Україно, дозволь мені серед твого безголов'я головою тривожною прорости!..
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч, критик часів радянської епохи

«Посвятив працю для добра церкви та свого народу…»

Післяслово до міжнародної наукової конференції в Стемфорді з нагоди 125-ліття Йосипа Сліпого
19 травня, 2017 - 12:13
ЙОСИП СЛІПИЙ, 1982 РІК

 

«Перейшов він через хресне пережиття і терпіння, подібно як Христос на Голготі… Засудили його на 18 літ заслання, терпіння. Він не зломився, але, як герой, достойно витримав. Коли вийшов на волю та жив у Римі,  то не спочивав, але посвятив працю для добра церкви та свого народу…». Ці слова, які промовив папа Римський Іван Павло II на дев’ятий день по смерті кардинала Йосифа Сліпого (16 вересня 1984 року), можуть слугувати своєрідним мотто сповненого випробувань і величі життя великого українця.

Римська доба життя й діяльності Йосифа Сліпого стала визначальною у відродженні й пожвавленні організованого життя закордонного українства, зосібно й на теренах США. Адже саме йому випала місія знайти вихід з тієї тривожної ситуації, яка була окреслена на одному із перших синодів УГКЦ в екзилі: «На всіх континентах поносимо болючі втрати. Наш обряд і мова загрожені. Чуємо голоси й кличі, зазиви до порятунку і саомозбереження, щоб наші великі здобутки не пропали  раз назавжди…»

Цілком закономірно, що різноманітні заходи з нагоди 125-річчя «каторжника віри», «світлої постаті на Вселенському соборі» (так називала згодом  західна преса українського кардинала) одними з перших стали проводити американські українці. У низці таких заходів Міжнародна конференція, яка щойно відбулася у Стемфорді (штат Коннектикут), постає осібною – такою, що заслуговує окремої уваги. На це є кілька причин. 

Перша. Ініціатором заходу стала Семінарія Святого Василія (StBasil’sCollsge) при Стемфордській єпархії УГКЦ і зокрема її новий ректор отець Роман Малярчук. Семінарія ця в західному світі знаменита тим, що була заснована в 1933 році за зразком класичних американських коледжів і незабаром по відкриттю отримала від уряду штату право готувати бакалаврів гуманітарних дисциплін. Немало випускників-українців ставали згодом студентами престижних університетів США, а також на стипендії громади  їхали навчатися в Європу — до Римського та Інсбрукського університетів. Таке додавало авторитету цьому навчальному закладу.

Друга. У Стемфорді й досі успішно функціонує перша в Америці Публічна українська бібліотека та Український музей-архів. Тут — унікальна колекція випущених у різних країнах світу друкованих видань із різних сфер українознавства. Кількісно це понад 70 тисяч одиниць книжок, а також тисячі одиниць грамплатівок, фотографій, потужна нумізматична і філателістична колекції, унікальна збірка українських листівок. Колекція стало поповнюється й нині.

Третя. Одну з перших заокеанських візитацій кардинал Йосиф Сліпий розпочинав саме із цього, стемфордського, осередку «науки, віри і світла». Тут добре пам’ятають його полум’яні промови, які відразу заполювали серця слухачів, вселяли віру, спонукали до дії.

Напередодні конференції семінарія також зініціювала серію презентацій знятого в Україні телекомпанією «Живе телебачення» документального фільму  молодого режисера Олени Машинської «Справа Рифи» – про сфабриковану КГБ судову розправу Кремля над Йосифом Сліпим. Для цього запросили до Стемфорда знімальну групу. Фільм показували в актовій залі семінарії на двох сеансах – в обід і ввечері. Крім того, автори «Справи Рифи» демонстрували цю свою цінну за силою незнаної досі загалом правди ще в низці населених пунктах штатів Коннектикут, Огайо і Мічіган, де мешкають  українці.

Мимоволі напрошується промовисте порівняння. Фільм про хресну дорогу українців-греко-католиків та їхнього харизматичного провідника Йосифа Сліпого показали недавно і в Україні. Прохання його творців уволив один із центральних українських каналів, який належить найбагатшому олігарху Коломойському. Але… Для показу вибрали, ніби в насмішку, «дуже праймовий» час – о 2.25 ночі з 9 на 10 квітня, коли навіть свідомі й ще не свідомі українці вже спали. Ось такою є інформаційна, далеко не проукраїнська, політика так званого українського національного телебачення.

Що ж до самої стемфордської конференції, то тональність і глибину проблематики для обговорення тут задали виступи трьох доповідачів, два з яких – з України.

Відомий історик, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Сергійчук привіз із собою щойно виданий у Києві, упорядкований ним же, збірник документів  із колишніх радянських спецфондів, присвячений  маловідомим сторінкам життя кардинала. Свою доповідь він окреслив так: «Незламність, воля і віра».

Автор цих рядків представив слухачам мультимедійну розповідь на досі не розроблену дослідниками тему – «Часопис «Вісті з Риму»: доба Йосифа Сліпого».  Рідкісні документи за цією темою добуті під час наукового стажування в архівах Рима і Стемфорда. У рамках  конференції відбулася також презентація нового дослідження: М. Тимошик. «Українська книга і преса в Італії». Основа цієї книги - історія видавничої й пресової діяльності Українського католицького університету в Римі, створеного Йосифом Сліпим 1963 року. 

Жвавий інтерес викликала доповідь отця-протоієрея, доктора Івана Кащака «Патріярх Йосиф Сліпий і Америка». Отець Іван добре знав кардинала, неодноразово спілкувався з ним. Його спогади перетворилися в світлі, хвилюючі картинки, які ніби повернули до цієї наповненої дивовижною енергетикою зали з образом цієї енергійної, харизматичної, знакової постаті української історії. Доповідь була насичена цікавими записами висловлювань улюбленця українців, які вже віднині стають документом.

Знаючи наперед про неабияку вагу і значення цієї конференції, її інформаційну, виховну і пізнавальну цінність,  керівництво Семінарії Св. Василія подбало про відеозапис. Отож, і головні доповіді, і вступи учасників зможуть незабаром прослухати й побачити всі бажаючі.

Видається цілком очевидним, що пошанування видатних провідників нації у такий спосіб, як це зробили у Стемфорді, заслуговує поширення  і в Україні.

Микола Тимошик, доктор філологічних наук, професор Київського національного університету культури і мистецтв, учасник конференції. Ньою-Йорк-Стемфорд
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments