Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Якщо мрієш стати українським Iлоном Маском

У Дніпрі відбувся фінал Всеукраїнського конкурсу космічних інновацій Star Track 5
26 листопада, 2020 - 18:31
ПЕРЕМОЖЕЦЬ STAR TRACK 5, ОЛЕКСАНДР ДОБРОДОМОВ (КОМАНДА «RA»), М. ДНІПРО / ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ

Перший конкурс Star Track відбувся ще 2017 року. Зазвичай турнір збирає десятки молодих інженерів, студентів та науковців у стінах Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Цього року подія відбулась онлайн. Star Track — єдиний в Україні захід, який залучає як студентів профільних вишів, так і ентузіастів космічних технологій з усієї України. Головне — бажання розробити і презентувати проєкти, пов’язані з космічними технологіями.  На Star Track представляють розробки дослідницьких ракетних комплексів та супутників, науково-дослідні та освітні експерименти для суборбітальних ракет-носіїв. Також учасники турніру працюють над створенням нових матеріалів та технологій для аерокосмічної техніки. Конкурсні роботи учасників мають бути спрямовані на вирішення реальних потреб авіакосмічного ринку та відповідати філософії NewSpace — рух за космос без державної монополії. 

Цього разу до конкурсу долучились 37 учасників з усієї України: студенти, інженери, науковці та винахідники-ентузіасти з Дніпра, Києва, Харкова, Львова, Черкас. Організаторами Star Track є ГО «Асоціація Noosphere» та Noosphere Engineering School. У ролі співорганізаторів виступили Firefly Aerospace Ukraine LLC, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Національний центр аерокосмічної освіти молоді імені О.М. Макарова. Оцінювали роботи експерти з Дніпра та Києва — фахівці ракетно-космічної галузі.

Учасники конкурсу представили суддям 13 науково-технічних проєктів, як індивідуально, так і у складі команд. Переможцями Star Track 5 стали шість проєктів. Суддів особливо вразив проєкт дніпровського школяра Макара Дробишева «Рідинний ракетний двигун малої тяги LT-3B «Стриж». Суть розробки полягає у створенні дешевого рідинного ракетного двигуна з можливістю застосування його в освітніх цілях. Макар запропонував унікальну гібридну систему охолодження сопла та камери згоряння. Хлопцю 15 років, і він вразив суддів рівнем підготовки та обізнаністю у космічних технологіях.

Не менш цікавим та високотехнологічним є проєкт команди з Черкас «PancakeSat». Молоді інженери — авторам розробки також по 15 років, презентували екосистему супутникових апаратів і устаткування. За задумом винахідників, PancakeSat стане новим видом супутника, що є набагато дешевшим і простішим в експлуатації за ринкові зразки. Подальше завдання команди проєкту — розвиток у низькому ціновому сегменті космічної сфери та створення більш простого циклу побудови космічного апарату.

Переможці Star Track отримали грошові винагороди, а також можливість втілити свої проєкти на технічній базі Інжинірингової школи Noosphere у ДНУ імені Олеся Гончара.

Як повідомляється, перший Star Track відбувся ще 2017 року — тоді 7 команд змагалися за призовий фонд у розмірі 5 тисяч гривень. У 2020-му організатори збільшили призовий фонд до 25 000 грн. Захід щорічно проходить за підтримки ГО «Асоціація Noosphere» та її засновника, міжнародного підприємця і мецената Максима Полякова.

«Такі турніри як Star Track — це найкращий спосіб нагадати про творчу силу науки та об’єднати однодумців. Турнір вже показав себе як дієвий механізм популяризації та поширення знань. З ноосферної точки зору, командна робота під час підготовки проєктів і пряме спілкування експертів зі студентами у фіналі, покликані акумулювати досягнення ентузіастів космічної галузі та заохочувати молодих інженерів до розвитку. Тому «Ноосфера» вважає за необхідне підтримувати традицію проведення Star Track в Україні.» — говорить Макс Поляков. Інжинірингова школа Noosphere (або Noosphere Engineering School) — це спільний проєкт «Асоціації Noosphere» та провідних вишів України, мета якого — популяризувати інженерну освіту та створити в Україні екосистему для розвитку високотехнологічних студентських стартапів.

Серед найбільш успішних розробок, реалізованих на базі Noosphere Engineering School — мобільний додаток «My Pol», система автоматизованого управління вогнем артилерії «ArtOS», проєкт «Студентська ракета».  ГО «Асоціація Noosphere» — некомерційна громадська організація, яка популяризує наукові дослідження та науковий підхід.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: