Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

Україна випередила Канаду та Польщу

Ми увійшли до четвірки країн за кількістю безконтактних транзакцій з використанням мобільних телефонів, браслетів і смарт-годинників
19 березня, 2019 - 19:32
ФОТО PRM.UA

«Ми перегнали Польщу, Канаду, а також низку європейських країн, де послуга NFC-платежів існувала й раніше», — повідомив директор із розвитку бізнесу Mastercard в Україні Юрій Батхін під час круглого столу «Яке майбутнє чекає на NFC-платежі в Україні?», організованого «Фінансовим клубом».

Він уточнив, що протягом останнього часу в Україні в 90 разів виросли операції безконтактних оплат за допомогою смартфона та на 25% щомісячно зростає кількість підключених пристроїв для NFC-платежів.

Директор департаменту розробки інноваційних технологій ПУМБ Денис Воробйов зауважив, що 2018 року Україна вступила в еру бурхливого розвитку безконтактних платежів. «Ми бачимо підвищення активності наших клієнтів. Україна справді щодо NFC-транзакцій виросла в 14 разів. Це досить високий показник», — вважає він.

Але директор із цифрових вирішень Visa в Україні, країнах СНД і Південно-Східної Європи Олександр Стельмах обережніший щодо оцінок. «Поки безконтактно проходить лише кожна п’ята операція. У нас є приклад «вибухового» зростання безконтакту — це Грузія. Там ніхто нікого не зобов’язував, але банки та клієнти зрозуміли одне одного. Як наслідок — Грузія входить до топ-3 щодо проникнення безконтактних карт», — каже Стельмах.

Заступник голови «Ощадбанку» Антон Тютюн вважає, що найближчим часом в Україні кількість NFC-платежів зростатиме у тому числі за рахунок збільшення кількості пристроїв, якими можна буде розплатитися безконтактно, на одну людину. «Йдеться не лише про мобільні телефони  та пристрої-носії, а й про планшети, «розумний будинок», холодильники, автівки. Кількість пристроїв з платіжною функцією зростатиме: з часом нові пристрої вимагатимуть нових функцій», — прогнозує Тютюн.

«Рівень проникнення цифрових технологій насправді високий лише в «білій» частині економіки. Але велика частина економіки перебуває в тіні, тому наше завдання — «зрушувати» економіку в «білу» частину», — вважає заступник голови правління «Ощадбанку».

Не секрет, що популяризація NFC-платежів залежить від розширення платіжної інфраструктури. Заступник директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Ольга Васильєва підрахувала, що в середньому в Україні 7,1 тисячі терміналів на один мільйон мешканців.

«За цим показником Україна далеко не в лідерах. У багатьох європейських країнах цей показник складає 15—20 тисяч», — нагадав Батхін.

При цьому в 15 країнах Європи частка безконтактних платежів перевищує 50%, а в Польщі, Чехії — понад 80—90%.

Директор департаменту розвитку карткового та транзакційного бізнесу «Ідея Банку» Іван Степанець вважає, що 2019 року максимальна кількість банків запровадить NFC-технологію. «Ті, хто цього не зробить, опиняться поза ринком. Звичайно, для зарплатних або соціальних проектів ця опція не є обов’язковою. Але якщо йдеться про ринкових клієнтів, то це технологія must have», — вважає він.

Директор департаменту розробки інноваційних технологій ПУМБ Денис Воробйов упевнений, що популяризації NFC-платежів сприятиме і те, що дедалі більше виробників смартфонів пропонують покупцям бюджетні моделі з функцією NFC.

«Виробники йдуть на це. Уже з’явилися апарати в NFC за ціною 3 тис. грн.: вважається, що така опція — це вже щось невід’ємне. Навіть у китайських виробників у лінійці з’явилися такі апарати. 2019 року така тенденція допоможе вам залучити клієнтів до NFC-технологій. Тому клієнти починають вимагати від банку наявність такої опції», — пояснює Воробйов.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ