Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

«За позицію»

Корона «Дня» — полковнику Віктору Покусі, чий лист із фронту став поштовхом до змін
26 грудня, 2015 - 10:24
ПОЛКОВНИК ВІКТОР ПОКУСА (В ЦЕНТРІ) З БОЙОВИМИ ПОБРАТИМАМИ-ДОБРОВОЛЬЦЯМИ З 20-ГО БАТАЛЬЙОНУ

Віктор Покуса відслужив в українській армії 22 роки. Брав участь у миротворчій місії в Боснії і Герцеговині, пізніше закінчив Національну академію оборони України, служив у морській піхоті в Криму, в управлінні Південного оперативного командування і в штабі 6-го армійського корпусу на Дніпропетровщині. Коли почалася війна на Донбасі, бойовий офіцер, за його словами, вирішив «не відсиджуватися на пенсії» і вступив до батальйону територіальної оборони. За час перебування в зоні АТО він не лише багато пережив і побачив, а й намагався аналізувати причини прикрих невдач української армії. Віктор Покуса переконаний, що Збройні сили України, які здобули досвід у боях, здатні виконати будь-яке завдання і очистити Донбас від ворога. Результатом його роздумів став відкритий лист до Президента, прем’єр-міністра і голови Верховної Ради України, а також до політичної і військово-експертної спільноти. Аби винести його на обговорення громадськості, начальник штабу і його бійці звернулися до газети «День».

Цей резонансний лист, якій містить і гостру критику, і пропозиції, що і як реально сьогодні змінити, опублікований «Днем» 11 березня 2015 року, став приводом для безпрецедентного заходу. Після ознайомлення з думками полковника Рада реформ національної безпеки і Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння провели 19 березня в інформаційному агентстві «Укрінформ» круглий стіл на тему «Невідкладні заходи щодо підвищення обороноздатності України в умовах агресії з боку Росії». Важко пригадати, коли такий cклад експертів збирався разом. Результатом круглого столу стало спільне обговорення влади та експертів 24 березня можливості створення центрального виконавчого органу, який би опікувався переозброєнням українських військових, налагодив справжню роботу оборонної промисловості та міжнародне співробітництво у цій сфері.

Сьогодні Віктор Покуса служить у штабі АТО в Краматорську, має нагоду на практиці змінювати систему, про яку писав у своєму листі. «Загалом можна сказати, що після фронту — це звичайна штабна рутинна робота, нічого особливого в ній немає. Майбутнього року сподіваємося на нашу перемогу, незважаючи на всі складнощі і негаразди воєнного часу. Не знаю, чи принесуть мир на українську землю Мінські угоди — це справа політиків, вони ведуть переговорний процес, а справа військових — воювати. Настрій бойовий, і зміни в армії все ж відбуваються, якщо порівнювати зі станом справ два роки тому. Не все добре і швидко виходить, як хотілося б. Я б навіть сказав, що реформування здійснююється повільно, і в цьому не відкрию великого секрету», — підсумував Покуса.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ