Я переконаний, що економічний стан народу — се головна підстава цілого його життя, розвою, поступу. Коли стан економічний плохий, то говорити про поступ, науку — пуста балаканка.
Іван Франко, український письменник, поет, публіцист, громадський діяч, перекладач

Ярослав Мудрий: урок-послання через 1000 років

Чому «героєм» «Дня» 2015 року стане саме цей видатний державний діяч?
26 грудня, 2014 - 09:57

Читачі нашої газети вже, очевидно, знають, що 2015 рік буде для «Дня» Роком Ярослава Мудрого. Ці рядки пишуться не лише з метою ще раз нагадати про такий вибір тим, хто, можливо, ще не дізнався про нього (див. «День» за 12.12. 2014), а й задля того, щоб коротко обґрунтувати, чому саме Ярослав, Великий князь Київський, у 1015 (фактично опанував владу в 1019 році) — 1054 роках стане тією людиною, котрій буде присвячена значна частина наших публікацій у майбутні 12 місяців.

Державницькі здобутки Ярослава Мудрого за майже 40 років правління наочно засвідчують: то була доба найвищого розквіту нашої Української Імперії, коли Київська Русь мала повне право говорити як рівна з рівними (а інколи й переважала їх — політично, культурно, у військовому сенсі) з наймогутнішими монархіями Заходу і Сходу: з візантійськими та німецькими імператорами, французькими, угорськими й норвезькими королями. І не лише з ними. Це є законним предметом нашої національної гордості — адже ніколи потім Українська держава не сягала такої вражаючої сили. Звісно, гордості без пихатості, без засліплення, без ідеалізації «свого» лише тому, що воно «своє».

Тут є чимало прецікавих аспектів. І Ярослав — культурний діяч, без перебільшення, світового масштабу (Софія Київська... Вражаючі книгозбірні... Літописання...), він також — талановитий дипломат, гнучкий, прагматичний й водночас доволі жорсткий, він же — впевнений у собі володар (завжди знав собі ціну, проте з владою, якою був наділений, поводився дуже обережно, «точково», до репресій вдавався лише в крайньому разі, хіба що 1024 року, придушуючи повстання язичників — то все-таки було ХІ століття!), зрештою, Ярослав — людина, яка не зламалася під тягарем страшної відповідальності й спромоглася гідно виконати державотворчу місію.

Як це вдається живій людині — з усіма вадами, слабкостями, помилками? Ось про це ми й будемо говорити на сторінках «Дня» (розвиваючи думки та оповіді Нестора Літописця, Іларіона, Івана Кочерги, Павла Загребельного, багатьох-багатьох інших). Це повчально, потрібно й цікаво — зрозуміти послання-урок Ярослава Мудрого. Читачі «Дня», долучаймося, приєднуймося!


Про українську імперію

Валерій СТЕПАНКОВ, доктор історичних наук, професор Кам’янця-Подільського національного університету імені Івана Огієнка:

— Я схвалюю те, що 2015-й газета «День» оголосила Роком Ярослава Мудрого. У цей час була Українська держава. Українська імперія. І Ярослав Мудрий є одним із найяскравіших представників середньовічної української еліти. Якраз елементу цієї мудрості нам не вистачає всі майже 24 роки нашої незалежності. На жаль, наші політичні діячі не є державними діячами. Але нова політична еліта з’явиться. Можливо, зараз вона є інтелектуальною елітою, але потім стане політичною. Якраз це сіє газета «День».

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: