Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

Українські АЕС потребують модернізації

Грошей на ремонт немає. Лише цього року енергоринок вже заборгував «Енергоатому» чотири мільярди гривень
25 січня, 2016 - 20:43
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Атомні електростанції стали для України, образно кажучи, головним якорем енергетики, що забезпечив її стабільну роботу. Якщо виробництво електроенергії в об’єднаній енергосистемі країни 2015 року, як повідомляв Інтерфакс Україна, посилаючись на джерело в Міненерговугілля, скоротилося на 13,6% порівняно з 2014 роком, то АЕС зменшили виробництво електроенергії лише на 0,9%. Їх частка в структурі виробництва електроенергії виросла до 55,72% (2014 рік — 48,58%). Це дозволило стримати зростання цін на електроенергію для населення і промисловості, оскільки тарифи в атомній енергетиці у нас традиційно є одними з найнижчих. А з 1 січня регулювальник (НКРЕКП) ще й понизив цей тариф на 0,7% — до 41,9 копійок за кіловат.

Фахівці американського постачальника ядерного палива в Україну — компанії Westinghouse ElectricCompany — стверджують, що Україна могла б поліпшити показники своїх АЕС. Характеризуючи у недавньому інтерв’ю одному з українських видань ефективність роботи устаткування українських АЕС, віце-президент Westinghouse Майкл Кірст зазначив, що «реактори працюють лише на 70% встановленої потужності проти 90%, в середньому по світовій ядерній галузі». За його словами, цей розрив у 20% еквівалентний простою двох енергоблоків сукупною потужністю 2000 МВт. Кірст переконаний, що вирішити проблему підвищення ефективності роботи українських енергоблоків дозволять інвестиції у розмірі 300 мільйонів доларів, що в 10 разів менше від суми, необхідної для будівництва одного нового енергоблоку потужністю 1000 МВт.

Тим часом джерело, близьке до «Енергоатому», розповіло «Дню», що в компанії дуже позитивно ставляться до програми, запропонованої Westinghouse. За його словами, вона добре корелюється зі здійснюваною в Україні програмою продовження роботи атомних блоків. В той же час джерело зауважило, що, на думку фахівців «Енергоатому», модернізація реакторів може підвищити їх потужність максимум на 5%. Це, у зв’язку з перспективою виводу найближчим часом з експлуатації декількох енергоблоків, проблему можливого дефіциту електроенергії не вирішує. Тим паче що на програму Westinghouse коштів поки що немає. Тому «Енергоатом» веде пошук інвесторів. Джерело з великою надією відгукується стосовно пропозиції польських друзів України, які беруться повністю профінансувати будівництво двох нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС, і каже, що зараз ведуться відповідні переговори.

Яке рішення може бути врешті-решт ухвалене? Про це «День» спілкувався з експертами галузі.

Ольга КОШАРНА, експерт, директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю асоціації «Український ядерний форум»:

— Те, що запропонувала компанія Westinghouse, звичайно, не її винахід. «Енергоатом» і сам вже здійснює модернізацію, готуючись до продовження термінів експлуатації реакторів як мінімум на 20 років. Але це не знімає питання про підвищення потужності в майбутньому. Нещодавно в Парижі проходила конференція з питань зміни клімату, і Україна взяла на себе зобов’язання з низьковуглецевого розвитку. Природно, атомну індустрію, чия робота не пов’язана з виділенням парникових газів, як і поновлювані джерела енергії, необхідно, зважаючи на ці зобов’язання, всіляко розвивати.

Але за минулий рік в Україні, як відомо, зменшилось споживання електроенергії. Коефіцієнт використання встановленої потужності (72%) у нас зараз не назвеш високим. Хоча в інших країнах аналогічні енергоблоки радянської конструкції, наприклад, у Фінляндії мають коефіцієнт (КВВП) за 90%. Westinghouse пропонує збільшити потужність на чотири або навіть на десять відсотків, і «Енергоатом» теж веде підготовчі роботи для цього. Але проблема навіть не стільки в грошах, точніше — в їх відсутності, скільки в тому, що на це у нас зараз просто немає попиту. На ринку надлишок пропозиції. АЕС постійно працюють в умовах диспетчерських обмежень. Щодоби 1000-1300 МВт атомних енергетичних потужностей залишаються незадіяними. Рівень платежів за відпущену електроенергію вельми низький. Зрештою «Енергоатому» лише цього року енергоринок вже заборгував чотири мільярди гривень, а всього — 10 мільярдів. Виходить, атомники чотири місяці працювали безкоштовно. І чи варто зараз витрачати кошти на підвищення потужностей, які все одно стоятимуть через диспетчерські обмеження?

Сергій БАРБАШОВ, професор кафедри атомних станцій Одеського політеху, заступник директора з атомної енергетики НТЦ «Психея»:

— Україні зараз немає сенсу будувати нові атомні блоки. Найреальніший шлях для нас — модернізувати їх. Потрібно зберегти атомну енергетику і забезпечити достатнє виробництво електроенергії на АЕС, які показали себе як найбільш економічні джерела видобутку електроенергії. Щоправда, американці пропонують збільшити потужність блоків на 10 відсотків. З цим важко погодитися: для наших блоків російської конструкції без реконструкції ще й турбінної частини станції реально лише 4-5% збільшення потужності. Недавні експерименти на Хмельницькій станції це довели. Але в «Енергоатому» навіть на це грошей немає. Хоча йому дуже багато винні. В будь-якому разі таку реконструкцію ми своїми силами не потягнемо. Якщо американці або інші західні партнери почнуть допомагати, і не лише фінансовими, але й інтелектуальними та матеріальними ресурсами, то ця справа може стати реальною. Добре було б ще отримати гарантію нашого уряду, що тариф не знижуватиметься, а ще краще — що підвищуватиметься. Але відносно цього я маю сумніви. Система, яка працювала за колишньої влади, не зруйнована.  Олігархи теплової енергетики ще існують і не лише в особі Ахметова.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments