Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

Як відбити нові вірусні атаки на Україну

14 липня, 2017 - 20:15

Якщо раніше експерти наголошували, що комп`юторний  вірус швидко поширився саме через вади Microsoft, то тепер на порядку денному стоїть безпека й інших операційних систем. Під загрозою програма Linux Platform, якою послуговується більша частина банківського сектору. Про це повідомив спеціаліст з комп’ютерної безпеки та заступник голови правління "Приватбанку" Олександр Дрелінг.

Нагадаємо, жертвами вірусу Petya.А за даними Нацполіції, стали понад 3 тисячі фізичних та юридичних осіб, державні та приватні установи, зокрема енергетичні, банки, транспортні об’єкти, ЗМІ. Ці кілька годин, протягом яких здійснювалася вірусна атака завдали вілчутної шкоди економіці — втрачено 0,5% ВВП країни, звітує голова Асоціації учасників ринку бездротових мереж передачі даних Олег Соболєв.

Небезпеки з часом тільки зростатимуть, кількісно й якісно, тому що електронний вимір дозволяє монетизувати не тільки корисні програми, а й шкідливі, вважає  економіст Євген Олійник: «У написання вірусів прийде нова категорія людей, - прогнозує він зростання загроз, - Раніше не було можливості мати прямий матеріальний зиск від роботи віруса, дані зазвичай тільки викрадались. Це швидко викривалось і операції відмінялись. З появою криптовалют задіяно фінансовий інструмент, непідконтрольний державі. Відстежити біткоїни на сьогодні неможливо. Це приведе до приходу прагматичних людей, які зацікавлені в отриманні прибутку. Вартість інформації сьогодні величезна. За грамотно зашифровані дані можна отримати величезні гроші». Чого, власне, і вимагав Petya.А — $300 у біткоїнах.

За будь-яких умов Україна має бути готова до нових атак. Голова «Українського піратського співтовариства» Сергій Яригін наголощує : «Україна сьогодні виступає полігоном для вивчення засобів військової агресії». Як би там не було, нам потрібно розробити чітку стратегію кіберполіції і посилити захист окремих користувачів мережі. Однак масштабні вірусні атаки, на думку експерта «Економічного дискусійного клубу»  Євгена Олійника, можуть забезпечити також і певні позитивних наслідків. За його словами, йдеться про те, що для численних IT-компаній, які нині працюють лише на аутсорсингу,  відкриються нові можливості. Люди починають обачніше ставитися до збереження даних, виникає попит на послуги з резервного копіювання, на  створення власних програмних комплексів.

«Це поштовх до написання програмного забезпечення. Microsoft контролює 80% ринку, Mac OS — 10-15%, і декілька відсотків — Linux, інформує Олійник, - Якщо держава спирається на програмне забезпечення, вироблене іншою країною, вона стає залежною, адже віддає ключі від усіх своїх покладів». «Та вже ерез 10 років суверенітет та власне програмне забезпечення будуть невідривно пов’язані», — передбачає економіст. Тим більше, що країна рухається до цифрової економіки. А це - трансформація всіх сфер економіки у цифровий вигляд та взаємопроникнення між ними. Експерт посилається на дані «The World Economic Forum», згідно з якими частка цифрової економіки у світі вже досягла 20%. Про наслідки цього видно з даних про зростання ВВП у таких країнах, як Ізраїль, Естонія, Велика Британія.

Для України перехід до цифрової економіки, на думку Олійника, це гарний інструмент модернізації промисловості, медицини, освіти, туризму, а також, що дуже важливо, українського села. Державне агентство з питань електронного урядування, Міністерство економічного розвитку та Hi-Tech Office Ukraine сформували список завдань, що передбачають впровадження електронних технологій — від блокчейну до «інтернету речей».

«Мережа сьогодні є своєрідним Порто-франко — вільним простором для переміщення інформації. Крок за кроком встановлюватимуться нові способи захисту даних», —підсумовує Олійник і нагадує також про прості правила цифрової гігієни: створювати резервні копії даних, мати анти-вірус, не відкривати підозрілі посилання та файли, оновлювати програми з офіційних джерел. А у разі зараження він звертатись до спеціалістів, не перезавантажуючи комп’ютер. Це відчутно зменшить ризики процесу глобалізації та дигіталізації .

Христина ШКРЯБІНА, Літня школа журналістики газети «День»

Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments