Свобода, друже мій, священна, це одна з найбільших цінностей, яку ми повинні врятувати за будь-яку ціну.
Ернесто Сабато, аргентинський письменник, фізик і художник

«Україна має показати себе як самостійного гравця...»

Корону «Дня» — за принциповість у меморіалізації — історику та етнополітологу Віталію Нахмановичу
28 грудня, 2017 - 12:30

Цьогорічна ситуація довкола створення Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», ініціаторами якого виступили російські мільярдери українського походження Павло Фукс, Михайло Фрідман, Герман Хан та український олігарх Віктор Пінчук, виявила, з одного боку, принциповість експертного середовища, а з іншого — пасивність української влади.

Цей проект вартістю в понад 100 мільйонів доларів, який планується завершити до 2021 року, викликав низку суттєвих застережень відомих українських істориків — фахівців з історії євреїв України, Голокосту, Другої світової війни, історичної пам’яті та міжнаціональних відносин.

Свою позицію вони виклали у спільному листі, адресованому до своїх колег, обраних експертами Меморіального центру: «Ми вважаємо хибним намагання поєднати Бабин Яр лише з історією Голокосту, ігноруючи інші жертви та інші драматичні моменти його історії. Такий підхід лише загострить війну пам’ятей, що вже багато років точиться на теренах Бабиного Яру».

Одним із 16-ти українських істориків, котрі залишили свій підпис під відкритим листом-застереженням щодо Музею «Бабин Яр», став історик та етнополітолог, провідний науковий співробітник Музею історії м. Києва, відповідальний секретар "Громадського комітету для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру" Віталій Нахманович.

В інтерв’ю «Дню» під назвою «Бабин Яр... як плацдарм для «русского мира» за 7 серпня 2017 року він пояснив, чому підхід фундації Меморіальний центр Голокосту «Бабин яр» до увічнення пам’яті про цю трагедію суперечить інтересам України.

На його думку, саме українська держава в особі Президента України повинна взяти на себе реальну відповідальність за комплексне розв’язання проблеми довкола Меморіалу Голокосту.

А в наступному інтерв’ю «Дню» під назвою «Україна стане самодостатньою цивілізацією або... просто зникне» від 28 листопада 2017 року пан Нахманович пояснив зв’язок між меморіалізацією історичної пам’яті, суперечкою з Польщею, реакцією сусідів на мовний закон... Крім цього, він запропонував рецепт успіху для нашої країни: «Україна має показати себе як самостійного гравця у світі. Самостійного не лише в формально-політичному, а, насамперед, у цивілізаційному сенсі. До цього ніхто не звик, адже такого ніколи не було. Багато хто в Україні, у тім числі — серед її очільників, тривалий час по-дитячому вважали, що всі навколо — наші друзі та щиро нас люблять. Але коли ми почали намагатися робити власний вибір — у питаннях зовнішньої політики, мови, історичної пам’яті, то з’ясувалося, що це абсолютно не так», — наголосив історик.

Підготував Микола СІРУК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments