох умов.

Чи не тому міністр не втрачає надій і на реанімацію проекту створення консорціуму з управління українською газотранспортною системою? Нагадаємо, у червні 2002 року глави України, Німеччини і Росії Леонід Кучма, Володимир Путін і Герхард Шредер заявили про співпрацю у використанні української ГТС. За словами Ставицького, це питання, як і раніше, розглядається. Причому формування консорціуму на тристоронній основі було б, на думку міністра, найбільш природним. «Цей трикутник повинен працювати», — переконаний він, оскільки канцлер Німеччини Ангела Меркель «готова бути посередником у цих переговорах». При цьому міністр повторив доволі різкі вислови керівництва України про позицію ЄС у питанні прокладки газопроводу «Південний потік», який може завдати збитків інтересам України.

Дещо дивно, що Ставицького, виходить, «не гріє», що угорську ліцензію на постачання природного газу до України вдалося отримати українському енергохолдингу ДТЕК. Адже в листопаді Україна скоротила імпорт природного газу з Угорщини порівняно з попереднім місяцем майже вдвічі — до 134 мільйонів кубометрів. Як вважають у компанії, ця ліцензія дозволить їй підвищити ефективність імпортних операцій із газом, що забезпечують потреби в паливі власних генеруючих потужностей і підприємств групи СКМ.

«На сьогодні ціна газу в Європі нижча, ніж у НАК «Нафтогаз України», — повідомили «Дню» в компанії із посиланням на директора з комерційної діяльності Андрія Фаворова, — DTEK Magyarorszag Kft отримала всі необхідні дозволи, встановлені угорським законодавством, і постачатиме газ на адресу українських підприємств групи СКМ. Наявність ліцензії дозволить скоротити ланцюжок посередників і придбати експертизу роботи на газовому ринку Європи». Щоправда, в СКМ поки що не коментують, чи вдасться Україні 2014 року знизити ціну газу на 10—15%, як обіцяє міністр Ставицький.

«День» попросив зробити це експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука. Говорячи про джерела здешевлення газової ціни, він почав зі Словаччини і розповів про умови, які треба виконати Україні для того, щоб запустити цей маршрут. За його словами, це представлення контрактів із європейськими компаніями-постачальниками газу і дані про інвестиції, які можуть бути вкладені в модернізацію компресорів, які повинні працювати в реверсному режимі. «Поки що це не буде зроблено, — зазначає експерт, — важко передбачити, що словацький маршрут запрацює на повну потужність». «А головне, що заважає, — продовжує Корольчук, — це вплив «Газпрому», який там залишається. Він власник 80% потужностей і має право прокачувати 80% газу, що йде через територію цієї країни. І з ним треба погоджувати газовий трафік. Звісно, за такої ситуації проект надісланої нам угоди зависає у повітрі».

Та все-таки Корольчук вважає, що останні події в Україні дозволять добитися змін у ході нинішніх газових переговорів. «Для Януковича це буде позитивним моментом. Відновлення з допомогою Меркель руху у бік створення консорціуму дозволило б знизити ціну газу навіть більше — я думаю, на 15—20%, — передбачає експерт, — але питання ще в тому, на який час поширюватиметься відповідна знижка для України. Крім того, важливо не проїсти ці гроші, а використовувати їх із користю». І все-таки Корольчук не вірить, що зниження ціни газу можна очікувати до кінця цього року. За його словами, рішення з цього питання, в кращому разі, може бути якимсь тимчасовим, а домовленості — перехідними. Як він сказав, «довгострокові домовленості знову буде відкладено на наступний рік»...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ