Нації творяться перемогами або нещастями, психологічно спільними для всіх членів одного національного колективу.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист, теоретик українського консерватизму

Від ФОП – до ТОВ: шлях до заможності країни

або Чому масове зняття з реєстрації приватних підприємців наприкінці року — це «плюс», а не «мінус»
11 січня, 2017 - 19:38
30.12.2016 року. КИЇВ. ДОКУМЕНТ-СЕРВІС «ГОТОВО» — ЧЕРГА НА ЗАКРИТТЯ ФОПів / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Верховна Рада може відтермінувати на три місяці набрання чинності норми про сплату мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ), що становить наразі 704 гривень на місяць, «сплячими» ФОПами. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк. Він разом із лідером фракції «Радикальної партії» Олегом Ляшком внесли на розгляд парламенту відповідну законодавчу ініціативу під номером 5633.

«Пропонується забезпечити фізичним особам-підприємцям перехідний період (3 місяці) для проведення необхідних реєстраційних дій із припинення господарської діяльності в разі, якщо вони її фактично не здійснюють або не планують здійснювати», — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Автори документа вказують, що через пізнє ухвалення поправок до Податкового кодексу в «сплячих» ФОП та самозайнятих осіб було лише чотири дні, щоб із нового року уникнути сплати ЄСВ у розмірі 704 гривень щомісяця.

«Фізичні особи — підприємці, які останнім часом не здійснювали діяльність та не планували вести її у найближчому майбутньому фізично не встигли припинити реєстрацію. Ми не маємо права припустити, щоб люди потрапили в таку бюрократичну пастку», — пояснив Галасюк.

Нагадаємо, з 1 січня всі фізичні особи-підприємці мають щомісяця платити єдиний соціальний внесок у розмірі 704 гривні на місяць, навіть якщо не мають прибутку. Раніше фізична особа-підприємець мала сплачувати 5% податку та ЄСВ від прибутку за місяць. При цьому, у разі, коли прибутку не було, сплачувати податки було не потрібно.

В результаті, як і прогнозували аналітики, ця ініціатива уряду призвела до хвилі масової самоліквідації приватних осіб підприємців.  За останні півтора тижні 2016 року в Україні закрилися 128 тисяч приватних підприємств. Про це свідчать дані сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній OpenDataBot. Як зазначається на порталі, масове закриття ФОПів відбувається у кожній області України. Найбільше — у Київській (17176), Харківській (12390) та Дніпропетровській (11196) областях. Найбільше закриваються підприємці роздрібної (43275) та оптової (8931) торгівлі, складських (10798) і транспортних послуг (7040).

Ліквідовуються в основному ті, хто працював за загальною системою оподаткування і сплачував податки лише тоді, коли заробляв. «Це люди, які працюють епізодично, сезонно, чи коли є замовлення, чи тимчасово призупинили свою підприємницьку діяльність, однак залишилися зареєстрованими»,— пояснює старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Володимир Дубровський. Він не бачить логіки в тому, що держава обкладає податком цих підприємців навіть у період, коли вони не ведуть діяльність і не отримують доходів. «Людина мусить сплачувати податок за те, що лише зареєструвалася підприємцем. Це не конструктивно. Вони позакривають свої ФОП, але ж не припинять діяльності, а просто перейдуть у тінь», — розмірковує Дубровський і додає, що вважає цю ініціативу недалекоглядною і спрямованою проти середнього класу.

Після голосування в парламенті експерти коаліції громадських організацій Реанімаційного пакету реформ навіть зверталися із закликом до Президента України заветувати закон, оскільки його реалізація, як прогнозують в організації, призведе до масового припинення діяльності ФОПів та погіршення умов для тих, хто веде підприємницьку діяльність. «Для тих, хто працює за спрощеною системою оподаткування, збільшення єдиного соціального внеску хоча б можна зрозуміти, оскільки вони мають податкові пільги. Ті ж, хто працює за загальною системою, пільг не мають, віддають державі частку з доходу і тепер будуть змушені ще й сплачувати податок, коли не заробляють. Це податок з нічого», — наголошує головний експерт групи з економічного розвитку Реанімаційного пакету реформ Гліб Вишлінський.

Натомість експерт з економічного розвитку, директор PPV Knowledge Networks Володимир ВОРОБЕЙ переконаний, що на тенденцію з масової самоліквідації ФОПів слід дивитися більш ширше.

«Постійно стикаюсь у бізнес-практиці із ситуаціями, коли підприємці або малі (і навіть немалі) бізнеси не мають зареєстрованих юридичних осіб. Часто юридично компанії мають лише окремого ФОПа. Про неприйнятність оплати за товари чи послуги готівкою (або переказами на приватні картки) навіть не буду згадувати (нелегальне ведення бізнесу-це не бізнес)», — розповідає експерт.

Експерт наводить аргументи, чому, на його думку, український так званий середній клас має вчитися працювати як ТОВ, а не ФОП, особливо якщо в його компанії працює більше трьох працівників, або є понад три співвласники:

1. Валоризація бізнесу

ТОВ дозволяє прив’язувати активи, створені бізнесом, власне до бізнесу, а не до фізичної особи. Ваш сайт — кому він належить? Вам особисто чи вашій компанії? Мережа клієнтів та підрядників, чиї вони — ваші особисто чи компанії? Контент, тексти (навіть для маркетингових цілей) — чиї вони?

Наявність активів, закріплених за ТОВ, дозволяє робити оцінку самого бізнесу. Скільки коштує ваш бізнес? Яка дебіторська заборгованість, яка залишкова вартість активів, скільки клієнтів вже пройшло через ваше ТОВ, яка імовірність, що вони звернуться до вас знову?

2. Капіталізація бізнесу

Наявність ТОВ дозволяє продати бізнес. Ви можете залишатись працювати директором (найманим або як ФОП-підрядник), але вашим бізнесом будуть володіти інші люди. Навіть міні-бізнес може бути комусь корисним. Ваш міні-бізнес стає вашим пенсійним фондом. Ваш ФОП нікому не цікавий, бо прив’язаний до вас фізично, на відміну від ТОВ.

ТОВ спрощує залучення інвестицій. Навіть якщо ви не хочете продавати свій бізнес, може статись так, що вам потрібно залучити бізнес-партнера або інвестора. У випадку з ТОВ це відносно безболісна процедура, натомість у випадку «клубка» ФОП — це відлякує бізнес-партнерів та інвесторів. Наведіть порядок — тоді звертайтесь. А часто такі ситуації виникають вже й одразу (бо передумають).

3. Серйозні контрагенти

Коли ви захочете працювати з великими організаціями (наприклад, представництвами великих міжнародних організацій таких, як ПРООН, ЄС, Світовий банк), стикнетесь із ситуацією, коли вони вимагають фінансову звітність за останні 2—3 роки, перелік виконаних проектів та копії відповідних договорів. ФОПи програють у конкуренції з ТОВ.

Для багатьох компаній, особливо за кордоном, наявність ТОВ — це сигнал доброчесності українського контрагента, особливо якщо ви себе позиціонуєте як представника компанії у переговорах (а де, власне, компанія, якщо потім ви даєте ФОП для оформлення договору).

«Не бійтесь ставити активи на баланс — саме так вони стають активами. Не бійтесь оцінювати ваш бізнес, навіть якщо він міні. Не бійтесь подавати пропозиції на тендери міжнародних організацій або виходити на міжнародні ринки», — закликає Воробей. Експерт переконаний, що більша кількість ТОВ спростить інвестиційну активність в Україні. «Можна буде легше і швидше інвестувати в капітал компанії, можна буде легше і швидше купляти та продавати, зливати бізнеси», — говорить він.  А ще, і це чи не головний результат для держави, — більша кількість людей звикне до того, що вони — власники, капіталісти — і їхній бізнес має свою вартість, що вони можуть скористатись з такої незвіданої «приємності» капіталізму, як продаж бізнесу. «Мусимо спрощувати шлях до заможності», — резюмує експерт.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments