Наша свобода залежить від свободи преси, яку, якщо обмежити, значить втратити.
Томас Джефферсон, президент США, один з авторів Декларації незалежності США, політичний діяч, дипломат і філософ

Українські АЕС потребують модернізації

Грошей на ремонт немає. Лише цього року енергоринок вже заборгував «Енергоатому» чотири мільярди гривень
25 січня, 2016 - 20:43
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Атомні електростанції стали для України, образно кажучи, головним якорем енергетики, що забезпечив її стабільну роботу. Якщо виробництво електроенергії в об’єднаній енергосистемі країни 2015 року, як повідомляв Інтерфакс Україна, посилаючись на джерело в Міненерговугілля, скоротилося на 13,6% порівняно з 2014 роком, то АЕС зменшили виробництво електроенергії лише на 0,9%. Їх частка в структурі виробництва електроенергії виросла до 55,72% (2014 рік — 48,58%). Це дозволило стримати зростання цін на електроенергію для населення і промисловості, оскільки тарифи в атомній енергетиці у нас традиційно є одними з найнижчих. А з 1 січня регулювальник (НКРЕКП) ще й понизив цей тариф на 0,7% — до 41,9 копійок за кіловат.

Фахівці американського постачальника ядерного палива в Україну — компанії Westinghouse ElectricCompany — стверджують, що Україна могла б поліпшити показники своїх АЕС. Характеризуючи у недавньому інтерв’ю одному з українських видань ефективність роботи устаткування українських АЕС, віце-президент Westinghouse Майкл Кірст зазначив, що «реактори працюють лише на 70% встановленої потужності проти 90%, в середньому по світовій ядерній галузі». За його словами, цей розрив у 20% еквівалентний простою двох енергоблоків сукупною потужністю 2000 МВт. Кірст переконаний, що вирішити проблему підвищення ефективності роботи українських енергоблоків дозволять інвестиції у розмірі 300 мільйонів доларів, що в 10 разів менше від суми, необхідної для будівництва одного нового енергоблоку потужністю 1000 МВт.

Тим часом джерело, близьке до «Енергоатому», розповіло «Дню», що в компанії дуже позитивно ставляться до програми, запропонованої Westinghouse. За його словами, вона добре корелюється зі здійснюваною в Україні програмою продовження роботи атомних блоків. В той же час джерело зауважило, що, на думку фахівців «Енергоатому», модернізація реакторів може підвищити їх потужність максимум на 5%. Це, у зв’язку з перспективою виводу найближчим часом з експлуатації декількох енергоблоків, проблему можливого дефіциту електроенергії не вирішує. Тим паче що на програму Westinghouse коштів поки що немає. Тому «Енергоатом» веде пошук інвесторів. Джерело з великою надією відгукується стосовно пропозиції польських друзів України, які беруться повністю профінансувати будівництво двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС, і каже, що зараз ведуться відповідні переговори.

Яке рішення може бути врешті-решт ухвалене? Про це «День» спілкувався з експертами галузі.

Ольга КОШАРНА, експерт, директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю асоціації «Український ядерний форум»:

— Те, що запропонувала компанія Westinghouse, звичайно, не її винахід. «Енергоатом» і сам вже здійснює модернізацію, готуючись до продовження термінів експлуатації реакторів як мінімум на 20 років. Але це не знімає питання про підвищення потужності в майбутньому. Нещодавно в Парижі проходила конференція з питань зміни клімату, і Україна взяла на себе зобов’язання з низьковуглецевого розвитку. Природно, атомну індустрію, чия робота не пов’язана з виділенням парникових газів, як і поновлювані джерела енергії, необхідно, зважаючи на ці зобов’язання, всіляко розвивати.

Але за минулий рік в Україні, як відомо, зменшилось споживання електроенергії. Коефіцієнт використання встановленої потужності (72%) у нас зараз не назвеш високим. Хоча в інших країнах аналогічні енергоблоки радянської конструкції, наприклад, у Фінляндії мають коефіцієнт (КВВП) за 90%. Westinghouse пропонує збільшити потужність на чотири або навіть на десять відсотків, і «Енергоатом» теж веде підготовчі роботи для цього. Але проблема навіть не стільки в грошах, точніше — в їх відсутності, скільки в тому, що на це у нас зараз просто немає попиту. На ринку надлишок пропозиції. АЕС постійно працюють в умовах диспетчерських обмежень. Щодоби 1000-1300 МВт атомних енергетичних потужностей залишаються незадіяними. Рівень платежів за відпущену електроенергію вельми низький. Зрештою «Енергоатому» лише цього року енергоринок вже заборгував чотири мільярди гривень, а всього — 10 мільярдів. Виходить, атомники чотири місяці працювали безкоштовно. І чи варто зараз витрачати кошти на підвищення потужностей, які все одно стоятимуть через диспетчерські обмеження?

Сергій БАРБАШОВ, професор кафедри атомних станцій Одеського політеху, заступник директора з атомної енергетики НТЦ «Психея»:

— Україні зараз немає сенсу будувати нові атомні блоки. Найреальніший шлях для нас — модернізувати їх. Потрібно зберегти атомну енергетику і забезпечити достатнє виробництво електроенергії на АЕС, які показали себе як найбільш економічні джерела видобутку електроенергії. Щоправда, американці пропонують збільшити потужність блоків на 10 відсотків. З цим важко погодитися: для наших блоків російської конструкції без реконструкції ще й турбінної частини станції реально лише 4-5% збільшення потужності. Недавні експерименти на Хмельницькій станції це довели. Але в «Енергоатому» навіть на це грошей немає. Хоча йому дуже багато винні. В будь-якому разі таку реконструкцію ми своїми силами не потягнемо. Якщо американці або інші західні партнери почнуть допомагати, і не лише фінансовими, але й інтелектуальними та матеріальними ресурсами, то ця справа може стати реальною. Добре було б ще отримати гарантію нашого уряду, що тариф не знижуватиметься, а ще краще — що підвищуватиметься. Але відносно цього я маю сумніви. Система, яка працювала за колишньої влади, не зруйнована.  Олігархи теплової енергетики ще існують і не лише в особі Ахметова.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments