Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

Як капіталізувати земельний ресурс?

Відгук на статті Олександера Коваліва «Українці — мільйонери!» за 5 липня та «Українське... «Ельдорадо» за 7—8 вересня у газеті «День»
19 вересня, 2018 - 10:56

Як випливає з опублікованих статей вченого, реальна вартість природно-ресурсних багатств України становить 260 — 330 трильйонів доларів США. Але скористатися ними й відчути себе хоч якось багатими українські громадяни поки що не спромоглися. Бо не створено ефективного механізму землекористування в інтересах усієї держави, а не обмеженого кола суб’єктів.

Капіталізувати земельний ресурс України, насамперед сільськогосподарського призначення, в інтересах її громадян допоможе науково опрацьований і ретельно вивірений на практиці ринковий механізм. Спробуймо окреслити його.

Як відомо, сільське господарство України потребує багатомільярдних валютних інвестицій. Усередині країни вони відсутні.

Кошти потрібно залучати на глобальному ринку. А для цього — відкрити доступ до землекористування іноземним інвесторам.

Маючи родючу землю, трудовий ресурс і наявний досвід, ми є привабливими для них. Тому зацікавлених інвестувати з-за кордону вдосталь. В який же спосіб це робити?

Доктор Олександер Ковалів пропонує створити національну земельну установу за аналогією до Національного банку України — Національну земельну комору України. Це має бути багатофункціональна структура, яка повинна надавати сільгоспугіддя у користування за принципом: хто заплатить найбільшу рентну плату. Чи зможуть бути конкурентоспроможними наявні власники агроформувань зі світовими інвесторами, покаже практика. Та й починати доведеться з пілотних проектів — впроваджувати в такого роду обіг окремі ділянки з резерву. На початковому етапі отриману плату слід направляти на розвиток відповідних громад і на викуп паїв у загальнонародну власність, а в подальшому — на особистий рахунок кожного громадянина України. Отримуваним земельним ресурсом поповнювати зазначений ринковий обіг. Це довготривалий, але динамічний процес. Тому піддаватися закликам негайно скасувати мораторій на продаж сільськогосподарської землі не слід. Натомість — почати робити виважені кроки.

Микола ШКУРКО, голова Ради директорів ГС «Асоціація розвитку льонарства і коноплярства України»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ