Я ще можу не противитись, коли ображають мене як людину, але коли ображають мiй народ, мою мову, мою культуру, як же я можу не реагувати на це?
Михайло Коцюбинський, громадський діяч, класик української літератури

«Борткевич в Україні»

Під такою назвою з 20 до 24 березня в Києві проходитиме Міжнародний молодіжний музичний фестиваль
20 березня, 2017 - 13:44

Композитор-емігрант Сергій Борткевич (1877-1952) більше знаний за кордоном. Першовідкривачами його музики у  нашій країні стали відомий піаніст Микола Сук (Україна  — США) та головний диригент Симфонічного оркестру «Філармонія» Микола Сукач (Чернігів). Цьогоріч аспіранти Національної музичної академії України Євген Левкулич і Темур Якубов  організували нинішній Міжнародний молодіжний музичний фестиваль у Києві як присвяту маестро.

Нагадаємо, Сергій Борткевич народився у Харкові, де змалку призвичаївся до музичних і театральних подій. Він опановував музичне мистецтво спершу в рідному місті, потім у Санкт-Петербурзькій та Лейпцизькій консерваторіях. Волею обставин — через громадянську та дві світові війни, а також неприйняття більшовицького режиму — композитор значну частину життя мешкав і творив за кордоном. Сергій Едуардович досягнув визнання серед європейської музичної спільноти — був відомий як композитор, викладач, диригент і піаніст. На честь митця прихильники навіть заснували Товариство ім. С. Борткевича у Відні (1947 р.) як своєрідний аналог Вагнерівського музичного товариства.

Поки в закордонних архівах знаходять нові рукописи творів маестро та записують прем’єрні компакт-диски (часто іноземні музикознавці помилково зараховують спадщину
С. Е. Борткевича до перлин російської музики), в Україні доступ до цих  творів дещо обмежений. Творчість митця нині досліджують в Італії, Голландії, Канаді, Америці, Німеччині та навіть Японії.

На ідею фестивалю  у Києві відгукнулися виконавці з-за кордону, які погодилися виступити в Україні без гонорарів — це піаністи Надєжда Влаєва (Болгарія — США), Альфонсо Сольдано (Італія), Павло Гінтов (Україна — США). Всі вони записали по компакт-диску з творами Сергія Борткевича й активно популяризують його музику. Долучилися до акції і українські музиканти — віолончелісти Артем Полуденний (на фото) та Золтан Алмаші, вокалістки Ірина Ушаньова та Інна Калугіна, оркестрові колективи.

На концертах представлять всі сфери творчості композитора — від фортепіанних мініатюр до масштабних симфонічних полотен. Твори С. Е. Борткевича вирізняються як високим професіоналізмом, так і доступністю для широкої аудиторії, мелодичністю та емоційністю. «Опинившись у вимушеній ізоляції від основної магістралі розвитку української культури, композитор створив власний неповторний пласт української музики», — зазначає організатор проекту Темур ЯКУБОВ.

Відкриє фестиваль сольний концерт Надєжди Влаєвої «Вечір українських прем’єр» (Мала зала Музичної академії). Нотні рукописи для виступу надані нідерландським дослідником Ваутером Калкманом. 21 березня твори камерно-інструментальних жанрів виконають Золтан Алмаші, Темур Якубов та Євген Левкулич у «Шоколадному будиночку». Різнопланове бачення фортепіанних творів композитора презентуватимуть Павло Гінтов та Альфонсо Сольдано, у програмі пролунає й сюїта «Кримські нариси», написана під враженням митця від Криму (22 березня — Мала зала Музичної академії). Вокальна та камерна музика для оркестру прозвучить у четвер у стінах Мистецького салону Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Масштабним концертом-закриттям стане вечір симфонічної музики (24 березня — Велика зала Музичної академії).

Крім того, професор Альфонсо Сольдано представить свою першу у світі монографію про Сергія Борткевича, написану італійською мовою (захід відбудеться у Мистецькому салоні Бібліотеки ім. В. Вернадського 24 березня).

 Фото надане організаторами фестивалю

Галина ДУБ
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments