Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

Уряд готує нового контролера....

Експерти «Дня» — про те, чим може обернутися для ринку створення Державної інспекції енергетичного нагляду
13 травня, 2015 - 10:37
Арсеній Яценюк
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Кабмін планує створити спеціальну інспекцію для контролю на енергетичному ринку. Проект постанови «Про затвердження Положень про Державну інспекцію енергетичного нагляду України» (її копія є у розпорядженні «Дня») на останньому засіданні урядового комітету з економічних реформ під головуванням Арсенія Яценюка представив міністр енергетики і вугільної промисловості України Володимир Демчишин. Факт розгляду на цьому засіданні постанови підтвердили «Дню» одразу кілька учасників рикну і голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна.

У проекті зазначається, що інспекція буде центральним органом виконавчої влади, який реалізовуватиме державну політику з нагляду (контролю) у сфері електроенергетики, газо- та теплопостачання і підпорядковуватиметься КМУ через Міненерговуглепром.

Про необхідність створення органу, який би контролював виконання державної політики з енергоефективності говорять давно. Але до втілення дійшли тільки зараз. Утім, представлений на урядовому комітеті проект документа зумовив багато запитань і жваву дискусію.

Зокрема, проти створення такого органу в заявленому Демчишиним форматі, виступила Державна регуляторна служба України, що підтвердила в коментарі «Дню» її голова Ксенія Ляпіна. На її думку, така інспекція потрібна, але Міненерговуглепром не може самостійно встановлювати правила роботи на ринку і паралельно контролювати їх виконання. Крім того, в тексті постанови, продовжує вона, немає чіткого «фокусування на предметі перевірок». «Ми вважаємо, що не можна створювати (цю інспекцію. — Авт.) у прописаному вигляді... Треба доопрацювати документ, бо (нинішній його варіант. — Авт.) створює не інспекційний орган, який досягатиме позитивного результату, а орган, який збиратиме хабарі», — вважає Ляпіна.

«День» звернувся у прес-службу Міністерства енергетики і вугільної промисловості України з проханням прокоментувати підготовлений документ. На момент здачі номеру відповіді не надійшло. В разі її отримання — поінформуємо про деталі. Тим часом «День» поцікавився в експертів, як вплине поява такої інспекції на енергетичний ринок країни.

КОМЕНТАРІ

Богдан СОКОЛОВСЬКИЙ, колишній представник президента (Віктора Ющенка) з міжнародних питань енергетичної безпеки:

— Треба зрозуміти, кого призначатимуть і набиратимуть у цю інспекцію. Якщо прийдуть ті самі люди, які займаються енергетикою сьогодні, то нічого хорошого з цього не буде. Я не впевнений, що прозорості на енергоринку треба добиватися, шляхом створення додаткових органів. Схоже на те, що з’явиться міністерство над міністерством. За прописаною логікою, Міненерговуглепром буде внизу, а над ним — новостворена держінспекція. Її функції чітко не визначені. На мій погляд, такий орган зайвий... І починати наводити лад у секторі треба з іншого: створити повноцінний енергетичний ринок, а потім — ставити на нього контролерів.

Сергій ЄРМІЛОВ, екс-міністр палива і енергетики України:

— Увесь час говорять про дерегуляцію, роздержавлення, децентралізацію. А замість цього намагаються створити ще один орган з надзвичайними повноваженнями. Хоч і пишуть, що його діяльність підпорядковуватися КМУ через Міненерговуглепром, але повноваження цієї інспекції ширші, аніж у самого галузевого міністерства... Вона може контролювати і зупиняти діяльність підприємств, штрафувати їх, втручатися у господарчо-фінансову діяльність. По суті, зараз в одній інспекції намагаються з’єднати всі інші... Я згоден, що мають бути якісь спеціальні наглядові функції, але тільки технічного рівня. Для цього вже створено державний комітет з технічного нагляду (колишній Держгірпромнагляд). Новій енергетичній інспекції намагаються надати функції, які були у прокуратури, доки у неї не забрали загальний нагляд...

Віталій БОРОВИК, голова правління альянсу «Нова енергія України»:

— Я бачив цю постанову. Ідея непогана. Але не дуже добре, що інспекція підзвітна і формуватиметься за участі Міністерства енергетики і вугільної промисловості. В чому проблема? Ті, хто більше всього використовує енергоресурсів, контролюватимуть інспекцію, яка має стежити за ефективністю витрачання цих ресурсів. Парадокс. Мав би бути незалежний орган, що підзвітний Президенту, а не КМУ. Підзвітність уряду означає, що є ризик використання цієї інспекції, як інструмент тиску на бізнес...

Коли п’ять років тому пропонувалося підсилити функції тоді ще Держенергоефективності, то паралельно планувалося проводити енергетичний аудит кожного підприємства, надання йому європейських норм споживання енергії і пільгових кредитів, щоби за три — максимум п’ять років вони перейшли на енергоефективні методи управління. А хто б не встиг, платив би штрафи, які мали надходити в окремий фонд енергозбереження. В цей фонд зі своїм бізнес-проектом міг звернутися кожен українець чи підприємство (навіть оштрафоване) і отримати гроші на цільову програму модернізації чи реконструкції неефективного енергообладнання. Така ідея була тоді. А зараз уряд робить одного «дракона». Чи стане це на практиці енергодубинкою для бізнесу чи, навпаки, енергостимулом — залежить від того, хто керуватиме інспекцією та який вплив чинитиме на неї КМУ та Міненерговуглепром.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ