Найвища мудрість — знати самого себе
Галілео Галілей, італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, поет

«Корона «Дня» — за незламність

У слідчих ізоляторах Росії утримують українців за сфабрикованими справами. Наші політв’язні демонструють приклад гідного опору
26 грудня, 2014 - 10:18
НА ПІДТРИМКУ НАШИХ ПОЛІТВ’ЯЗНІВ, ЩО ПЕРЕБУВАЮТЬ У РОСІЙСЬКИХ СІЗО, АКТИВІСТИ РЕГУЛЯРНО ВЛАШТОВУЮТЬ АКЦІЇ. ТАКОЖ КОЖЕН ОХОЧИЙ МОЖЕ НАПИСАТИ ЇМ ЛИСТА ЗІ СЛОВАМИ ПІДТРИМКИ

Імена деяких бранців постійно на слуху: льотчиця Надія Савченко, режисер Олег Сенцов, громадський активіст Олександр Кольченко, заступник голови УНА-УНСО Микола Карпюк. Декого затримали у Криму, декого — на кордоні з Росією чи на сході України. «Точної статистики щодо кількості в’язнів немає. Усі звинувачення безпідставні. Затримання Савченко мало суто пропагандистське значення. Вона — льотчиця, член батальйону «Айдар», бійцям якого закидають радикальний націоналізм. Чому затримали Кольченка і Сенцова — не розумію», — каже директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

У грудні Надія Савченко оголосила голодування — до свого повернення в Україну. Наступне судове засідання за участю льотчиці має відбутися аж у лютому. Захист і рідні Савченко сподіваються, що ув’язнену звільнять, якщо вона очолить українську делегацію у Парламентській асамблеї Ради Європи і отримає дипломатичний статус. «Жодного суду по справі ще не було, тільки обрання запобіжних заходів, оскарження утримання під вартою тощо, — наголошує «Дню» Віра Савченко, сестра льотчиці. — Засідання по справі будуть, коли закінчиться слідство, але цього не можна допустити, бо є докази непричетності Надії до загибелі російських журналістів, у чому її звинувачують».

Російські правоохоронці блефують, не дають адвокатам вивчити матеріали справи льотчиці. Віра Савченко розповідає: «Слідчий, який веде справу Наді — Олександр Дриманов — особисто приймав її у Росії у наручниках і з мішком на голові. Зараз ця людина на весь світ заявляє, що Надя потрапила до Росії як біженка».

Українська спільнота регулярно проводить акції на підтримку заручників. Зокрема, кінотеатри збирали повні зали під час «Тижня українського кіно на підтримку Олега Сенцова», сотні листів на захист режисера написали під час марафону Amnesty International. «Весь світ має усвідомити, що Росія займається політичними переслідуваннями українців, -каже Євген Захаров. — Коли буде створено велике поле тиску на пана Путіна, гадаю, він зведе ці справи нанівець. Багато залежить від перемовин Росії з ЄС і США. Якщо Росія зрозуміє, що незаконне утримання українців серйозно вплине на економічну і політичну ситуацію у країні, можливо, керівництво РФ піде на компроміс, і ці справи закриють».

Гідна поведінка українських в’язнів, відмова від співпраці з несправедливим слідством, вже стали легендарними. «Коли бачу, як поводиться Олег Сенцов, згадую Василя Стуса. Про українського поета писали, що на суді він говорив тоном переможця на майбутньому Нюрнберзькому процесі. І Сенцов, і Кольченко поводяться так само. Але це і є однією з причин тиску на них», — пояснює Захаров.

Віра Савченко обіцяє, що, коли її сестру випустять, вони разом не залишать у російських тюрмах жодного українського політв’язня. Віра Савченко підкреслює: «Надя не змінилася за цей рік. Витримувати перебування за гратами їй допомагає залізна воля. Надя завжди була сильною духом, витримає й не таке! Росія її не зламає».

Суспільний розголос, висококласні адвокати, міжнародна реакція — все це має допомогти нашим в’язням перемогти російську судову систему. Повернути наших героїв додому — це і задача, і побажання українського суспільства на 2015 рік.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments