Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

«Важливо виховувати дітей на гуманних засадах»

Корона «Дня» Олесі Кулик та Олександрові Тодорчуку — за згуртування українців довкола захисту тварин
28 грудня, 2017 - 11:59
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Коли права тварин в Україні прирівняються до прав людей? Комусь це здається ірреальним, а для тих, хто присвячує життя зоозахисній діяльності, це зрозуміла закономірність. «День» не один рік стежить, як активісти пропагують захист прав тварин, починаючи з маленьких акцій і завершуючи просуванням відповідних законопроектів у парламенті.

За цей рік завдяки зоозахисникам сталося кілька важливий подій, завдяки яким Україна може закріпити за собою статус гуманної країни у ставленні до братів менших. Приміром, закрили і демонтували столичний дельфінарій «Немо», у кількох містах заборонили пересувні цирки і звіринці, внесли лося до Червоної книги України, а ще відбулась чимала кількість потужних акцій на підтримку тварин. На думку редакції, цього року Корону «Дня» заслужено отримують найяскравіші активісти зоозахисного руху: волонтерка із Запоріжжя Олеся Кулик і засновник ініціативи UAnimals Олександр Тодорчук. Вони не просто допомагають тваринам, а об’єднують довкола ідеї їхнього захисту всіх українців.

ЛЕДІ «ЗГРАЯ»

Про Олесю КУЛИК, запорізьку активістку і зоозахисницю, «День» розповідав рік тому (матеріал «Про повагу до тварин», № 233 за 21 грудня 2016 року). На той час дівчина тримала вдома 80 вихованців! Своїх песиків, котиків, кажанів і птахів називає «Зграєю». Дівчина не належить до жодних волонтерських організацій, уся її підтримка — родичі, друзі та небайдужі, котрі відгукуються на пости у «Фейсбуці». Принцип допомоги в Олесиній «Зграї» такий: якщо треба полікувати, нагодувати, реабілітувати якусь безпритульну або вуличну тварину чи птаха, дівчина береться за це завдання. Диких тварин після одужання випускає на волю, але більшості підопічних намагається знайти надійну і турботливу родину.

Крім того, Олеся організувала годування птахів у заповіднику «Хортиця» в зимовий період, безкоштовно проводить у запорізьких закладах освіти «уроки доброти». Як розповіла Олеся, ще з дитинства вона приносила додому різних тварин, але серйозно зайнялася волонтерством років десять тому. І вперше за цей час бачить надзвичайно високий рівень активності зоозахисників та їхньої співпраці з суспільством.

«Нарешті люди зрозуміли, що рівень людяності найбезпосередніше залежить від ставлення до тварин, дітей і стареньких людей, — говорить Олеся Кулик. — Щодо «Зграї», то цього року велася активна робота в усіх напрямах. Це допомога диким тваринам, зокрема птахам і рукокрилим, «уроки доброти» для дітей і дорослих, фестивалі добра, допомога безпритульним тваринам. Цього року було дуже багато цуценят, яких я вигодувала з народження. У «Зграї» з’явилися нові друзі, які допомагають не тільки стандартними їжею та грошима, а й фото- і відеозйомкою, творчими проектами. З’явився ярмарок подарунків для підтримки «Зграї», авторські листівки. Оскільки наступний рік — рік Собаки, то відзначу два аспекти. По-перше — це бажання утримати людей від покупки, а натомість — заохочення взяти цуциків із притулків до Нового року. Це не подарунки, вони живі. Це — Друзі. Якщо ви мрієте про такого Друга і є можливість це зробити — чудово. Але не треба дарувати необдумано, щоб потім тварини опинялися на вулиці і страждали. Також рік Собаки дає надію на ще більш активну роботу в сфері зоозахисної діяльності».

МІСТЕР ГУМАННІСТЬ

Олександр Тодорчук професійно займається піаром, очолює агентство Gres Todorchuk PR. Це приносить йому прибутки, задоволення та професійні нагороди. Але не менш активно він опікується правами тварин. Спочатку започаткував кампанію «Цирк без тварин», у жовтні цього року разом з однодумцями організував марші на захист звірів у 17 містах країни, нещодавно взяв участь у «Школі волонтерів», зустрічі активістів, яка присвячена темі захисту тварин. За таку активну позицію міський портал «Наш Київ» навіть номінував Олександра на звання київського Діда Мороза. Шляхом голосування кияни обирали того, хто цього року зробив для Києва щось особливо цінне, і Олександр посів друге місце.

Ще одна маленька перемога — вісім українських дизайнерів відмовилися від використання хутра під час розробки своїх колекцій. Як розповідає Олександр Тодорчук, діяльність UAnimals чітко планують, всі кроки повинні мати конкретну мету. Та відсотків 20 їхньої роботи — це спонтанна реакція на кричущі випадки. Так чи інакше, активіст, так само, як і «День», найважливішим досягненням за 2017 рік вважає об’єднання українців довкола захисту тварин.

«Змінити щось можна лише спільними зусиллями активістів, мешканців різних міст та пересічних людей. Важливим досягненням я вважаю марш за права тварин. Мене вражає, що в Києві на нього прийшли п’ять тисяч осіб, це навіть для західних країн неймовірно гарний показник. Люди починають ставити собі питання про гуманне ставлення до тварин. І це справді надихає, бо об’єднавчим чинником для українців стає саме гуманність, — стверджує Олександр Тодорчук. — Наступного року продовжимо ще більше об’єднувати людей довкола теми гуманного ставлення, будемо актуалізувати це питання в різних форматах. Дуже важливо виховувати нове покоління на гуманних засадах. Тому ще однією перемогою я бачу те, що на марші за права тварин було багато людей з дітьми. Цього року ми робили безкоштовні покази соціальної реклами про тварин у різних містах, на них теж приходило багато дітей. Ми почали домовлятися з видавництвами про випуск книжок на тему гуманного ставлення до тварин, цього року вийшли дві такі книжки. Адже дорослі мають усвідомити важливість такого гуманного ставлення, а діти повинні виховуватися на засадах гуманності».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments