Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

Чорнобиль – тепер віртуально

В Україні створили перший мобільний додаток Чорнобиля — Chernobyl App
2 квітня, 2021 - 21:24

Перший офіційний мобільний додаток Чорнобиля було створено в Україні до 35-х роковин пам’яті Чорнобильської катастрофи. Проєкт було реалізовано всього за 4 місяці та за підтримки Українського культурного фонду. Він покликаний поширювати знання про трагедію 1986-ого та залучати нову аудиторію до розмов про Чорнобиль та його культурний вплив.

Додаток доступний українською та англійською мовами для систем IOS та Android. Світ Чорнобиля розкривають у Chernobyl App через три ключові розділи: Усвідомити, Дослідити, Наважитись.

Сьогодні Чорнобиль – одне з найцікавіших міст світу, що приваблює понад 100 тисяч туристів на рік, 80% з яких приїздять з-за кордону. Як один з найбільших туристичних магнітів України, Чорнобиль потребує офіційного джерела, яке включатиме повну інформацію про нього, і буде зручний у використанні.

Додаток є частиною проєкту ARTEFACT, місія якого полягає в переосмисленні Чорнобиля через культурні та соціальні проєкти з 2017 року. Чорнобиль, як одна з найбільших катастроф сучасності, потребує переосмислення та нового розуміння ступеню інформаційної необізнаності та сили фейків.

Валерій Коршунов (проєкт ARTEFACT), який впродовж 3 років реалізує культурні проєкти, пов’язані з Чорнобилем, зауважив:
«Додаток вирішує одну з головних проблем – надає доступ до правдивої та повної інформації про Чорнобильську катастрофу та стримує фейки навколо цієї теми. Ознайомлює суспільство з сучасним станом речей у зоні відчуження, його науковими та культурними проєктами.

Додаток поєднує різні типи вмісту: AR з 3D-моделями та 360 порталами, розсекречені матеріали КДБ, архівні фотографії, карту радіоактивного забруднення, аудіогіди, доступні в офлайн режимі, та історичну інформацію, яка допоможе користувачеві заглибитися в тему та досліджувати Чорнобиль з різних боків».

Координаторка проєкту Марія Тінтул додає:

"Додаток Chernobyl App зібрав цілу низку знань про одну з найтрагічніших подій в нашій історії. Однією з проблем Чорнобиля, як одного з брендів України, є труднощі пошуку надійної інформації про поточний стан зони відчуження та історію трагедії, оскільки вона розпорошена в Інтернеті у багатьох фрагментованих ресурсах. Ми сподіваємося стати єдиним джерелом перевіреної інформації, яке забезпечить вичерпні дані про історію, культурний вплив, сучасний стан, туристичні можливості Чорнобиля; і дозволить вам досліджувати зону відчуження більш детально як віддалено - за допомогою відцифрованих матеріалів із зони, так і під час самої поїздки - розширюючи досвід унікальним вмістом".

Додаток можна завантажити безкоштовно, він доступний українською та англійською мовами та відповідає на три основні питання, які може задати будь-хто, хто цікавиться Чорнобилем:

- Де знайти повну та перевірену інформацію про трагедію 1986 року, її історію та культурний вплив;
- Чи є спосіб дослідити зону відчуження у безпечному форматі;
- Як підготуватися до поїздки в Чорнобиль.

Чорнобиль, як ми його знаємо, поступово зникає з карти через природні руйнування та лісові пожежі. Тільки цієї весни 5% чорнобильських пам’яток безповоротно загинули від вогню. Chernobyl App бодай віртуально збереже чорнобильську спадщину шляхом диджиталізації території та артефактів, знайдених у зоні відчуження.

Додаток підтримується Українським культурним фондом, Міністерством культури та інформаційної політики України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Державним агентством України з управління зоною відчуження, Центру організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження (ДП «ЦОТІЗ»), Національним музеєм "Чорнобиль",  МОО "Центр ПРИПЯТЬ.ком", МГО "Європейський Інститут Чорнобиля", Центром досліджень визвольного руху.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, “День”
Рубрика: