Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Угоди року

Аналітики порахували, скільки бізнес інвестував в українську економіку за 2018 рік
14 лютого, 2019 - 10:44

Впевненість інвесторів в українській економіці продовжує зростати. У цьому переконують аналітики компанії КPMG. У нещодавно оприлюдненому звіті Ukraine M&A Review 2018 вони пишуть,  що вартість укладених угод зі злиття та поглинання на внутрішньому ринку досягла 1,1 млрд дол. США, їх загальна кількість — 50.

Найбільшу угоду року уклав консорціум вітчизняних інвесторів, включаючи «Метінвест», який придбав гірничо-збагачувальну фабрику «Донецьксталь» за 714 млн дол. США.

У цьому звіті також йдеться про зростаючу довіру міжнародних інвесторів до України. «Загалом, при обсязі іноземних інвестицій, який зріс на 47% при 25 оголошених угодах, і сукупно інвестованих 508 млн дол. США, важливим є те, що майже половина всіх іноземних інвесторів у 2018 році були новими для українського ринку», — зазначається у звіті КPMG.

До ключових угод з іноземними інвесторами аналітики віднесли продаж компанії «Мрія Агрохолдинг», яку придбала Saudi Agriculture and Livestock Investment Company  (SALIC) за 242 млн дол. США. Це — друга за величиною угода 2018 року. Ще одна вагома «подія» на ринку глобальних інвестицій — купівля пакета акцій у Kernel Holdings групою Julius Baer за 73 млн дол. США.

Найбільшу частку інвестицій залучила металургічна та гірничодобувна промисловість завдяки придбанню «Донецьксталі» та купівлі «Євраз ДМЗ» за 106 мільйонів доларів США холдингом Development Construction Holding. «Здатність України виробляти сталеву продукцію з низькою собівартістю, здається, продовжуватиме стимулювати активність у цьому секторі й наступного року також», — пояснюють в КPMG.

Українські фермери знову встановили новий рекорд 2018 року, зібравши 92 млн т зернових та олійних культур, та експортувавши харчової продукції на близько 19 млрд дол. Через це міжнародні інвестори ще більш уважніше придивляються до українського сільськогосподарського сектору. Загальний обсяг діяльності збільшився на 62%, завдяки 21 укладеній угоді, тоді як їх вартість збільшилася на 27% до 576 млн дол. CША. Крім SALIC та Julius Beare, корпорація Sumitomo також придбала 51% акцій в «Спектр-Агро» і «Спектр-Агро-техніка» за 45 млн дол. США, а Агрогрупа Пан Курчак придбала «Агрофірму Трипілля» та «Радивилів Агро» за 28 млн дол. США.

У звіті зазначається, що не менше 23 угод було укладено у сфері нерухомості та будівництва, що робить його найактивнішим сектором у сфері українських «злиття а поглинання» 2018 року, на який припадає майже третина всіх угод, на тлі покращення доходів та рівня зайнятості. Витрати в цьому секторі в розмірі 124 млн дол. США були найвищими з 2013 р., і не менш, ніж 51 млн дол. США з цієї цифри припадає на український інвестиційний фонд Dragon Capital.

2018 року не відбулася обіцяна приватизація великих державних підприємств (ДП), і хоча уряд знову підтвердив свою обіцянку щодо неї, автори звіту мають сумніви щодо будь-якої значної активності в цій сфері 2019 року з огляду на президентські та парламентські вибори. Проте протягом 2018 року понад 400 дрібних держпідприємств було продано через інтернет — аукціонну платформу ProZorro.продаж, що принесло державній скарбниці 21 млн доларів США, та набагато більше таких підприємств призначено на продаж у 2019 році.

Українська економіка відновлюється, про що свідчать міжнародні дослідження: рейтингове агентство Moody’s збільшило рейтинг суверенного державного боргу в три рази за останні три роки, Україна покращила свої позиції у впливовому рейтингу Світового банку Doing Business Index та Глобальному індексі конкурентоспроможності. Поточна реформа державного сектору була схвалена 2018 року МВФ, який погодив надання кредиту standby на суму 3,9 млрд дол. США. У звіті зазначено, що такий самий економічний прогрес матиме місце й наступного року: рівень інфляції, схоже, наблизиться до прогнозу НБУ (6,3%), а темп зростання буде на рівні близько 3%.

«Україна зараз перебуває на порозі змін, і, якщо реформи продовжаться, кількість угод злиття і поглинання буде тільки збільшуватися разом із зростанням числа іноземних інвесторів, що розглядають вихід на локальний ринок», — коментує керівник консалтингового підрозділу КPMG в Україні Пітер Латос.

За словами Латоса, в України є все необхідне для того, щоб перейти до стійкого і стабільного економічного зростання і розвитку. «Зважаючи на подвійні вибори 2019-го, ми прогнозуємо скромний приріст у вартості та обсязі українських транзакцій у сфері злиття і поглинання впродовж усього ріку з подальшим виходом на український ринок нових міжнародних інвесторів», — зауважує Латос.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ