У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю
Євген Коновалець, український громадсько-політичний діяч

«За дієву любов до рідного міста»

Корона «Дня» — громадським активістам, які рятують історичне обличчя Києва і роблять місто сучасним та комфортним для жителів
26 грудня, 2015 - 10:47
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Минулий рік був на диво урожайним для Києва щодо збереження історичного середовища, пам’яток та облаштуванні міського простору. Багато справ було розпочато кілька років тому, а цьогоріч вони отримали несподівано позитивний фінал. Так, на Десятинному провулку, 3—5, а це буферна зона Національного заповідника «Софія Київська», почався демонтаж двох верхніх поверхів. Скандальне будівництво на вулиці Гончара, 17—23, так само через порушення будівельних норм у буферній зоні, отримало рекомендацію від ЮНЕСКО про зниження висотності. Далі — об’єкт на вулиці Нижній Вал, 25—27: Київрада теж ухвалила рішення про зниження поверховості. Під тиском активістів Київ обіцяє здійснити консервацію Гостинного двору і вберегти таким чином пам’ятку від руйнування.

І найбільша перемога — це відновлення фундаментів Десятинної церкви, яку протягом останніх років було огороджено парканом, і практично вона перетворювалась на сміттєзвалище. Усі ці справи — це робота ГО «Андріївсько-пейзажна ініціатива» міста Києва та її засновниці Марини Соловйової. За фахом вона юрист, адвокат, а в душі — борець за збереження всього історичного, що є в Києві. Суди, позови, акції протесту, конференції, меморандуми та переговори з київськими депутатами — у цьому жвавому русі живе Марина Соловйова, і за її послідовність, наполегливість, рішучість та обстоювання інтересів киян, таке собі пам’яткозахисне волонтерство, — їй Корона «Дня».

На думку ж самої Марини Соловйової, без консолідації зусиль активістів і влади нічого б не було: «Коли ставимо якісь цілі, то варто послідовно й наполегливо рухатися в цьому напрямку. Важливо знайти однодумців, у тому числі у владних структурах. Бо зміни неможливі за один момент, зараз вони дійсно є, хоч даються важко, і тут ще одна моя мета — змінювати свідомість кожної людини».

Так само змінюють свідомість киян активісти, які візуально перетворюють міський простір. На Контрактовій площі кияни облаштували «Самосад», де в дерев’яних діжках ростуть кущики-квіточки-деревця, але важливо, що простір живе, бо тут проводять і спільні прибирання, і свята, і арт-базари, і творчі посиденьки. Щось подібне з’явилося після Майдану поряд з Михайлівською площею, на місці пустиря та смітника місцеві мешканці з ініціативи активістки Євгенії Кулєби облаштували сквер Небесної Сотні. Однак через суди треба захистити ще земельну ділянку, яку місто віддало колись під чергову забудову. Цього року взяли старт і нові громадські ініціативи — за відновлення найстарішого велотрека Європи, порятунок річки Либідь та перетворення її берегів на зону відпочинку... Спільно і за підтримки киян — все вийде. Хіба ні?

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments