Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Дні української музики у Варшаві

У Польщі пролунають три концерти композиторів різних поколінь
10 жовтня, 2019 - 10:02
ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ ФЕСТИВАЛЮ

Із 18 до 23 жовтня Фонд Pro Musica Viva організовує Дні української музики у Варшаві, роками намагаючись доповнити польський публічний культурний простір українською музикою, яка практично не існує в цьому контексті — як сучасна, так і минулих часів. Три концерти п’яти «Днів» представлять твори українських композиторів різних поколінь.

А починалося все 1999 року. Тоді після перших успішно проведеного фестивалю «Контрасти» у Львові один із його засновників — диригент Роман Ревакович (на фото), який живе у Варшаві, поставив собі запитання: «Так, «Контрасти» переповнені польською музикою, а що з українською музикою в Польщі?» Відповідь на це запитання могла бути лише одна: нуль! Так і виникла ідея спробувати добитися до свідомості польського слухача з вісткою про українську музику. 1998 року Ревакович заснував Фонд Pro Musіca Vіva (латиною: «Щоб музика жила»), ось і знайшлося «знаряддя» для просування цього задуму. Це був один із перших проектів Фонду, що, як виявилося за його більш ніж 20-річну історію, — передусім розбудовує польсько-українські музичні відносини.

Фестиваль мав представити польським слухачам, крім добре відомих та улюблених ними українських народних пісень, ще й потужний, але малознаний пласт професійної музичної культури нашої країни. Завдяки фесту у Варшаві прозвучала «Метамузика» Валентина Сильвестрова, яку грав польський оркестр Sіnfonіa Varsovіa під орудою знаного українського диригента Володимира Сіренка.

За програмою другого форуму відбулася також прем’єра «Слова о полку Ігоревім» Євгена Станковича і «Палімпсестів» Юрія Ланюка. За три роки — треті «Дні»: цього разу в Національній філармонії, яка включила фестиваль у свою сезонну програму. Безпрецедентний випадок, адже в жодній із країн не було акції, яка представляла би в такому масштабі українську музику на рівні головної музичної установи столиці — Національної філармонії.

Проте найпотужніший фестиваль відбувся 2012 року — за участю виконавців світового класу і з цікавою та різноманітною програмою, хоч і зорієнтованою передусім на новітню музику, знов у співпраці з Національною філармонією, яку очолював тоді маестро Антоні Віт...

Минуло ще сім років, відтак цей рік ознаменується п’ятим, ювілейним фестивалем, який має нововведення: підзаголовок «Вітольд Лютославський та українська музика». Таким чином, організатори прагнуть зіставити українську музику зі світово визнаною музичною творчістю — музикою Лютославського й надати глядачам можливість для естетичних порівнянь та паралелей.

— Після першого фестивалю, — розповідає художній керівник фесту Роман РЕВАКОВИЧ, — на завершення якого прозвучали «Метамузика» Сильвестрова за участю піаніста Йожефа Єрміня та Друга симфонія Бориса Лятошинського, з’явилися рецензії, в яких критики писали про те, що цю музику в Польщі зовсім не знають. А вона заслуговує на якнайкраще визнання, бо це справжня висока європейська музична культура. То був черговий момент, який переконав мене у правильності обраного шляху».

Цього року фестиваль відкриється в концертній залі Музичного університету Фрідеріка Шопена програмою «Скрипковий речиталь» за участю солістів — скрипаля Андрія Павлова та піаніста Богдана Кривопуста і представить творчість українських композиторів молодшого покоління, стипендіатів Gaude Polonia польського Міністерства культури і національної спадщини: Богдани Фроляк, Андрія Мерхеля, Олени Ільницької, Євгена Петриченка, Олександра Шимка, Богдана Сегіна, Золтана Альмаші та Богдана Кривопуста. Композитори будуть присутні на концерті у Варшаві.

У Концертній студії Польського радіо ім. В. Лютославського відбудеться «Вокальний речиталь» за участю мецо-сопрано Оксани Нікітюк та Дмитра Таванця, фортепіано: діалог музики Вітольда Лютославського та видатного сучасного українського композитора Валентина Сильвестрова. Український композитор тут буде звучати як Шуберт XXI століття — з красивими мелодіями й гармонійними акордами. Лютославський постане перед слухачами ранніми творами, написаними задовго до своїх звукових експериментів. Любителі музики Дебюссі, Равеля та Рахманінова будуть із задоволенням слухати його фортепіанну сонату, а дитячі пісні на слова Юліяна Тувіма для голосу і фортепіано не залишать байдужою аудиторію будь-якого віку.

Закриє фестиваль камерний концерт за участю Національного ансамблю «Київська камерата» під орудою диригента Романа Реваковича. Солісти: Катерина Супрун, альт; Оксана Нікітюк, мецо-сопрано; Дмитро Таванець, фортепіано. У програмі прозвучать твори старшого покоління українських композиторів: Євгена Станковича, Володимира Шумейка, Ігоря Щербакова, Олега Киви. І в цьому контексті також прозвучить «Траурна музика» Вітольда Лютославського, яка була написана 1958 року і присвячена пам’яті угорського композитора Бели Бартока. Організатори фесту присвятять цей твір жертвам російської агресії на Донбасі.

Партнерами фонду Pro Musica Viva в організації фестивалю цьогоріч став Національний центр культури, Об’єднання українців у Польщі та Фонд «Наш вибір». Він проходить за підтримки уряду міста Варшава, Спілки Magovox, Товариства захисту авторських прав ZAiKS і Товариства зберігання виконавських авторських прав STOART, фірми STROEER, стаючи потужним інструментом культурної дипломатії та просування української високої культури в Європі.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: