Все можна виправдати високою метою — та тільки не порожнечу душі
Павло Тичина, український поет, перекладач, публіцист

Iніціаторам підтримки «бранців Кремля» — за стійкість і захист справедливості

Завдяки активістам у всьому світі знають про абсурдні російські суди над українцями
28 грудня, 2018 - 12:59
ФОТО ОЛЕКСАНДРА ХОМЕНКА

Акції на підтримку «заручника Кремля» Олега Сенцова цього року проходили по всій Європі, у Сполучених Штатах, Австралії і не лише. Нагадаємо, 14 травня цього року режисер із Криму Олег Сенцов, несправедливо засуджений Росією до 20 років колонії суворого режиму за тероризм, оголосив безстрокове голодування. Метою він назвав звільнення усіх незаконно засуджених у Росії та Криму українців, а таких правозахисники налічують щонайменше 70 осіб. Олег зробив це за місяць до Чемпіонату світу з футболу, який проходив у РФ, щоб привернути більше уваги до ситуації.

Влітку пройшли сотні акцій на підтримку Сенцова та інших «бранців Кремля», як правило, це були самоорганізовані ініціативи. У «Фейсбуці» основна інформація щодо них збирається в групах Free Sentsov і Save Oleg Sentsov. Крім вуличних пікетів, проводились інтернет-флешмоби, марафони написання листів, оригінальні акції, як, наприклад, «Тріщина дружби», коли активісти прикріпили наліпку у вигляді тріщини до Арки дружби народів у Києві, створеної на честь «об’єднання України з Росією» 1654 року.

Крім Олега Сенцова, голодували й інші абсурдно ув’язнені українці. Один із багатьох прикладів — фермер із Криму Володимир Балух, якого загалом судили за кількома кримінальними справами, остання з них стосувалась начебто нападу на начальника ізолятора. Володимир почав безстрокове голодування 19 березня цього року і призупинив його 9 жовтня, на час етапування до колонії в Керчі.

6 жовтня Олег Сенцов припинив голодування під загрозою насильницького годування. Але, знов-таки, завдяки активістам тема Олега й інших «заручників Кремля» підтримується, остання така масова кампанія відбулась у грудні, її приурочили до вручення Олегові Сенцову Премії імені Сахарова в Європарламенті (нагороду отримувала двоюрідна сестра режисера, Наталя Каплан). 

Так, цього року жоден «бранець Кремля» не повернувся додому. І до заяв підтримки від міжнародних організацій багато хто ставиться скептично, висміюючи «глибоку стурбованість». Але у несправедливість треба «тицяти пальцем», щоб усі бачили, де добро, а де — зло, і такі ініціативи, як Free Sentsov і Save Oleg Sentsov, гуртують людей задля цього. Також міжнародна підтримка допомагає «заручникам Кремля» витримувати російські в’язниці. 

Ви теж можете долучитися до такої глобальної кампанії. Нещодавно у групі Save Oleg Sentsov розповіли про зимовий марафон для «заручників Кремля», який проводиться п’ятий рік поспіль, ініціатори — Центр громадянських свобод, «Євромайдан Прес» та Об’єднання родичів політв’язнів Кремля.

«Зимові свята в холодних російських тюрмах зустрічатимуть щонайменше 70 цивільних громадян України та 24 військовополонених моряки. Їх ув’язнено за сфабрикованими справами на загальний строк близько 300 років... — пишуть організатори ініціативи. — Також у підвалах окупованого Донбасу досі перебувають понад сотню військовополонених та цивільних заручників, серед яких — журналіст Станіслав Асєєв, військовослужбовець Сергій Глондар, командир танку Богдан Пантюшенко, блогер Олег Галазюк та інші. Листи їм передати майже неможливо, але попри це, ми вирішили почати збирати їх на адресу Центру громадянських свобод, щоб підтримати їх».

Щоб лист до в’язнів у РФ пройшов тюремну цензуру, в Центрі громадянських свобод нагадують кілька правил: писати російською мовою і політично нейтрально, вказувати на конверті рік народження, повне ім’я, по батькові та прізвище адресата, вкласти у конверт чисті аркуші паперу, російську марку (за можливості) та конверт, якщо сподіваєтеся на відповідь. Перелік ув’язнених та адреси в’язниць можна знайти в анонсі марафону на фейсбук-сторінці Save Oleg Sentsov. Сміливо долучайтеся!

Газета: