Простолюдин наш, за всієї байдужості до того, що нині перед ним діється, надзвичайно схильний мріяти й часто з нічев'я добуває дивовижні надії: новий доказ юности племені, яке передчуває краще життя попереду.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Герої року — воїни російсько-української війни

«День» підбив підсумки 2019-го і нагородив своїми символічними «Коронами» людей, які змінюють наше життя на краще
26 грудня, 2019 - 19:52
ФОТО ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКА

Найбільше українці довіряють власній армії. Про це свідчать дані дослідження, проведеного восени 2019 року (зокрема соціологічної групи «Рейтинг», де рівень довіри до військових становить 66%). Попри виборчу турбулентність, соціально-економічну нестабільність, низку інших чинників, наші захисники з 2014 року тримають фронт. І наш спокій та мирні свята забезпечують вони, ці конкретні люди. Уже кілька років поспіль українські захисники отримують чільне місце в підсумковому номері «Дня» і, до речі, цьогоріч у традиційних анкетах друзі й експерти редакції часто називали героями року саме їх. Українські воїни стримують російських окупантів на сході України дуже дорогою ціною — власного здоров’я і життів. За це — наша глибока повага та величезна подяка. Ви — наш взірець стійкості. І всі наші захисники в усіх підрозділах та всі воїни, які полягли за наше теперішнє і майбутнє, — наші герої. І саме їм почесна символічна Корона «Дня» як Людям року-2019.

Завдяки такому захисту є змога докладати зусиль для розв’язання численних внутрішніх проблем, розвиватися громадським ініціативам і яскраво проявлятися талантам наших співвітчизників. Наша традиційна символічна «Корона» цьогоріч (і вже не вперше!) — адміралові Ігорю Кабаненку — за професіоналізм та обстоювання бачення розвитку України як морської держави. В його послідовності, гадаємо, пересвідчився кожен читач «Дня». Корона «Дня» (також не вперше) Ганні Гопко, голові Zero Corruption Conference (www.zerocc.org), голові комітету ВР у закордонних справах VIII скликання, — за нонконформізм і послідовну позицію в захисті українських національних інтересів.

Також наша «Корона» — за ґрунтовний внесок у вивчення української літератури та її популяризацію — великому другові, видатному публіцисту, письменнику й літературознавцю Володимирові Панченку, котрий, на жаль, цього року пішов із життя.

Корона «Дня» Віктору Гандзюку — за стійку громадянську позицію в боротьбі за верховенство закону. Батько Катерини Гандзюк продовжує її справу — бореться за справедливість і покарання винних. На жаль, цього року справедливості не стало більше в жодній із резонансних справ, так само як і після довгоочікуваного звільнення полонених за ґратами в Росії та окупованому Криму залишаються, за даними спільноти Save Sentsov, щонайменше 87 громадян України, і щонайменше 250 громадян України досі перебувають у підвалах окупованого Донбасу. Всім, хто бореться за їх звільнення, наша подяка.

За публіцистику і правильний ракурс погляду на російські події Корона «Дня» — нашому авторові професору Борису Соколову. Відзначаємо ми й наполегливість та фаховість екологічної громади, яка виступила на захист Свидовця і Боржави; наукову послідовність в утвердженні оздоровлення соціального середовища Євгена Головахи та Соціологічного центру імені Наталії Паніної; ефективність Павла Каленича в успішному «прориві» його «корівок» до Києва; талановитість Андрія Любки в дослідженні теми кордону та концепту «іншого»; музичну дипломатію диригентки Оксани Линів; незламність і силу духу Ольги Бенди, котра після тяжких травм, що їх дістала на війні, живе активним життям сама і спонукає до цього інших ветеранів, — а також ініціативу «Дівчата-STEM», яка розвінчує міфи про поділ професій.

Незмінна увага «Дня» — і до регіональних проявів «живого». Наприклад, Єгор Гуськов кілька років тому повернувся із Великобританії й завзято взявся за дерусифікацію рідного Дніпра; Світлана Дубина у Вінниці ініціювала напрацювання концепції допомоги безхатченкам; Іванівська об’єднана громада на Вінниччині одночасно розпочала будівництво та реконструкцію п’яти важливих об’єктів соціальної інфраструктури і чотири з них уже завершила! Відзначаємо ми і просування України у світі мандрівником Артемом Суріним, який встановив аж чотири національних рекорди, і екстремальний піар науковців «Академіка Вернадського», і талант юної Марійки Гнатик, яка підкорює міжнародні п’єдестали. Про всіх цих людей, а також інші відзначені нами ініціативи читайте в цьому номері і на сайті «Дня».

Тож нам є чим пишатися і на кого рівнятися. Нових досягнень 2020 року!

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: