Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Віртуальна вечірка... настурцій

Нею відзначатимуть прихід весни в музеї Гарднер у США
2 квітня, 2021 - 12:32
Віртуальна вечірка... настурцій. Фото Рейтер

Музей Ізабелли Стюарт Гарднер, або Музей Гарднер — колишня приватна художня галерея в місті Бостон, штат Массачусетс, що відрізняється надзвичайно високим рівнем експонатів, як в художньому, так і в грошовому еквіваленті. Серед його експонатів- видатні твори майстрів Німеччини, Італії, Голландії, Франції.

Музей офіційно відкрили у 1903 році і його фундаторкою була Ізабелла Гарднер (1840—1924), котра 1891 року, по смерті батька, успадкувала великі кошти і почала купувати твори мистецтва для власної колекції. Вона не обмежувалась придбанням тільки картин, а купувала антикварні меблі, коштовні гобелени, екзотичні твори майстрів азійських країн і навіть екзотичних звірів. По смерті власного чоловіка пані Гарднер розпочала роботи зі створення окремого приміщення для приватного музею. Приміщення мало три поверхи і внутрішній дворик, де створено зимовий садок. За умовами заповіту, її збірка мала залишилася незмінною і переходила у майно міста Бостон. До музейних збірок також увійшла приватна бібліотека пані Гарднер, де були зібрані рідкісні і антикварні видання, а також середньовічні рукописи і інкунабули. Понад те, музей після смерті Гарднер почав отримувати дарунки, що збільшували колекції і робили їх різнобічними, незастиглими. Це пішло тільки на користь музейним збіркам. Для колекції побудоване нове приміщення за проектом архітектора-італійця Ренцо Піано, одного з засновників архітектурного стилю хай-тек, повідомляє Вікіпедія.

Та не лише творами мистецтва зараз відомий музей. «Ізабелла Стюарт Гарднер вирішила розмістити свій музей на краю нещодавно збудованого Бек-Бей Фенса, оскільки вона побачила потенціал цього нового ландшафту, який покращує місто Бостон, — ідеться на сайті закладу www.gardnermuseum.org. Сьогодні Музей продовжує визнавати важливість ландшафтної архітектури через його ландшафтний відділ, ландшафтні лекції та виставки.

Сади, як внутрішні, так і зовнішні, є невід’ємною частиною досвіду Музею Гарднера сьогодні. Коли Ізабелла побудувала музей, вона створила досвід, який стосувався як квітів і рослин, вишукано аранжованих, так і шедеврів мистецтва. Кульмінацією цього бачення є внутрішній дворик, але ботанічні зображення можна знайти у всьому музеї.

Відвідувачів зустрічає чудова експозиція квітів та рослин у теплиці Дороті Макгі, яку видно з входу музею». У не карантинні часи відвідувачам дозволено прогулятись по теплиці, щоб ближче розглянути рослини, відчути запах ароматних екземплярів та поспостерігати за садівниками чи поставити їм запитання. Зараз, у часи коронавірусної пандемії, наступна виставка-вечірка, що відбудеться восьмого квітня, буде віртуальною. Відвідувачів запрошують зробити посильний внесок, щоб внутрішній двір міг цвісти протягом усього року.

Фото: Еріка Рамблі, директор з садівництва, дбайливо накриває 20-метрову лозу помаранчевої настурції на балконі для щорічного експонування у центральному дворику музею Ізабелли Стюарт Гарднер у Бостоні, штат Массачусетс, США, 30 березня 2021 року. Фото Рейтер.

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: