Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

Україна випередила РФ та Китай в антикорупційному рейтингу

Експерт: Тільки жорсткий суспільний контроль може змусити політиків при владі, змінити правила гри в державі
14 листопада, 2014 - 13:55

Україна посіла 132 сходинку (серед 198 країн) в антикорупційному рейтингу, обігнавши Росію і Китай. Про  це свідчать дані індексу корупції, який визначає некомерційна ділова асоціація TRACE International (допомагає компаніям відповідати антикорупційному законодавству). Країни оцінювалися за чотирма критеріями: ефективність антикорупційного законодавства, прозорість діяльності держави, рівень суспільного контролю над корупційними процесами і взаємодія влади та бізнесу.

Найменше корупції зафіксовано  в Ірландії. За нею йдуть Канада, Нова Зеландія, Гонконг і Швеція. Кілька колишніх радянських республік увійшли до верхньої частини рейтингу: Грузія посіла 11 місце, Литва — 18, Естонія — 22, Латвія — 25, Білорусь — 74 Майже усі сусіди України також обігнали її у рейтингу: Польща розмістилась на 31 місці, Угорщина — 45, Словаччина — 56, Румунія — 83, Молдова — 130. Тільки Росія посіла нижче місце — 134. Найпотужніші країни світу по-різному розмістились у рейтингу. В Топ-20 потрапили Японія (8 місце), Німеччина (9) та США (10), Франція (14), Британія (19). Натомість Китай посів лише 137 місце.

«День» попросив прокоментувати результати міжнародного рейтингу директора «Центру протидії корупції» Дарину КАЛИНЮК:

— Боротьба з корупцією не відбудеться, поки не буде особистої кримінальної відповідальності високопосадовців за корупційні діяння і за використання ними своїх повноважень для лобіювання власних та інтересів бізнес-кланів чи бізнес-груп. Поки що українські правоохоронні органи не можуть справитися з розслідування фінансових злочинів стосовно осіб зі санаційного списку ЄС — це Янукович та його соратники. За ці 8 місяців роботи  правоохоронці показали, що можуть тільки звести нанівець ці санкції. А разом  з ними  і шанс  України повернути мільйони і мільярди гривень, заморожених за кордоном на рахунках Януковича, його сім’ї та соратників. Їх не можливо повернути, доки в  Україні не будуть розслідувати ці фінансові злочини.  Про  що  це свідчить? В України ще немає імунної системи до корупції, бо відсутні незалежні правоохоронні органи, яким можна довіряти, і які не упереджено розслідуватимуть корупційні діяння та фінансові злочини посадовців. Наразі прийнято серію антикорупційного законодавства (14 жовтня 2014 року). І їх імплементація стане тестом для політиків, особи, впровадження закону про створення антикорупційного бюро. Коли в Україні створять реально незалежний правоохоронний орган зі справжніми повноваженнями для розслідування фінансових злочинів високопосадовців при владі (депутатів, суддів, міністрів, прокурорів), тоді почнеться боротьба з  корупціє. Тільки тоді Україна може «стрибнути» в цьому рейтингу на кілька десятків сходинок доверху. В чому суть цього рейтингу? Це сприйняття корупції звичайними людьми. Українці почнуть сприйматимуть корупцію інакше після того, як побачать на лаві підсудних депутата, який використовував свою посаду для лобіювання інтересів окремого олігарха, або міністра чи його заступника,  у якого конфіскують всі активи  і направлять їх на соціальні потреби народу. Коли міністри і депутати боятимуться вкрасти, то буде менше нечесних претендентів на ці посади. Натомість з’являться люди, які ітимуть в парламент та уряд, аби змінювати правила корупційні правила гри. Я вірю, що ці зміни будуть, але без сильного тиску громадськості і журналістів цього не відбудеться.   

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ